Bir dönem internete çok mesafeli yaklaşıyorduk. Hiçbir yerde kendi ismimizi vermediğimiz, takma isim kullandığımız zamanlar vardı. Derken “sosyal medya” diye bir kavram oluştu, önce isimler herkese açıldı, sonra fotoğraflar, derken tüm hayatımızı sosyal medya ile iç içe yaşar hale geldik. Geldik ama hiç mi gizliliğe ihtiyacımız yok?

Akıllı cihazlar artık daha ulaşılabilir ve daha çok özellik sahibi. Çocuklu aileler için bu cihazlar konum takibi, hızlı ulaşım, görüntülü iletişim gibi birçok özellik sunuyor ve buna bağlı olarak da akıllı telefon kullanım yaşı gittikçe düşüyor. Bu da tabi ki Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarının daha kontrolsüz bir kullanımı anlamına geliyor. İnternet konusunda bilgi sahibi aileler çocuklarının bu platformlarda hareketlerini izleyebiliyor ya da kısıtlayabiliyor fakat herkes bu kadar bilgili ya da şanslı değil maalesef.

İnternet toz pembe değil

Gelelim asıl konumuza, bu yazıyı yazmak istememdeki sebebe. Sosyal medyanın yapısı “siz, yakın çevreniz, ilgi alanlarınız” şeklinde birbirini kapsayan çemberlerden oluşuyor ve sadece bu çemberlerin içinde bir kontrole sahipsiniz. Genelde bu çemberlerin dışını özellikle araştırmazsak görmüyoruz fakat bu çemberlerin dışı aslında o kadar da masum bir yapıda değil. İnternet her ne kadar büyük bir bilgi kaynağı olsa ve iletişim konusunda bize uçsuz bucaksız imkanlar sağlasa da internet kullanıcıları arasında iyi niyetli olmayan insanlar olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Bazen evinizde ailenizle keyifli bir haftasonu geçirirken küçük yavrunuz etrafa gülücükler saçıyor, gülüp eğleniyor diye kısa bir videosunu çekip Facebook’ta paylaşıyorsunuz değil mi? Ya da hafta sonu denize gittiniz 3-5 yaşındaki çocuğunuzun fotoğraflarını, videolarını çektiniz ve instagram’da paylaştınız, birçok yorum geldi “maşallah” dedi herkes. Belki de 9-10  yaşlarında bir çocuğunuz var ve okula, kursa gittiğinde her an ulaşabileyim diye bir telefon koydunuz cebine. Peki onların çemberinde kimler var biliyor musunuz?

 

Sosyal Medyada Pedofili Tehlikesine Dikkat Edin!

Birkaç gündür gündemde olan, belki sizlerin de gördüğü bir konu var. Sosyal medya üzerinden yaş olarak çok küçük çocukları hedef alan ve uygunsuz paylaşımlarda bulunan bazı kişiler tespit edilerek #sosyalmedyadapedofilivar etiketiyle paylaşılıyor. Çok hassas ve bütün ailelerin dikkat etmesi gereken bir konu olduğu için bu konuda alınabilecek bazı önlemleri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, Twitter üzerinden #sosyalmedyadapedofilivar etiketiyle arama yaparak bu konuda yazılmış bazı iletiler görebilir, siz de bu tür kişilere rasladığınızda herkesin haberdar olması için bu etiketle paylaşabilirsiniz. Fakat asıl ihbarı Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde yer alan şu ihbar formu üzerinden yapmanız da önemlidir.  https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx

 

Sosyal Medyada Çocukların Gizliliğini Nasıl Koruyabiliriz

Öncelikle, çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmayın ya da çocuklarınızın sosyal medya hesabı açmasına izin vermeyin demek bir çözüm değildir. Önemli olan, bunları yaparken bilinçli bir şekilde davranmaktır.

Çocuklarınız eğer sosyal medya hesapları kullanıyorsa mutlaka bu hesapların gizlilik ve güvenlik ayarlarının doğru yapıldığından emin olun. Bazı ağlarda bu ayarlar başlangıçtan herkese açık şekilde gelir ve yaptığınız tüm paylaşımlar herkese açık olur. Ayrıca, çocuklarınızı tanımadıkları kişilerden gelen takip isteklerini geri çevirmeleri, mesaj gelmesi durumunda ise panik yapmadan bu mesajları sizlere göstermesi konusunda eğitmeniz çok önemlidir.

 

Facebook Gizlilik Ayarları

Facebook teknik olarak hesap açmış herkesin 13 yaşından büyük olduğunu kabul eder. 13 yaşından küçüklerin Faceboko hesabı açmaları yasaktır ve eğer şikayet ederseniz 13 yaşından küçük birinin hesabı derhal silinir.

Facebook hesabınızı açtığınızda sağ üst köşede yer alan ok işaretine tıklayarak açılan menüden ayarlar sayfasına gidebilirsiniz. Ayarlar sayfası sol menüsünden gizlilik bölümünü seçtiğinizde aşağıda ekran görüntüsünde yer alan seçenekler ile karşılaşırsınız. Önerim bu seçenekleri aşağıdaki şekilde düzenlemenizdir:

  • Paylaşımlarımı kimler görebilir? – Sadece Arkadaşlarım
  • Arkadaş listemi kimler görebilir? – Sadece Ben
  • Benimle kimler iletişim kurabilir? – Sadece Arkadaşlarım
  • Aramada seni kimler bulabilir? – Sadece Arkadaşlarım

Ayarları bu şekilde yaptığınızda paylaşımlarınız daha kontrollü bir çevreye dağıtılmış olur. Ayrıca tanımadığınız kişiler size arkadaşlık isteği gönderdiğinde bunları kabul etmemeniz de gizliliğiniz için önemlidir.

Twitter Gizlilik Ayarları

Facebook ve Instagram, kullanıcılarının uygunsuz içerikler paylaşmasına izin vermiyor. Fakat Twitter bu konuda farklı bir politika izliyor. Twitter üzerinde uygunsuz yerine hassas içerik şeklinde adlandırılıyor ve kullanıcıdan kendi profilinde “ben hassas içerik paylaşıyorum” seçeneğini işaretlemesini istiyor. Aynı şekilde, siz de kendi gizlilik ayarlarınızdan “bana hassas içerikleri gösterme” seçeneğini işaretleyerek anasayfanızda bu içerikleri görmiyorsunuz. Peki ya işaretlenmediyse?

Bu durumda tamamen güvensiz bir ortamda kalmanız söz konusu. Zaten yazının çıkış noktasında değindiğim #sosyalmedyadapedofilivar protestosu da buradan ortaya çıkıyor. Twitter’da çok küçük yaşta çocukların fotoğraflarını paylaşarak uygunsuz iletiler gönderen ve küçük yaşta çocuklara telefon numarası gönderen sapkın insanların varlığı bir gerçek. Bu tür kişilerden kendinizi ya da çocuğunuzu korumanız için bir önlem olarak Twitter’da şu ayarları yapabilirsiniz.

  • Tweetlerimi korumaya al: Bu seçenek ile yaptığınız paylaşımlar sadece sizin onay verdiğiniz takipçiler tarafından görülebilir. Sizi takip etmeyen kişiler paylaşımlarınızı göremezler. Bu ayarı açık konumuna getirmenizi öneririm.
  • Tweetlerime konum bilgisi ekle: Bu ayar açık olduğunda bulunduğunuz yere en yakın konum bilgisi paylaşımların altında görülmekte. Bu bilgi kötü amaçlı kişiler için bir fırsat yaratabilir. Çocuğunuz bir Twitter hesabı kullanıyor ise bu ayarı kapalı tutmanız faydalı olacaktır.
  • Fotoğraf etiketleme: Beni başkalarının fotoğraflarında etiketlemesine izin ver seçeneğini seçmeyin lütfen. Bazı kötü amaçlı kişiler daha fazla kişinin dikkatini çekmek ve daha fazla kişiye ulaşmak için sizinle alakası olmayan fotoğraflara sizi etiketleyebilir.
  • Başkalarının beni eposta adresimden ve telefon numaramdan bulmasına izin ver seçeneği de yine kapalı tutmanızı önereceğim diğer seçeneklerdir.
  • Herhangi birinden mesaj al seçeneği sizi herkes tarafından ulaşılabilir yapacaktır. Bu sebeple bu ayarlara da izin vermeyin.
  • Ve son olarak hassas içerikleri göster / gizle seçeneklerini de mutlaka kapalı tutmanız önemlidir.

 

Instagram Gizlilik Ayarları

Instagram profil ayarlarınızda hesabımı korumalı yap seçeneğini açarak sadece sizin onayladığınız kişilerin hesabınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

Unutulmaması gereken nokta, tüm bu ayarların yapılması sizin tam olarak pedofiliden, çocuk tacizcilerinden, fotoğraf hırsızlarından korunmanızı sağlamayacak olmasıdır. Bugün çok basit yöntemlerle fotoğraflarınız ya da videolarınız kopyalanabiliyor. Bunun için hazırlanmış birçok tarayıcı eklentisi var ve bu yapılırken hiçbir şekilde haberiniz de olmuyor. Bu sebeple, özellikle ailelerden ricam, iyi niyetlerle çocuklarınızın fotoğraf ve videolarını paylaşırken internetin bir ucunda kötü niyetli insanların bu fotoğraflara kötü niyetle yaklaşabildiklerini, bu tür kişilerin çok yakınınızdaki kişilerden bile çıkabileceğini unutmamanız olacaktır.

Ayrıca, eğer çocuklarınız sosyal medya kullanıyor ise onlara nasıl güvende olabilecekleriyle ilgili her türlü konuyu açıkca anlatmanız, kullandıkları cihazlara onları takip edebileceğiniz ve internet kullanımını sınırlayacak güvenlik yazılımları eklemeniz gerekebileceğini de unutmayınız. Çocuklarınızı internette karşılaştıkları kişilere karşı mesafeli durmaya, tanımadıkları kişilere kendileri hakkında bilgiler vermemeye, paylaşım yaparken özel sayılabilecek konulara dikkat etmeleri gerektiğine sizin öncelikle hassas bir şekilde yaklaşmanız ve onları bilgilendirmeniz gerekir.

 

Eğer sakıncalı bir durum ile karşılaşırsanız

Eğer sakıncalı bir durum ile karşılaşırsanız, çocuğunuzun internet ortamında taciz edildiğine, mesaj ya da benzer yollarla uygunsuz durumlara sürüklendiğine şahit olursanız bu durumda öncelikle sakin olmanız ve planlı bir şekilde hareket etmeniz gerekir. İnternet çok kısa sürede insanların isim ve bilgilerini değiştirebildikleri, sahte bilgilerle işlem yapabildikleri ve kendilerini gizleyebildikleri bir ortam olduğu için öncelikle bu konuda delilleri toplamalı ve haklı olduğunuzu gösterecek bilgilerin kaybolmasını önlemelisiniz.

Daha sonra, uygunsuz durumlara sebep olan kişileri ya da profilleri Twitter, Facebook gibi sosyal ağlara değil, doğrudan emniyet birimlerine şikayet etmeniz daha doğru olacaktır. Facebook sizin şikayetinizi takiben hesabı kapatabilir ve bu kişiler başka bir isimde yeni bir hesap açabilirler. Önemli olan hesabı kapattırmak değil, arkasındaki kişinin ceza almasını sağlamak olmalıdır.

Sadece internette değil, günlük hayatta da çocukların güvende olduğu, taciz, tecavüz gibi haberlerin geride kaldığı, çocukların oyun parklarında “acaba?” korkusu olmadan rahatça oynayabildiği günleri görmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir