Sosyal ağlar hayatımızı kolaylaştırmak, daha iyi bir kullanım deneyimi yaşatmak için başka uygulamalarla entegrasyon imkanı veriyor fakat bu imkan birçok kötü niyetli kişi tarafından suistimal edilerek farklı amaçlarla kullanılıyor. Bugün twitter üzerinde birçok takipçi satışı ve otomatik RT satışı bu uygulamaların kurbanı olan insanlar kullanılarak yapılıyor.

Son zamanlarda ;

[list icon=”cancel” color=”red”]
 • Şevval Duru ifşa videosu mutlaka izle
 • Bu şarkı senin için 🙂
 • Beni stalklayanlar…
[/list]

gibi mesajlar ile Twitter’da yayılan bu rahatsız edici örneklerden nasıl kurtulacağımıza birlikte bakalım.

Öncelikle bu yalana nasıl kapıldığımıza bakmakta fayda var. Teknik olarak bakarsak, bir kişinin bizim Twitter hesabımızdan mesaj ya da ileti gönderebilmesi için 2 ihtimali var. Ya ona şifremizi verip girmesine olanak tanıyacağız ya da bir uygulamaya izin vererek bu uygulamanın bizim profilimizde bizimle ilgili işlemler yapabilmesine imkan sağlayacağız. Şifre almak biraz eski teknoloji sayılır. Günümüzde API üzerinden her türlü işlemi yapabilecek uygulamalar ile Twitter profilleri zamandan bağımsız olarak yönlendirilebiliyor.

stalklayanlar uygulamasına izin vermeden önce twitter uygulamalar sayfası
stalklayanlar uygulamasına izin vermeden önce twitter uygulamalar sayfası

Stalklayanlar uygulamasını kullanan ve Twitter profilinden kaldıramadığı için herkese mesaj gönderen ve hesabı zarar görenlere çözüm bulabilmek için hiç takipçisi olmayan ve tweet atmamış bir geçici hesap açarak bu uygulamayı inceledim. Nasıl kaldırılacağını ve etkilerini de aşağıda anlatacağım.

[AdSense-A]

 

Stalklayanlar Uygulamasını Nasıl Kaldırırım

Eğer merak edip Stalklayanlar.ml adresine girdiyseniz karşınıza sizi kimler stalklıyor görün şeklinde bir ekran çıkacaktır. Burada da dikkati çeken Twitter ile bağlan butonudur. Siz bu butona tıkladığınızda normalde olması gereken Twitter  kaynaklı bir ekranın açılması ve sizden bu uygulamaya izin verip vermediğinizin sorulmasıdır. Fakat görüyoruz ki bu sayfa ortadan kaldırılmış ve bu butona tıkladığınızda sizi kendi yaptıkları başka bir sayfaya yönlendirerek kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi istiyorlar. Bu ekranda gösterilen uygulama da tamamen sahte bir görselle hazırlanmış aslı olmayan bir uygulamadır.

 

stalklayanlar sayfasında twitter ile giriş yaparken sahte bir ekran kullanıyorsunuz
stalklayanlar sayfasında twitter ile giriş yaparken sahte bir ekran kullanıyorsunuz

Siz bu ekranda kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptığınızda arka planda iPhone uygulaması adlı başka bir uygulamaya izin vererek hesabınızı ele geçirdikleri için ayarlar klasörü altındaki uygulama listesinde Stalker uygulamasını göremiyorsunuz.

İşte püf noktası burada ortaya çıkıyor. Sizin hesabınızı kullanmalarını engellemek için bu iPhone uygulamasını kaldırmanız gerekecektir.

[AdSense-A]

[mark]Uygulamayı kaldırmak için şu adımları izleyeceğiz. [/mark] [list icon=”check” color=”green”]

 1.  Twitter.com adresine masaüstü ya da laptop ile doğrudan giriş yapın.
 2.  Twitter sağ üst kısmında bulunan menüden “ayarlar” seçeneğini tıklayın.
 3.  Twitter ayarlarında sol menüden “uygulamalar” seçeneğine gelin.
 4.  Ekranda görülen uygulamalardan “Twitter for iPhone” başta olmak üzere tüm uygulamaları kaldırmayı deneyin. Unutmayın, yeni açılmış bir hesapta sadece Twitter Web Client uygulaması bulunuyor.
 5.  Uygulamaları kaldırdıktan sonra yine sol menüden şifre değiştirme kısmına gelin. Burada mevcut kullandığınız şifreyi yazarak yeni bir şifre belirleyeceksiniz. Daha sonra Twitter’dan çıkış yapabilirsiniz.
[/list]  

stalklayanlsar virüsü twitter for iphone uygulaması olarak görünüyor
stalklayanlsar virüsü twitter for iphone uygulaması olarak görünüyor

Eğer tüm işlemleri doğru yapmışsanız stalklayanlar uygulaması ve benzer birçok uygulamadan kurtulmuş olacaksınız. Fakat bir şey daha eklemek isteyebilirsiniz. Daha önce söylediğim gibi bu tür uygulamalara izin verilmesi karşı tarafa sizin profiliniz üzerinde sınırsız bir hakimiyet tanıyor ve sizin hesabınızdan tweet atmanın yanında başkalarını da takip edebiliyor. İşte stalklayanlar uygulaması da siz farkında olmadan birçok kişiyi takibe almış olabilir. Sizlere bu örneği anlatmak için açtığım sahte hesap bu uygulamaya izin verince hemen bir kişiyi takibe alıp iki adet de ileti gönderdi. Ekran görüntüsünde yer alan kişiyi eğer siz şu an takip ediyorsanız muhtemelen bu uygulama sebebiyle olabilir.

 

stalklayanla virüsünün otomatik takip ettiği kişiler
stalklayanla virüsünün otomatik takip ettiği kişiler

 

Adı ne olursa olsun, bir uygulamayı kullanmadan önce çevrenizde kullananlar ne yaşamışlar araştırmanızda fayda var. Eğer çok merak ediyor ama güvenemiyorsanız da benim yaptığım gibi geçici bir hesap açıp uygulamanın nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Bu yöntemle güvenli bir şekilde internet kullanmaya devam edebilirsiniz.

[message color=”orange” closable=”false”]Bu yazıyı paylaşarak stalklayanlar virüsüne yakalanmış herkese ulaşmasına ve herkesin bu uygulamadan kurtulmasına yardımcı olun.[/message]

 

  • Mümin Erakbaş diyor ki:

   Merhaba.

   Sizin yaşadığınız durum biraz farklı. Bu şekilde göründüğünde iPhone ile Twitter ilişkisini doğrudan kendi cihazınız üzerinde kesiyorsunuz. Bunun için uygulamaları gördüğünüz yerde “iOS by Apple” uygulamasını kaldırıyorsunuz. Daha sonra iPhone üzerinden ayarlara giriyor ve Twitter hesabınızın ilişkisini buradan kaldırıyorsunuz.

   Daha sonra yeniden ekleyebilirsiniz tabi ama işe yarayıp yaramayacağını test etmek gerekiyor.

 1. Caner diyor ki:

  Bende Twitter for iPhone seceneğinin karşısında ‘Erişimi kaldır’ yerine
  ‘Bir iOS uygulamasının erişimini nasıl kaldıracağını öğren’ yazıyor.Yani kaldıramıyorum.Napmam lazım? Çok teşekkürler şimdiden.

  • Caner diyor ki:

   Aynı durum için çözümü buldum.İOS uygulamasını kaldırınca kendiliğinden gidiyor.Yani daha önceden izin verdiğiniz diğer uygulamalarda İOSu bulup kaldırın.Sonra da şifrenizi değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir