Fousquare Badges Çok değil birkaç ay öncesine kadar lokasyon bazlı servislerin kullanımı şimdiki kadar yaygınlaşmamıştı. Hatta Google Buzz ilk duyurulduğunda “Nerede olduğumu niye her iletimde göstereyim ki” gibi yorumlar da okumuştum. Bundan altı ay ile bir yıl öncesine dönüp baktığımda İzmir’de benzeri servisler kullanan hiç kimse olmadığı gibi İstanbul gibi yerlerde çok az Brightkite kullanan olduğunu biliyorum. Peki ne oldu da bugün (ben dahil) herkes anlık olarak nerede olduğunu, ne yaptığını Foursquare, Gowalla benzeri lokasyon bazlı servislerle duyurma ihtiyacı hissediyorlar?

Brian Solis, Foursquare Means Businesses: Have you checked-in yet? başlıklı yazısında Marshall Kirkpatrick’i referans göstererek insanların bu servislerde aktif şekilde bulunmalarının sebeplerini:

  • Birilerini bulmak
  • Buluşma şansı yaratmak
  • Etiket/Puan/Hediye toplamak
  • Özel kuponlar ve indirimler almak
  • Yerel ipuçları keşfetmek
  • Birilerini takip etmek
  • Geçmişlerini arşivlemek

şeklinde sıralıyor. Ve kendisi de buna ek bir madde koyuyor. “It is the essence of social networking universally” diyor. İnsanların sosyal networkleri içerisinde var oldukları mesajı vermek için, farkında olmadan bilinçaltından gelen bir istekle, bu servislere ihtiyaç duyduklarını söylüyor ki aynı fikre sahip olduğumu daha önce birçok kez söylediğim için tekrar dile getirmek ihtiyacı hissetmiyorum. Birkaç sohbetimiz esnasında bahsetmiştim. İzmir’de Foursquare kullanan sayısı geçtiğimiz 1-2 ay içinde “birkaç” ile ölçülebilecekken “onlarca” seviyesine çıkmış durumda. Bu hızlı gelişmeyi ben de insanların “varız” deme ihtiyacıyla ilişkilendirmiştim. Böyle düşünen sadece ben değilmişim.

Bahsi açılmışken siz de beni Foursquare, Twitter, Friendfeed ve Facebook gibi networkler üzerinden takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir