Belki biraz geç oldu ama iki çift söz söylemeden olmaz.

Belki görmüşsünüzdür, İzmir’den bir firma sosyal ağlarda bir paylaşım yaptı ve geçtiğimiz hafta İzmir Adliyesi’ne yapılan bombalı saldırıda şehit olan polis memurunun kendilerinin müşterisi olduğunu belirterek bir taziyede bulundu.

Firma ismi vermeyeceğim. Daha sonra konunun çeşitli platformlarda eleştirilmesi hatta eksisozluk’ta uzun uzun tartışılması üzerine paylaşımları kaldırarak -ve hatta twitter hesaplarını komple silerek- bir açıklama yaptılar ve ilgili paylaşımın kendi bilgileri olmadan sosyal medya çalışmalarını yürüten ajans tarafından yapıldığını söylediler.

Affedersiniz ama, YEMEDİK.

Sosyal Medya'da Taziye Mesajı

İster stajyer paylaşmış olsun, ister patron (ki patronun şahsi hesaplarında yaptığı paylaşımlar da var) sorumluluk firmanın patronundan, pazarlama sorumlusuna, sekreterinden kuryesine kadar herkesin sorumluluğu. Üstüne üstlük bir de hizmeti kimden alıyorlarsa hizmet veren ajansın patronundan stajyerine hepsinin de ayrıca sorumluluğu var. Böyle basit bir paylaşım değil

  • Fırsattan istifade edelim diye paylaşım yapılmaz.
  • Gerçek zamanlı sosyal medya kullanıyoruz diye etik değerler çiğnenmez.
  • Sosyal medya yönetiyoruz diye her şey orada konuşulmaz.
  • Müşteri istemiş olsa bile böyle ciddi bir konuda gerekirse acil toplantı yapmadan, artılar eksiler ayrıntılı şekilde değerlendirilmeden karar alınmaz ve paylaşım yapılmaz.
  • Yıllarca çalışıp bir noktaya getirdiğiniz marka ne olursa olsun başkalarının karar verip istedikleri şekilde yöneteceği bir şekilde teslim edilmez.

Bu olayda çıkarılacak çok fazla ders var. Hem marka yöneticileri, firma sahipleri hem de ajans patronları ve ajans çalışanları için. Sürekli söylüyoruz, sosyal medya vezir de eder rezil de. “Biz de orada olalım, sosyal medyada bişeyler paylaşalım, biz de müşteri falan kazanırız” düşüncesiyle bu ağlarda bulunma devri geldi geçti. Ciddi bir planlama, ciddi bir strateji ve uygun bir yatırım ile sosyal medyadaki varlığınızı sürdürmeniz gerekiyor. Aksi halde böyle “kuzenim yazmış yaa” tarzı düzeltme metinlerini daha çok yayınlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir