Sosyal medya kullanan markalar için düzenlenen eğitimler genelde “nasıl daha iyi kullanırsınız” temalı olurken seminerler “sosyal medya çok faydalı siz de mutlaka kullanmalısınız” temelinde yapılıyor ve sonrasında firma tanıtımlarıyla devam ediyor. İleri düzey olmayan kullanıcıların sosyal medyada ne gibi hatalar yaparak markalarını zarara uğrattıklarına ilişkin bir bilgilendirme genellikle yapılmıyor.

 

Sosyal Medya Kullanan Markaların Hangi Konular Sebebiyle Para Kaybettiğini Anlattık

İşte bu eksikliği gidermek ve sosyal medyaya ileri düzeyde hakim olmayan marka temsilcileri bilgilendirmek için geçtiğimiz Perşembe günü (28 Eylül) Workinton Bayraklı, İzmir’de Nöromedya, DijitalEgitimler.com ve Aldenard işbirliğiyle ücretsiz bir seminer düzenledik.

Yaklaşık 50 kişinin katılımıyla gerçekleşen gecede sosyal medyada bir varlık göstermeye çalışan fakat bu konuda  deneyimi yetersiz olduğu için küçük de olsa hatalar yaparak sürekli kayıplara sebep olan markalardan konuştuk. Örnekler vererek boşa harcanmış zamanları, fayda sağlamamış projeleri, geri dönüşü olmayacak çalışmalar için harcanmış bütçeleri değerlendirdik ve son olarak da bu çalışmalarda neler dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettik.

Katılan birçok kişiden çok olumlu yorumlar ve mesajlar aldığımız bu seminerimizi en kısa sürede farklı yerlerde tekrarlayacağız.

Seminerde kullandığımız sunumu aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

Sunum Dosyasını İndir

 

 

Etkin bir sosyal medya yönetimi için ne yapmalıyız?

Yanlış kullanım örneklerin incelediğimizde en çok karşılaştığımız konulardan biri yola çıkarken bir plan yapmamak, uzun vadede sosyal medyanın kuruma sağlayacağı faydalar ve amaçlar konusunda bir hedef belirlememek olduğunu görüyoruz. Özellikle markaların dijital konularda çalışmalarını yürüten ekipleri ya da ajans ile marka arasında bağlantıyı sürdüren görevlilerinin bu konularda deneyim sahibi olmaması, yürütülen çalışmaların hedef odaklı olmaktan uzak, kısa vadede başarılı gibi görünse de uzun vadede pozitif katkıları çok az olan aksiyonlar olarak kalmasına sebep oluyor.

Mevcut sosyal medya uzmanlığı eğitimlerinin bu konularda katılımcılara bir fayda sağlamadığını kolaylıkla görebilirsiniz. Hemen hemen tüm eğitimlerde sosyal medya nasıl yönetilir, topluluk nasıl yönetilir gibi konular incelenirken yönetim stratejisi, içerik stratejisi, markanın sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur, sosyal medyada reklam yönetimi yapılırken hangi reklam modeli hangi amaçlar için seçilir ve faydaları nasıl ölçülür gibi konular üstünkörü geçilir ve bunlarla ilgili yorumlar katılımcıya bırakılır.

Bu eksikliği gidermek ve herkesin birkaç tıklamayla Facebook sayfası açabildiği günümüzde etkin bir sosyal medya yönetiminin nasıl planlanabileceği ve bir marka olarak sosyal medyadan nasıl maksimum geri dönüş alınabileceğiyle ilgili son derece detaylı bir eğitim programı hazırladım. Önümüzdeki günlerde yine Nöromedya, Dijitalegitimler.com ve Aldenard işbirliğiyle gerçekleştireceğimiz bu eğitim İzmir’de bu anlamda yapılmış en farklı ve en kapsamlı eğitim olacak.

Eğitim programıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve kaydolmak için iletişim formlarını kullanabilir, dijitalegitimler.com adresini ziyaret edebilir ya da doğrudan benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

sosyal medya semineri

 

 

GÜNCELLEME: Ayrıntılı Eğitim Programı

Saat Eğitim içeriği
9.00 -9.30 Hazırlık, tanışma ve eğitim hakkında açıklamalar
9.30 -11.00 Sosyal medya nedir, neden gereklidir, fayda ve zararları nelerdir.
Sosyal medya hesapları oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir, ön gereklilikleri nelerdir.
Marka neden önemlidir, markanızı sosyal medyaya nasıl taşırsınız, nasıl temsil edersiniz.
Sosyal medyada izleyeceğiniz stratejiyi nasıl oluşturursunuz?
Strateji Oluşturma (Uygulama)
11.00-11.15 Kahve Arası
11.15 -12.30 İçerik nedir, neden önemlidir, nasıl oluşturulur, CTA nedir, nasıl planlanır.
CTA Önemi ve CTA örnekleri incelemesi
İçerik Hazırlama (Uygulama)
Sosyal medyada topluluk oluşturma (doğal yollarla beğeni, takipçi kazanma, mail adresi ve tel no alma)
Sosyal medyada topluluk yönetme (konuşma, iletişim, mesajlaşma, dil)
12.30 -13.30 Yemek Arası
13.30 -15.00 Performans kriterleri belirleme
Sosyal medya pazarlamasına hedef koyma
Strateji belirlemenin önemi ve alternatif stratejilerde hedef
Yatırımın geri dönüşü ve değerlendirilmesi
Web sitesi, eticaret sitesi entegrasyonları
İstatistik alma ve istatistikleri değerlendirme (yorumlama)
15.00 – 15.15 Kahve Molası
15.15 – 16.45 Sosyal medya uygulamalarında çok yapılan hatalar
Yanlış sosyal medya çalışmalarının doğurabileceği zararlar
Örneklerle doğru – yanlış sosyal medya kullanımı
16.45 – 17.00 Eğitim özeti ve değerlendirme

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir