Buraya satırlarca teknik değerlendirme yöntemi yazılabilir. Fakat biliyorsunuz ki teknik değerlendirmeleri sevmiyorum.

Benim bahsedeceğim kısım daha genel anlamda bir değerlendirme olabilir belki. Şöyle düşünün, bireysel olarak sıkı bir sosyal medya kullanıcısı olduğunuzu düşünüyorsunuz, her ortamda bunu dile getiriyor, facebookta bulunan onlarca arkadaşınız ya da binlerce takipçisi olan sayfalarınızdan bahsediyorsunuz. Twitter da fenomensiniz, friendfeed de 1111 tane takipçiniz var. Bütün bunlar çok güzel. Başarılı bir çalışma. Özellikle bireysel olarak bakıldığında siz bir marka bile olabilirsiniz!

Peki ya performans?

Her gün onlarca tweet atıyor, sayfalar güncelliyor, paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Bu paylaşımlarınız beğeniliyor ya da tekrar paylaşılıyor. Teknik olarak baktığınızda iyi bir performansa sahip değil mi? Geçtiğimiz günlerde Klout skorları ile ilgili tartışmalar yapıldı. Bunların orta noktasında işte bu konuyu oturtabiliriz. Benim twitterda yaptığım paylaşımı kimler gördü, kimler ne kadar faydalandı? Takipçi kitlesini ilgilendiren içerikler miydi gerçekten paylaştıklarım?

Daha önce doğru sosyal ağda doğru içerik başlıklı bir yazı yazmıştım. Burada kastım takipcilerinizin sizden belentilerine göre hareket etme ve onları tatmi etme yönünde içerik oluşturmaktı. Orada bahsettiğim gibi facebook arkadaşlarım benim haftasonu nereye eğlenmeye gittiğimi merak ediyor ve bunun fotoğraflarımı paylaşmamı bekliyor fakat ben orada yeni yasal düzenlemeler ve memur atamalarından bahseden yazılar paylaştım. Beklentilerini karşıladım mı? Hayır! Onları tatmin ettim mi? Hayır! Hala benim ne yaptığımı merak ediyorlar. O zaman gerçekten performans gösterdiğimi söyleyebilir miyiz? Hayır!

İş yerinizi düşünün. Göreviniz müşterilerle ilişkileri geliştirmek, yeni bağlantılar kurmak, mevcut bağlantılarla olan ilişkileri düzenlemek, bir miktar da tanıtım faaliyetlerine katkı sağlamak olsun. Bu görevler içinde siz gün boyu muhasebe elemanlarının ilgilenmesi gereken faturalarla ilgilenirseniz performans göstermiş olur musunuz? Hayır! Benzer şekilde sosyal ağlarda saatlerce bulunarak ve aktif görünerek ancak kendinizi tatmin edersiniz.

Peki performansımızı nasıl ölçebiliriz?

Performans ölçümü denildiğinde doğrudan kurumsal SM kullanımı akla geldiği için bu yönde birkaç örnek paylaşıldı Twitter’da. Örneğin, sosyal medya kullanmaya başladıktan sonra sadece 10 kişiye değil, 100 kişiye hitap edebiliyoruz ya da sadece bir sınıf değil daha geniş bir stadyuma sesleniyoruz gibi. Fakat bu örnekler bana hala teknik geliyor. Yani bir kurum olsan da rakamlara takılmadan, değişimi ve gelişimi gözlemlemek performanstan kastım. Bu güne kadar sadece telefonla ulaşılabilen bir işletme iken bugün telefon, mail ve sosyal ağların da içinde olduğu çok geniş bir yelpazede iletişim kurma olanağına sahipsin müşterilerinle. Bunu teknik olarak kullanmak ve değerlendirmek elbette yatırımların değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Yine iletişim konusuna geri dönelim. Bugün çevremdeki insanların bana telefon, mail (birkaç farklı adres), facebook mesajı, twitter mesajı ya da mention, blog iletişim kutusu, blog yazılarına yorum, diğer sosyal ağlardan gönderilmiş mesajlar, gtalk, msn, skype gibi servislerde eklendiğinde onlarca farklı kanaldan ulaşması mümkün. Bu imkanları onlara sağlarken geri dönüş konusunda aynı şekilde istekli olmazsam o zaman performans konusundan bahsedemezdim.

Başka bir örnekle daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum. Uzun zamandır twitter hesabım aktif. Çok sık güncellediğim de doğru. Belirli bir çizgiden çıkmadan sürdürüyorum bu kullanımı. Zaman zaman takibi bırakanlar olduğunun farkındayım. Gidenleri gözlemliyorum ve düşünüyorum “neden gitti?” diye. Birçokları takip et- bırak taktiği izlediği için onları önemsemiyorum. Nasıl olsa birkaç hafta sonra tekrar gelip tekrar gidecekler ama belirli ilgi alanlarına sahip, önem verdiğim kişilerin takibi bıraktığını görünce rahatsız etmeyecek şekilde bir mail göndererek bunun sebeplerini soruyorum. “Çok mu kişisel yazıyordum? Çok mu paylaşım yapıyordum? Rahatsızlık verici şeyler mi yazıyordum? Ya da başka sebepleri mi vardı?” Bazılarına cevap alıyorum, bazılarına alamıyorum. Aldığım cevaplar doğrultusunda bakıyorum, değerlendiriyorum ve “performans” konusunda bir fikre varıyorum.

Siz olsanız performansınızı nasıl ölçerdiniz?

[Not: Zaman zaman mail bülteni üzerinden farklı konularda ve sadece mail abonelerine özel içerikler paylaşacağım. Bu sebeple aşağıdaki kutudan mail listesine kayıt olmayı unutmayın.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir