Bildiğiniz gibi Twitter bir süre önce Sumify adlı servisi satın aldı. Sumify, kısaca anlatmak gerekirse, sizin çeşitli ağlarda takip ettiğiniz dünyanın öne çıkan gelişmelerini, haberlerini, paylaşımlarını derleyip size sunan bir servis idi. Birçok hesabınızı ekleyerek bu servisten günlük derlemeleri size göndermesini isteyebiliyordunuz.

Geçtiğimiz aylarda Twitter bu servisi satın aldıktan sonra haftalık bilgilendirme mailleri göndermeye başladı. Ayarlar kısmında bu seçeneği aktif ettiyseniz size de gelmiştir mutlaka. Şu haberi şu kadar kişi paylaştı, şu kadar kişi şunu konuştu vs.

Buraya kadar çok güzel. Fakat Sumify’nin yaptığı ama henüz Twitter’da olmayan ve belki de hep eksik kalacak bir özellik var. Filtreleme. Yani size gönderilecek mailde şu sitelerden paylaşımlar yer almasın diyemiyorsunuz. Neden eksiklik diyorum bir örnekle anlatayim.

Bildiğiniz gibi ülkemizde belirli kişilerin yazdığı şeyler çok paylaşılır ya da belirli sitele çok promote edilir. Benim de Twitter’da takip listemde olan kişilerin profiline bakıldığında sosyalmedyaport, sosyalmedya co, webrazzi gibi sitelerin paylaşımları yoğunluktadır. Sosyalmedyaport.Com da ben de zaman zaman yazıyorum. 20 den fazla kişiden oluşan bir ekip bu nedenle üretim hiç durmuyor. Bir günde birden fazla yazı yayına girebiliyor. Küçük bir hesap yapalım. 4 yazı girilse, 20+ kişi paylaşsa aynı sitenin linki onlarca defa sayfama düşüyor demek. Aynı şekilde, Webrazzi gibi bir yerde yazılan bir yazı ya da Yılmaz Özdil yazıları -sanki kimse okumuyormuş gibi- onlarca kişi tarafından paylaşıldığında Twitter akışımda neler olacağı açık ve net. Peki ben zaten Rss ile takip ettiğim Sosyalmedyaport ya da birçok yerli sitenin yazılarını Twitter derleme raporunda niye göreyim? Geçtiğimiz hafta sosyalmedya.co da yayınlanan Kurumsal Yavşaklık yazısı ve sonrasında deprem haberi ile yapılan Kandilli paylaşımları ile bütün derleme raporları doldu taştı ama ben bunları görmek için mi derleme alıyorum?

Umarım en kısa sürede Twitter daha önce Sumify tarafından sağlanan filtre özelliğini kullanıma açar. Bu şekilde belli başlı yerli siteler ve hurriyet, milliyet gibi gazete sitelerini filtreye ekleyerek daha özel bir derleme alabilirim Twitter ‘dan.

Özelleştirme demişken, bilmiyorum farkında mısınız ama Twitter bir süredir ziyaret ettiğiniz sitelerde bulunan Twitter butonları ile sizi track edip ilgi alanlarınıza göre size tavsiyeler sunuyor. Takip edilmek istemiyorsanız bu özelliği ayarlardan kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir