Sosyal medya sayfa yönetimleri ve doğru içerik paylaşımları SEO değerleri için oldukça önemli…

Artık online mecralardaki varlığınız ve arama motoru sıralamanız için sosyal medya kullanımı kritik bir öneme sahip. Her geçen gün değişen ve gelişen dijital trendler, SEO stratejileri planlanırken sosyal medyadan daha sık aralıklarla faydalanmamız gerektiğini gösterecek…

Dijital pazarlama serüveninin ilk zamanlarında oldukça rağbet gören bir yapı vardı. Bu yapının adı link building… SEO bunun üzerine kuruluydu ilk zamanlar…

SEO’nun bağlantı inşa mantığı artık değişti,  ilk zamanki DNA’sı değer kaybetti. Bağlantı inşasının önemi bitmedi elbet ama Google, web sitenizin popülaritesini ölçmek için etkili bir yol daha buldu. Bunun adı Sosyal Medya!

Sosyal medya ve SEO kavramı doğrultusunda, strateji planlarken sosyal sayfalardan yararlanmak, küçük işletmeler için zor ve zaman alan bir iş olarak görülüyor. Günümüzde SEO, öncelikle site üzeri SEO teknikleri uyguladıktan sonra, istediğiniz miktarda link inşa edip, X miktarda optimize edilmiş içerik sayfası yaratarak web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çekmeye çalışmanın ötesinde teknikler gerektirebiliyor. Yenilenen Google algoritmaları dinamik, birbiriyle bağlantısı olan ve interaktif bir duruş istiyor. Sosyal medya bunların tamamının gerçekleştirebileceği benzersiz mecralardan sadece biri…

SEO stratejilerini sosyal medya platformları üzerine odaklamanız için birkaç önemli öneriyi paylaşmak isterim;

Bağlantı inşası yani link building daima sosyal kanıtlama ile alakalıdır.

Google neden sitelerinin arama sonuç sayfalarında diğerlerinden daha üstte olduğunu belirlemek amacıyla sitelere dış sitelerden verilen bağlantılara bakar? Cevabı kolay… Bağlantılar, web siteleri için oylama değerindedir. Ne kadar çok oy alırsanız, sıralamada o kadar yükselirsiniz. Sıralama faktörü olarak ise bağlantıları kullanmak temelde iyi bir düşüncedir.

Bağlantı inşanıza çoğul kaynak sağlamak için sosyal medya kullanın

Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, Google Plus ya da benzer bir sosyal medya kanalında takip edilmek, içeriği paylaşacak bir topluluğu yönetme fırsatı yaratacaktır. Sosyal medya kavramındaki sosyal ibaresi tam da bununla alakalıdır aslında…

Markaların blog adresinde yeni bir gönderi yayınladığında, bu gönderiyi twitter’da, facebook’ta yada linkedin gibi mecralarda paylaşabilir ve takipçilerinizin de sizin adınıza paylaşımda bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için, sitenize sosyal medya butonları yerleştirip, kişilerin sizi bu mecralardan da takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya SEO İçin Ne Kadar Önemli

Sosyal medya paylaşımları sayesinde sitenize verilen bağlantı sayısını artırmanız mümkün…

Buradaki asıl amaç, sosyal medya üzerinden sitenize çoğul bağlantı yaratarak, web sitenizin Google gözünde bilinirliğini artırmak ve dikkatleri üzerine çekmek olmalıdır.

 

Sosyal medyada aktif olarak çevrimiçi olduğunuzu ve görünme sıklığınızı artırın

SEO’ nun en büyük problemlerinden biri de, web sitelerine kimsenin dikkatini çekmeyen sitelerden bağlantı vererek tanıtma çalışmaktır. Çok ziyaretçi çeken bir web sitesinde backlink vermeniz ve içerik paylaşmanız ile sıradan bir sitede paylaşım arasında çok fark vardır.

Sosyal medyanın dinamik yapısı tüm bunlara karşın aktif etkileşim halinde olmanızı sağlar. Ayrıca gerçek zamanlı geri dönüş imkanı ile beraber sağlıyor. Sosyal medyada varlık göstermek ve aktif olmak işte bu noktada oldukça önemli.

Aktif ve sosyal olmanın dayanılmaz hafifliği…

Görünme sıklığını artırmanın en hızlı yolu sosyal alemde aktif olmaktan geçer. Göz önünde olursanız, web sitenizin konuşulma oranı artar ve işletmenizin bilinirliği online dünyada yükselmeye başlar.

Sosyal sinyalleri es geçmeyelim…

Google, web sitelerinin sosyal medya kanallarındaki tıklanma oranlarını ölçer.  Sosyal kanallarda hangi aralıklarla içerik paylaşıyorsunuz? Ne kadar takip edeniniz var? Web siteniz, hedef ziyaretçilere sosyal paylaşım imkanı sunuyor mu? Bu soruların cevabını bulmak lazım…

 

[message color=”blue” closable=”false”]

Yazar Hakkında:

Vecdi Çimen –  Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü bitirdi. Sonra, İspanya Avrupa Üniversitesi Uluslararası Pazarlama MBA yaptı. Vakti zamanının Vodafone Genç Yeteneği. İş hayatına İstanbul’da özel bir firmada devam ediyor. 

[/message]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir