Sosyal ağlar firmalar için alternatif birer iletişim (ve en çok istendiği şekliyle satış) kanalı oldu. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken de tabi ki bu ağlarda kullanılacak dil ve materyaller olarak ön plana çıktı. Peki firmalar bu dil ve materyal seçimini yaparken nelere dikkat etmeli, ya da ediyor?

Birden fazla firma ile çalışırken bu konunun önemi daha çok ortaya çıkıyor. Firmanın bünyesinde uzun süre bulunan birisi farkında olmadan kullanılan ya da kullanılması gereken dile alışmış olabiliyor fakat bunun dışarıya yansıtılması noktasında birtakım sorunlar çıkabilir. Bu nedenle özellikle sosyal ağları kullanacak kişinin firmanın dış dünya ile olan ilişkisini iyi bilmesi gerekir. Fakat eğer dışarıdan firma işlerine müdahale etmeniz gerekiyorsa bu noktada karşılaşacağınız en büyük zorluk da yine firmanın kurumsal yapısı ile dış dünyaya olan açılımını görmektir.

Sosyal ağlarda firmaya özgü içerik üretilirken neler dikkate alınmalı?

Müşteri kitlesi
Müşteri kitlesi firmanın pazarlama faaliyetlerinin tümünü yönlendirdiği gibi sosyal ağlarda tutunduğu tavrı da yönlendiren önemli bir etken. Müşterilerinizin sizden beklentileri ne yönde olacaksa, onlarla nasıl daha rahat iletişim kurabilecekseniz o şekilde hazırlanmanız gerekir. Gençlere yönelik, dinamik, sportif bir markanız varsa ağdalı bir Türkçe ile, her cümleye Sayın ile başlayarak iletişim kurmaya çalışırsanız çok başarılı olacağınızı söyleyemeyiz.

Markanın kurumsal kimliği
Aslında hedef müşteri için söylediklerimizle örtüşen bir nokta. Firmanın ya da markanın enerji dolu bir imajı varsa, hatta çok bilinen bir örnek verelim, Ülker Metro için sosyal ağlarda bir içerik üretiyorsanız, Metro’nun taşıdığı enerjiyi sizin de taşımanız gerekir.

Üretilen hizmet/ürün özellikleri

Bir holding olarak twitter hesabınızdan sıkıcı grafikler, yönetim kurulu başkanımız sayın bilmem kim diye başlayan iletiler gönderebilirsiniz. Fakat bir bar insanlara eğlence sunar. Bu eğlenceyi de bu şekilde onlara yansıtamazsınız. Kullandığınız cümleler öncelikle o enerjiyi yansıtmalı. “Bu akşam kopmaya hazır mısınız millet? Dj Burak muhteşem performansıyla sahnede olacak. Sakın geç kalmayın” şeklinde bir mesaj bir nebze olsun sizi anlatır.

Hitap edilen pazarın özellikleri
Zaman zaman kurum içi eğitimlerimizde dile gelen bir konu. “Ama biz bayilerle çalışıyoruz ve onlar da sosyal ağları kullanmıyorlar. Orada olmamızın bizim için bir anlamı yok. Foursquare bizim için bir anlam ifade etmiyor.” Böyle bir soru ya da serzeniş zaman zaman haklı olabiliyor fakat bu noktada hitap edilen pazarı vizyonu ve imkanları en geniş olan kişi ya da firmanın yönlendirmesi ve değişim için bir adım atması gerekiyor. Müşterileriniz ya da bayileriniz sosyal ağlarda olmayabilir ama onları oraya siz getirebilirsiniz. Getirdikten sonra ise bu pazarda bulunan kullanıcı ya da tüketicilerin özelliklerine göre kendi dinamiklerinizi oluşturmanız gerekir.

Sosyal ağlarda firmaya özgü içerik nasıl üretilir?” te bir düşünce

  1. Pingback: Sosyal Medya İletişiminde Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir