Sosyal ağlar hızlı iletişim kanalları olsa da her geçen gün artan teknolojik yeniliklerle kullandığımız malzemelerin kalitelerini de yenilememiz, teknolojik gelişmelerin bize sunduğu “daha iyi” olma imkanını sonuna kadar kullanmamız gerekmekte.

Hemen herkesi daha iyi bilgisayarlar, daha iyi akıllı telefonlara sahip olduğu bir devirde boyutlandırması, çözünürlüğü uygun olmayan görseller kullanmak birçok kullanıcının ekranlarında bulanık, piksellerine ayrılmış birtakım görsellerle karşılaşmalarına sebep olabilir. Bu sebeple yenilenen arayüzlere uygun ve yüksek kaliteli görseller hazırlamak için aşağıda yer alan görsel boyutlarına dikkat etmeliyiz.

sosyal medya gorsel boyutlari

Facebook’ta Kullanılacak Görsel Boyutları

Facebook Cover Fotoğrafı Boyutu : 851 x 315 pixel

Masaüstü cihazlarda en uygun görünüm için bu boyutlar yeterlidir. Mobil cihazlar için kendini optimize edecektir.

Facebook Profil Fotoğrafı Boyutu: 180 x 180 pixel

Fotoğraf masaüstü cihazlarda 160×160 şeklinde mobil cihazlarda 140×140 görünecektir. Profil fotoğrafını oluştururken 180×180 boyutlarının tamamımı doldurmak yerine yanlardan biraz boşluk bırakmayı unutmayın.

Facebook Post Görseli Boyutu: 470 x 470 pixel

Sayfanızda normal paylaşım yaparken marka sayfanızda sağ tarafta yer alan haber sütununda görülecek kare görseller kullanabilirsiniz. Bunlar en uygun 470 x 470 boyutunda olacaktır. Fakat bu içerikleri reklam ile desteklemeyi düşünüyorsanız anasayfa haber kaynağında daha iyi görünmesi için boyutlarını 1200 x 628 olarak düzenleyebilirsiniz.

Facebook Link Paylaşım Görseli Boyutu: 1200 x 628 pixel

Zaman zaman link paylaşımı yaparken Facebook web sitenizden görselleri otomatik olarak alır. Fakat web siteniz buna uygun değilse ya da paylaştığınız linkte yer alan görsel yerine başka bir alternatif kullanmak isterseniz boyutlarını 1200 x 628 yapmanız yeterli olacaktır.

 

Twitter’da Kullanılacak Görsel Boyutları

Twitter Profil Fotoğrafı Görsel Boyutu: 400 x 400

Fotoğraf 400 x 400 olarak hazırlansa da görüntilenirken 200 x 200 olarak görüntülenecektir. Yine görselinizi hazırlarken yanlardan uygun şekilde boşluk bırakılması iyi olur. Ayrıca maksimum dosya boyutu da 2MB olmalıdır.

Twitter Header Görseli Boyutu: 1500 x 500

Twitter Header için görsel hazırlarken üstten bir miktar boşluk bırakmanız gerekecektir. Twitter sayfası açıldığında yüklediğiniz görselin üst kısmından bir miktar kırpılmış gibi görebilirsiniz. Eğer görselinizde yazı vb. yer alıyorsa bu yazılar okunmayacaktır. Yine maksimum dosya boyutu olarak 5mb sınır bulunmaktadır.

Twitter Paylaşımlarında Kullanılan Görsel Boyutu: 440 x 220 (2:1 oranında)

Twitter paylaşımlarında görseller otomatik olarak gösterilmekte fakat kullandığınız görsel tam boyutunda değil, ortalanmış olarak karşımıza çıkmakta. Eğer başka bir kullanıcı tweet akışında paylaşım üzerine tıklarsa görselimizi daha geniş bir boyutta görüntüleyebilir. Bu sebeple, eğer görsel üzerine yazı eklenecekse bu yazıların görseli ortalaması herhangi birinin tıklamadan doğrudan yazıları görmesine imkan sağlar.

Bir seferde en fazla dört adet görsel Twitter paylaşımına eklenebilir.

 

Instagram’da Kullanılacak Görsel Boyutları

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutları: 110 x 110 pixel

Instagram Paylaşılan Fotoğraf Boyutları: 612 x 612 pixel

Instagram her ne kadar geniş açılı fotoğraflar kullanmanıza izin verse de en uygun kullanım şekli kare boyutlandırılmış fotoğraflar kullanmaktır. Bunun için paylaşmak istediğiniz görseli 612 x 612 pixel boyutlarında hazırlamalısınız

 

[mark color=”yellow”]Diğer sosyal ağlar eklenmeye devam edecek. Güncellemeler için takipte kalın. Aşağıda yer alan forma mail adresiniz ile kaydolun, güncellemeler adresinize gelsin.[/mark]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir