Sosyal medya kavramı son birkaç yıldır hızlı bir şekilde geldi girdi hayatımıza. Tabi ki bu hıza ayak uydurmak için herkes çok çalıştı ve bir noktaya kadar kendini sosyal medyayla birlikte geliştirdi, uzmanlaştı. Sosyal medya dediğimiz etkileşim ağı bütünü şekillenmeye başlayınca bununla birlikte yeni iş alanları, yeni meslekler, yeni ünvanlar da ortaya çıkmaya başladı. Buraya kadar her şey normal. Asıl önemli kısım bundan sonra başlıyor. Birkaç ay önce friendfeed de “kendine uzman diyen uzmanlardan korkuyorum” demiştim. Uzman kelimesi ya da sıfatının belirli aşamalardan geçmiş kişilere ve başkaları tarafından verildiğinde değerli olduğunu düşünüyorum çünkü. Bu sebepledir ki çok iyi bildiğim, yaptığım işler de olsa hiçbir zaman çıkıp kendime uzman demedim. Hala da uzman olduğumu iddia etmiyorum. Henüz yolun başındayım ve gelecek planım içinde bir yerlerde bekliyor “gerçek uzmanlık”.

Peki neden sosyal medyadan konuyu açıp uzmanım diyenlere geldim? Bunu da anlatayım da görelim sosyal medya vezir mi ediyormuş, rezil mi ediyormuş.  Geçtiğimiz hafta tesadüfen bir Sosyal Medya Uzmanı gördüm. Kimmiş diye merak ettim. İzmir’de bir sosyal medya uzmanı var ve “Biz İzmir Blog Yazarları, Likemind İzmir ev sahibi ve bilimum sosyal medya kullanıcıları olarak bu kişiyi tanımıyorsak utanmalıyız” dedim kendi kendime. Öyle ki biz sosyal medya uzmanı olmadığımız halde ! İzmir’deki sosyal medya temsilcileri olarak Bilişim Tatili etkinliğine gidiyoruz, Mühendis Sohbetleri‘ne katılıyoruz ama İzmir’de yaşayan sosyal medya uzmanlarını tanımıyoruz. Olacak iş değil! Gidip tanışmak, kendisinden tavsiyeler almak gereklidir, diye düşündüm ve tıkladım blogunun adresine ve blogunda da sadece iki (2) yazı olduğunu gördüm. İşte bu noktada başladı her şey. Twitter hesabında da  çoğunluğu friendfeed adresinden gitmiş 600 kadar iletisi vardı. Şaşırdım. Bir sosyal medya uzmanı (hatta social media expert!) nasıl olur da sosyal medyada bu kadar pasif olur? Sanırım bu kişi izleyerek uzman olmuş, diye düşündüm.

Ben bunları düşündüğüm sırada takip ettiğim bloglardan birinde okuduğum yazı (Çiğdem Özkan’ın blogu) ve yazıda geçen muhatabın kim olduğunu bilmeden “Günümüzde sosyal medya üzerine akademik düzeyde eğitimler olmasa da pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi, tüketici psikolojisi, örgüt kuramları gibi konularda eğitim almamış, yazdığı iki satır yazının çok çeşitli açılardan ne anlamlara gelebileceğini düşünmeden hareket eden bireylerin “uzman” sıfatıyla dolaşması ve tabi ki yaptıkları hataların sorumlusu olarak ben bağlı oldukları kurumları görüyorum. Personel seçimi aşamasında değerlendirme kriterlerinin doğru belirlenmemesi sonrası oluşan bu tür telefisi mümkün olmayan hatalardan ders alan kişiler/kurumlar gelecek vadeden kurumlardır gözümde.” şeklinde yorum yaptığım kişi geldi aklıma. Her ikisi de aynıydı. Ve bu yazıda da sosyal medya uzmanı olan bu kişinin çeşitli platformlarda nasıl yanlış bilgilendirmelerde bulunduğu ve yaptığı hareketlerin nasıl tepki çektiği yazıyordu.

Bir düşünün. İsminizin önüne hiçbir şekilde aktif katılımınızın bulunmadığı bir alanda uzman olduğunuzu belirtir şekilde “sosyal medya uzmanı” yazıyorsunuz, sonra çıkıp bağlı olduğunuz firmanın size dikte ettiği uygulamaları yapıyor, firmayı temsil ettiğinizi düşünüyorsunuz ama aslında bunları yaparken hem firmayı hem de kendinizi karaladığınızın farkında değilsiniz. Tam uzmanlık bir davranış. Tekrar ediyorum, hata değil, davranış. Fakat Birge’nin dediği gibi insan kendi kaderini çizer.  Bu sebeple herkesin uzmanlığını ilan ettiği bir dünyada, internette dolaşmaktan hoşlanan birinin “sosyal medya uzmanı” olmasını da doğal karşılamak gerekir.

Bu yazıyı bir uzmanlık sorusu ile bitirmek istiyorum. Sosyal medya vezir mi eder, rezil mi eder?

 1. Taylan Demirkaya diyor ki:

  Mümin’in yazdığı sadece “sosyal medya” için geçerli değil. Türkiye’de yapılan “işler”‘(çıktılar) den çok “sıfat”‘lar dikkate alındığı için ben bu tür şeyleri çok anormalde görmüyorum. Fitness dersi veren hocaların yürüyen merdivenle çıkması gibi bir şey :). Eline sağlık.

 2. Pingback: Uğur Özmen » Kariyer merci olarak Sosyal Mecralar

 3. Pingback: Web Hosting Turkey | Sosyal Mecralarla Hareket Edin

 4. Onur ÖNER diyor ki:

  Merhabalar.
  Öncelikle yorumlarınıza katıldığımı belirtmek isterim. Sosyal Medya an olarak akademik birimlerde eğitimi verilmese de özellikle iletişim fakültelerinden çıkan kişilerin üniversite hayatında öğrendikleri ile bu konuda bilgi sahibi olabileceklerini düşünüyorum. Malesef ülkemizde facebook hesabı olan her yeni mezun işsiz arkadaşımız sosyal medya uzmanı.
  Ancak başka bir noktaya daha parmak basmak isterim. Bazı minimum kriterlere ulaşamasa da aslında pek çok insan sosyal medya uzmanı olabilir. uzman hiyerarşik olarak genellikle expert değil de specialist’e denk geliyor. o yüzden iş yaşamındaki 0-5 sene arasındaki kişilere söylenebiliyor. Yani sosyal medya uzmanının interneti yalamış yutmuş, bir cümle ile kitleleri arkadasından sürükleyecek kişi olması pek de mantıklı değil. Zaten öyle olsaydı sosyal medyanın Türkiye’de yaygınlaşmasını düşünecek olursak büyük ihtimalle uzman zaten bulamazdık. Sektörün yaşı yetmiyor 🙂

  Yazınız için teşekkür ederim.

  Sevgiler

 5. Mümin Erakbaş diyor ki:

  Onur değerlendirmen için teşekkürler. Maalesef “uzman” kavramı bizde/toplum içinde belirttiğin şekilde teknik anlamıyla kullanılmadığı için bugün uzman dediğimiz kişilerin “en iyisi” olduğunu ifade etmesi ve insanların da böyle olduğunu düşünmesi söz konusu. Bu nedenle böyle bir anlam çıkıyor maalesef.

 6. Pingback: Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun'un Sosyal Medya İle İmtihanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir