Firma olarak sosyal ağları kullanmaya başladığınızda nasıl bir içerik üretmeniz gerektiği konusunu daha önce yazmıştık. (Sosyal ağlarda firmaya özgü içerik nasıl üretilir?)  Bu açıdan bakıldığında sadece firma için üretilecek içeriklerin değil, bireysel içeriklerin de belirli bir strateji ile oluşturulması gerektiğini söyleyebiliriz. Peki kişisel markamızı oluştururken, sosyal medya iletişiminde ne gibi ilkelere dikkat etmeliyiz?

-Net bir amaca sahip olmak

Öncelikle sosyal ağlarda kendinizi nasıl yansıtacağınız konusunda bir imaj oluşturmalısınız kafanızda. Amacınız nedir? Sosyal ağları sadece bir sohbet ortamı olarak mı kullanıyorsunuz? Keyifli vakit geçirmek için mi kulllanıyorsunuz yoksa içinde olduğunuz sektör uzmanları ile temasa geçmek için mi? Bu çizgiyi belirlediğinizde net bir amacınız da oluşmalı.

-İzleyiciye odaklanmak

Daha önce birçok kez sosyal ağların kullanımı üzerine konuştuk, yazdık. Bu yazılarımızda her zaman söylediğimiz şey takipçilerinizin beklentilerine yönelik içerik üretmeniz yönündeydi. Demek istediğim, sizi twitter da takip eden insanlar sizin müzik bilginizden faydalanmak ve bu konuda sizden birşeyler öğrenmek istiyorlarsa onlara yemek üzerine paylaşımda bulunmanız size bir şey kazandırmaz. İzleyicilerinize odaklanın. Onlara fayda pazarlayın.

-Esas mesajı açıkca iletmek

Sözlü iletişim ve yazılı iletişim arasında her zaman anlaşılma noktasında bir sınır vardır. Sizin anlatmak istediğiniz konu, vermek istediğiniz mesaj çok güzel olabilir ama bunu ne kadar anlaşılır bir şekilde verdiğiniz önemli. Yakın zamanda bazı firmaların Facebook üzerinde yaptığı kampanyalarda bu iletişim sorununu yaşadıklarını görmüştük. (Örn: Onur Air) Vermek istedikleri mesajı açık bir şekilde veremeyip sonrasında da “bazı anlayışsız takipçiler” şeklinde bir yakarışta bulunmuşlardı. Mesajınız açık ve net olsun.

Ana temaya bağlı kalmak

Her ne kadar yukarıda belirli bir amaca sahip olup o çizgiden ayrılmayın yazmış olsak da kişisel hesaplarda tek bir içeriğe takılıp kalmak zordur ve açıkcası sıkıcıdır. Bu nedenle zaman zaman keyifli duygularınızı, zaman zaman sıkıntılarınızı paylaşsanız da izleyici kitlesinden uzaklaşmadan ana mesajınızı korumalısınız.

-Sözcüklerden tasarruf etmek

Sosyal ağlarda aktif bir şekilde yer almaya başladığımızdan bu yana artık sözcükleri daha iyi kullanıyor, daha kısa metinlerle daha çok şey anlatabiliyoruz. Bunun sebebi de hem sosyal ağların zaman aşımı süresinin hızlı olması, hem de izleyicilerin daha çok bilgi içinde ayırabilecekleri zamanın daha az olması. İster istemez çeşitli sosyal ağlar ürettiğimiz içeriği buna göre şekillendirmemize sebep oluyor. Twitter üzerinde 140 karakterle derdinizi anlatmanız, yukarıda söylediğimiz gibi esas mesajınızı açıkca iletmeniz gerekiyor.

-Basit cümleler kullanmak

Zamanın kısıtlı ve zaman aşımının hızlı olduğundan bahsettik. Bu kısıtlı zamanda insanların sizin derin anlamlar içeren mesajlarınızı çözümlemesini, üzerinde uzun uzun düşünmesini beklememelisiniz. Esas mesajınızı verirken basit cümleler kullanarak doğrudan iletişime geçmelisiniz.

Sosyal Medya İletişiminde Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler” te bir düşünce

  1. Pingback: İletişimin Suyunu Çıkarmak - Sosyal Medya İçerikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir