Firmalar iş ilanlarını yayınlarken standart bir şablon vardır ellerinde. Birkaç klasik denilebilecek madde yazar bu şablonda ve onlar da pozisyona göre birkaç küçük değişiklikle yayına verirler bu ilanları. “Takım çalışması” olmazsa olmazlardan. Peki bu ilanlarda yazan bu maddeler ne kadar gerçekçi?

Bunu tartışmaya gerek yok. Biz olması gereken gerçek ekip çalışması nasıldır ona bakalım. İzlediniz mi bilmiyorum, Hell’s Kitchen isminde bir yarışma var. Kısaca bahsetmek gerekirse; amaç şefin mutfağında en iyisi olmak. İki takım var ve bu takımdan sürekli birileri eleniyor. Bazen şef gönderiyor, bazen seçim işi takıma kalıyor. En zayıf ya da en istenmeyen halka gitsin gibi düşünebiliriz. Fakat işin asıl yönetim, organizaasyon ve ekip çalışması kısmı bütünde saklı.

Şöyle ki, Şey Ramsay çok sert bir insan (sadece mutfakta) ve aslında biraz da öyle olması gerekiyor. Bu onun yönetim biçimi ve sürekli stres altında mutfaktaki herkesin aynı soğukkanlılıkla işleri sorunsuz bitirmesi gerekiyor. Fakat bu her zaman bu şekilde olmuyor.

Mutfak deyip geçmeyin. Bu mutfakta olanlarıbir fabrikaya uyarlayın, ya da başka bir ofise. Hemen masanın arkasında bekleyen onlarca müşteri var ve siz en kısa sürede, en leziz yemekleri en güzel şekilde çıkarıp servis etmelisiniz. Bazen rizottoda sorun çıkıyor bazen ise etler az pişmiş oluyor. Bu şekilde servis edilemeyeceğine göre doğru çöpe ve yenisi tekrar ocağa.  Mutfaktasınız, önünüzde yemek pişiyor, sizin az mı oldu çok mu oldu diye düşünmek için zamanınız yok çünkü bir taraftan soslarını hazırlarken bir taraftan da bir sonraki siparişe kulak kabartmanız gerekiyor. “Working under the pressure” bir çok mülakatta belirleyici etki gösteren bir soru ve bununla ilgili yazılmış onlarca makale var.

Yönetim boyutunda aşırı stres ve baskı var fakat aynı stres ve baskı ekip çalışması kısmında  da yaşanıyor. Örneğin, yine Hell’s Kitchen’da son izlediğim bölüm mavi takım üyesi Lacey, mutfak hazırlıkları esnasında önce isteksiz davranıp, sonra da arkadaşlarını ona kötü davranmakla suçlayarak ekibi bırakmakla tehdit ediyor ve çekip gidiyor. Tam bir kriz durumu. Birkaç saat içinde kapılar açılacak ve onlarca kişi servis bekleyecek, hazırlanması gereken iki mutfak var (cezalı oldukları için kırmızı takımın mutfağını da hazırlıyorlar) ve   o ekibi bırakıp gidiyor. İşte size zayıf halka.

Yine de böyle bir kriz durumunda bile Şef Ramsay birbirinden berbat iki ekibi kontrol ederek nasıl bir geceyi kapatıyor mutlaka izleyin ve izlerken elinizin altında bir not defteri bulundurmayı ihmal etmeyin.

Fikir vermesi açısından kısa bir video ekliyorum. Bakın Josh işleri nasıl berbat ediyor ve nasıl kovuluyor.

Chef Ramsey Fires Josh In Hell’s Kitchen jo2306

  1. izmir klima diyor ki:

    Dünya genelinde şirketler departman alımı yaparken yönetim ve organizasyona önem veren ekip çalışması yapan kişilere önem verirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir