Bilindiği gibi birkaç yıldır önce freelance, sonra Noromedya çatısı altında çeşitli markaların temelde sosyal medya ama geniş anlamda dijital alanda alternatif çalışmalar yapacak yol haritalarını çiziyoruz. Bu süreçlerde birçok zorlukla karşılaşıyoruz elbette. Aşağıdaki sözü görünce bunlardan birini hatırladım.

“Connect, create meaning, make a difference, matter, be missed.”- Seth Godin

Tüm süreçleri basitçe özetleyen bir cümle. Başarının ve başarısızlığın nereden geldiğini anlatıyor, bunlara karşılık neler yapılması gerektiğini söylüyor ve yapılmayan şeyi ortaya çıkarıyor. “Hatırlanmak”. Temelde hatırlanmak için yapılacak şeyler beynin çalışma sistemleri üzerinde kafa yoran uzmanlar tarafından ortaya konulmuş. Bunlardan birtanesi ve belki de en önemlisi tekrar. Fakat yine de tekrar tek başına bir anlam ifade etmeyebiliyor maalesef. Bakalım.

Geçtiğimiz ay İzmir Genç İş Adamları Derneği’nde gerçekleştirdiğimiz Markanız İçin Sosyal Medya seminerinde anlattığım bir örnek vardı. Yine aynı örnek yukarıdaki cümleyle örtüşüyor. İzmir’de bir mobilya firması. Büyük bir marka, bir adet Pinterest hesabı açıyor. İçerisinde çeşitli ürün gruplarından birkaç fotoğraf atılıyor ve tam 8 aydır pasif bir şekilde bekliyor. Sadece 3 tane takipçisi olan ve hiçbir şey yapılmadan bekleyen bu sayfanın neden orada olduğunu düşünüyorum, bulamıyorum. Markanın her türlü imkanı var, o hesaplar açıldığına göre bu adımı atacak vizyon da var gibi görünüyor. Neden etkin bir strateji izlenmedi? Belki doğru kişilere bırakılmadı bu süreçler. Belki de bu çalışmaları yürütenler yukarıda geçen sözü önemsemeyip kısa vadede alacakları nakit tutarına bakarak adım attılar. Kim bilir…

Şimdi bu cümlede geçen adımlara bakalım. Müşteri ile bağlantı kurmak için bir kanal açılmış, güzel bir adım olduğu düşünülebilir belki fakat aynı markanın Facebook sayfası da aktif değil. Müşterilerin daha hızlı ulaşabileceği bir kanal varken neden çok daha uzan bir kanala kaydınız? Peki bu sosyal ağ üzerinde açılan hesap, orada bulunan takipçiler için bir anlam yaratıyor mu? onlara bir değer katıyor mu? Hayır! En azından ev dekorasyonu ile ilgili ipuçları vermiş olsanız, bu ipuçlarını verirken içerisine kendi ürünlerinizi entegre etseniz, bir ölçüde bu anlamı yaratmaya çalıştığınız düşünülebilir ama sadece ürün fotoğraflarını paylaşmak o kadar anlamlı değil maalesef.

Diğer taraftan, müşterilere gerçekten bir farklılık yaratılıyor mu? Dikkat ederseniz yazının başında “alternatif” kelimesi kullanmıştım. Çünkü yaptığımız her çalışmanın farklı ve alternatif olmasını istedik. Eski bir projeyi beğenip aynısını isteyenlere “olmaz” dediğimde yüz ifadelerinin nasıl şaşkınlık içinde olduğunu hatırlıyorum elbette ama gerçekten “olmaz”.

Sosyal medya ya da dijitalin her alanında yapılan tüm çalışmalar alternatif olursa ve gerçekten müşteriler için bir değer yaratırsa o zaman hatırlanırsınız ve özlenirsiniz. Sıradan içerik yönetim çalışmalarında “Bugünkü bulmacamızı kim en önce çözecek” diyerek yapılan paylaşımlar uzun vadede hatırlanma için yeterli olmayacaktır.

Peki farklılığı nerede yaratmalı?
seth-godin-quota

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir