Burada maddelenmiş halde kişisel markalaşma üzerine düşüncelerimizi paylaştık. Henüz okumamışsanız önce tıklayıp o seriyi okumanızı tavsiye ederim. Kişisel Markalaşma Serisi

Kişisel markaşma üzerine o kadar şey söyledikten sonra asıl gelmek istediğim nokta bu markalaşma aşamalarının sosyal ağlarda yansıması aslında ve ilk değinmek istediklerimden biri de SPAM.

İlk aklımıza gelen mail ile yapılan spam oluyor değil mi? Ama aslında mail dışında tüm sosyal ağ platformlarında bu durum geçerli ve sıklıkla da karşılaşıyoruz. Spam olmasının temelinde izinsiz olması yatıyor diyebiliriz. Firma örneğinde, siz izin vermeden mail gönderirler. Benzer düşünürsek, sosyal ağlarda da verdiğimiz izinlerin dışına çıkacak şekilde ileti  yağmuruna tutuluyoruz.

Siz bir kişiyi neden Twitter ‘da takip edersiniz?

Onun paylaşımlarını görmek için değil mi? Peki bu paylaşımların aynıları Facebook profiline de geliyorsa?

Bir de instagram fotografları var. Aynı fotoğraf hem Instagram, hem Twitter, hem Facebook, hem Flickr hesaplarında yayınlanıyorsa?

Sizce de bu spam değil mi?

Daha önce Doğru Sosyal Ağda Doğru İçerik Yaratmak başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Geçtiğimiz hafta İzmir Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi kapsamında da aynı konuyu anlattım. İçeriklerinizi oluştururken yayınladığınız sosyal ağın takipçi kitlesine, ağın kendi dinamiklerine vs. dikkat ederek yayınlayın ki sizi takip edenler de bu spamvari yayınlarla karşılaşmasınlar.

Peki kişisel markanız ile ne alakası var?

Tutarlı olun demiştik. Her ağda aynı şeyi yazmak anlamına gelmiyor bu tutarlı olmak. Aslında aynı kapıya çıkan ama içinde bulunduğu ağa uygun şekilde üretmelisiniz içeriği. Tutarlı olmak budur. Markanızı inşa ederken birçok farklı kanala saldırıp herkesi takip edip yoğun bir şekilde ileti bombardımanına tutmak yerine belki tek ya da birkaç ağda aktif bir şekilde uzmanlığınızı gösterdiğinizde sizi bulması gereken insanlar nerede bulacaklarını daha iyi bilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir