Temel Aksoy diyor ki:

Deneyimsel Pazarlamada ise işin esası, müşterinin söz konusu ürün ile hayatında hangi değişikliği amaçladığını anlamaktır ve müşterinin bu amacına hizmet edecek bir deneyimi ona yaşatmaktır. Markanın görevi, müşteriye değdiği her buluşma noktasında (mağaza, internet, reklam, sponsorluk…) onun sadece aklını değil, hem aklını hem kalbini kazanmaktır. Kaynak

Sosyal medya pazarlaması üzerine odaklanan firmaların temel sebeplerini biraz da olsa anlıyoruz. Daha kolay ulaşma, daha düşük maliyet yanında daha hızlı etkileşim, daha çok hedefleme yapabilme vs. fakat bu sebeplerin içlerinde biri var ki belki de en önemlisi.

Muhtelif zamanlarda yapılan araştırmalarda genel olarak söylenen şey tüketicilerin satınalma davranışlarında benzer sosyal ve ekonomik özelliklere sahip başka tüketicilerin büyük etkisi olduğudur. Bu nedenle eticaret sayfalarının ürün yorumları kısımları ve çeşitli forumlarda ürün değerlendirmesi yapılan alanlar önemlidir. İnsanların deneyimlerini paylaşmaları ve bunun başka insanları da etkilemesi beklenir.

Sosyal ağlarda yapılan pazarlama faaliyetlerinin de büyük bir kısmı buna dayanıyor. Önce blog yazarlarına çorba gönderip hadi pişir denilerek başlayan -mini- deneyim paylaştırma çalışmaları, sonra çeşitli eventler ile birleştirilmiş deneyimler.

Daha önce benzer bir çalışma konusundan bahsetmiş, Buzbağ Şarap ile Elazığ’da bağbozumu deneyimimizi anlatmıştım. Benzer bir örnek olan Yeni Rakı – Meyhane Sisim etkinliğinden bahsetmek istiyorum.

Can Turanlı çok uzun zaman önce yazdığı bir örnekte :

10 kuruşluk bir çaya neden 50 katı para öderiz? İşte bu deneyim pazarlaması denen konseptin iyi bir örneği olsa gerek. Biz aslında çay mı satın alıyoruz, yoksa bir deneyim için bir bedel mi ödüyoruz?

demişti. Kaynak

Bir deneyimi yaşamadan insanlar daha çok sorgulama yapabilir, daha çok yüzeysel bir karar verebilir. Demek istediğim yukarıdaki örnekte olduğu gibi, çay on kuruş neden o kadar vermeliyim ki diye sorgulayabilir. Fakat bir kez o çayı içerse, sorduğu sorunun cevabını kendisi verebilir. “Çok güzel bir manzarası var, çalışanlar güleryüzlü, çayın yanında ikram ettikleri kurabiye nefis vs.” gibi cevaplar soruyu sorabilecek benzer özellikteki kişiler için de bir cevap oluşturacaktır. Zira bir deneyimi tüm tüketicilere yaşatamazsınız. Bu nedenle, Yeni Rakı gerçekleştirdiği Meyhane Modeli Projesi için İzmir’de birlikte çalıştıkları Meyhane Sisim’de bir grup insanı toplayarak bir deneyim yaşattı. Bu deneyimi yaşarken de özellikle çeşitli sosyal ağlarda etkileme gücü olan blog yazarları, aktif sosyal medya kullanıcıları vs. seçilmiş. Yaşadılar, paylaştılar ve orada olmayanlar için Meyhane Sisim ‘de bir gece nasıl geçiyor deneyimlediler.

Özellikle sosyal ağların gelişmesiyle bu tür deneyimlerin daha da artacağına fakat aynı zamanda  da kullanıcı yorumlarına olan güvenin sarsılacağına inanıyorum. Özellikle mantar gibi artan bloglar ve markaların bu bloglarda deneyim yaşatma adı altında dağıttıkları ürünlerin makyajlanarak dışarıya yansıtılması tüketicinin bu bloglara ve benzer kullanıcı yorumlarına olan inancını her geçen gün azaltıyor diye düşünüyorum.

Meyhane Sisim
Meyhane Sisim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir