Sabah uyandığınızı düşünün. İlk iş sol yanınıza dönüp komidine uzanmak oldu. Bir gözünüz yarı açık şekilde uzandınız ve komidin üzerinde duran aleti aldınız. Kendinize doğru çekerken üzerinde yanıp sönen ışık hemen dikkatinizi çekti. Bir tık ile açtınız ve sizi karşılayan manzara aynen şöyleydi:

  • 2 cevapsız çağrı
  • 1 mesaj
  • 4 kişiden 46 Whatsapp bildirimi
  • 6 Foursquare bildirimi
  • 1 Viber araması
  • 7 Facebook mesajı
  • 35 Facebook bildirimi
  • 66 Yeni mail
  • 26 Twitter bildirimi

ve daha fazlası..

Günümüzde birçok insan artık sabah kalktığında ailesine ve arkadaşlarına “Günaydın” demeden önce akıllı telefonu ile sosyal medya ağlarını ve maillerini kontrol ediyor. Akıllı telefonlar sayesinde sosyal medya araçlarını kullanmak bir hayli kolaylaşmış durumda.

laptop-kullanan-kiz

Bugünkü yazımızda Sosyal Medya devi olarak tabir ettiğim Facebook’u değerlendireceğiz. İnternet üzerinde ufak bir araştırma yaparsanız bu ağa neden “Sosyal Medya Devi” dediğimi anlayacaksınız. Facebook’un yayınladığı son rapordaki sayısal veriler dudak uçuklatacak nitelikte. Yetmiş sayfalık bu raporda medya devinin projelerinden ve 2013 verilerinden bahsedilmiş. Rapora göre kullanıcıların günlük 47,5 milyar içerik paylaştığını, 4,5 milyardan fazla beğenide bulunduğunu, 10 miyardan fazlada özel mesaj gönderildiği belirtilmiş. Ayrıca raporda toplamda 250 milyar fotoğrafın Facebook’a yüklenmiş olduğu ve günlük olarak 350 milyon fotoğrafın paylaşıldığı yazıyor.

Facebook veri merkezlerinde şu anda 250 Petabayt veri bulunuyor ve her gün bu boyutun yarısı kadar veri paylaşılıyor.

Medya devi raporda ayrıca internetin ulaşmadığı 5 milyar kişiye internet ulaştıracak proje olan internet.org projesinden de bahsetmiş. Facebook’un yayınladığı bu raporun tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

Link

Not: Yazıda özgün içerik korunmuş, bazı bölümler Mümin Erakbaş tarafından yeniden düzenlenmiştir.

[message]

Yazar Hakkında:

Tolgahan Özkan – 1994 Ankara Doğumludur. Ortaokul eğitimini Ankara’nın Polatlı ilçesinde tamamladıktan sonra yine aynı ilçede Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra meslek değiştirmek amacıyla önce Photoshop ve Web Tasarım sertifika programlarına daha sonrada sosyal medya uzmanlığı sertifika programına katılarak başarı ile tamamlamıştır. Şuanda Sosyal Medya Uzmanı olarak sosyal medyanın nabzını tutuyor.

[/message]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir