Sosyal medya yöneticilerinin en çok zaman harcadıkları konulardan biri de paylaşım yapacakları sosyal ağlar için görsel içerikler hazırlamak. Birçok stok fotoğraf sitesinden ücretsiz görseller indirmek mümkün fakat bunları kullanacakları yere göre özelleştirmek, çeşitli efeklerle zenginlik katmak ve boyutlandırmak için birçokları Photoshop gibi uzmanlık isteyen programlar kullansa da web arayüzünde kolayca bu değişiklikleri yapabileceğiniz servisler var.

Bunlardan bir tanesi Canva. Bir süredir benim de blog yazılarımda kullandığım görselleri şekillendirdiğim bir uygulama olan Canva, daha önceden sosyal ağlar için optimize edilmiş şablonlardan birini seçerek hızlı bir şekilde düzenleme yapabilirsiniz. Bu düzenlemeleriniz silinmiyor, isterseniz herkese açık bir şekilde paylaşabiliyor ya da sadece kendiniz kullanmak için PDF ya da JPG şeklinde indirebiliyorsunuz.

snappa beta

Bu uygulamaya alternatif olarak yeni bir uygulamanın hazırlanmakta olduğunu görmüştüm Twitter üzerinde. Beta kullanıcıları listesine kaydolduktan sonra uygulama ekibinden Christopher Gimmer ile kısa bir yazışmamız oldu ve birtakım sorular sordum. Çünkü Snappa’nın ücretli abonelerine vadettiklerini halihazırda Canva ücretsiz olarak sunuyor, diğer taraftan ise Snappa henüz beta sürecine bile girmemişken Canva stabil bir şekilde hizmet veriyordu.

Christopher birtakım açıklamalar yaptı ve Canva Free kullanıcılarının kısıtlı imkanlarına karşılık Snappa.io kullanıcılarının tüm stok fotoğraf arşivine erişim kazandıklarını ayrıca WordPress ve Buffer ile entegre çalışarak herhangi bir download – upload karmaşasına gerek bırakmadan doğrudan yazılarınızda ya da paylaşımlarınızda kullanabileceğinizi vb. şeyleri aktardı. Tabi bazı teknik farklılıkları da.

Açıkcası bana çok tatmin edici gelmemiş olsa da Snappa bugün beta kullanıcılarına açıldı ve ben de ilk görselimi bu yazı için hazırladım.

Görüşlerim

 

  • Görsel efekt ekleme seçenekleri biraz kısıtlı ya da fazla uzmanlık istiyor.
  • Font kullanımı kısıtlı. Örneğin font büyüklüğünü nasıl değiştireceğimi bulamadım ve bu boyutta kaldı. Tabi fontlar Türkçe karakterleri desteklemiyor, o genel sorunumuz.
  • Chrome tarayıcıda çalıştıramadım, o nedenle Internet Explorer kullandım.

 

Bu süreçler tabi ki gelişme katettiği sürece iyileştirilecek ve yeni özelliklerle geliştirilecektir. Ayrıca rekabetin gelişmeye en çok katkı sağlayan unsurlardan biri olduğuna da inandığımdan dolayı Snappa’nın zirvelere oynayacağı ve Canva ile sıkı bir rekabete girişeceği günü bekliyorum.

Siz de bir tur denemek isterseniz şuradan beta kullanıcı olabilirsiniz.

 

Beta Kullanıcısı Ol

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir