Snapchat Nedir? 2011 yılında Stanford Üniversitesi öğrencilerinin okul projesi olarak hayata geçirdikleri Snapchat arkadaşlarınızla fotoğraflı ya da videolu mesajlaşmanıza imkan sağlayan bir mobil uygulamadır. Snapchat’i diğer mesajlaşma uygulamlarından ayıran ve popüler olmasını sağlayan en önemli özellik mesajlarına hareketlilik, özelleştirme ve hız katması oldu. Ve tabi ki olmazsa olmaz özelliği ise gönderilen mesajın bir kez görüntülenebilmesi ve sadece kısıtlı bir süre görüntülemeye imkan vermesi.

Klasik mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak yazdığınız bir yazıyı ya da çektiğiniz bir fotoğrafı kalıcı olarak göndermek yerine pratik bir şekilde, kendine has tasarımıyla göndermenize ve göndericinin belirlediği bir süre (şu anda 1ile 10sn arasında) görüntülemeye imkan vermesi özellikle gençlerin ilgisini çekerek 13-25 yaş aralığındaki kitlelerin popüler uygulaması olmasına sebep oldu.

Görsel Kaynağı https://en.wikipedia.org/wiki/Snapchat Görsel Kaynağı https://en.wikipedia.org/wiki/Snapchat

Yapılan araştırmalarda Snapchat kullanıcılarının 13-25 yaş aralığında ve %70 oranında kadınlardan oluştuğu ortaya çıkıyor. Bu da ulaşılmak istenen hedef kitlenin ne kadar zorlu, klasik pazarlama faaliyetlerine karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gözler önüne seriyor. Yine aynı araştırmalarda Snapchat kullanıcılarının gönderdikleri snaplerin büyük oranda #Selfie olduğu, üniversite öğrencilerinin %70lere varan oranda Snapchat kullandıkları gibi detaylar mevcut.

Snapchat kuruluşundan itibaren sürekli kendini geliştiren ve yenileyen yapısıyla yeni imkanlar ve özellikler vermeye devam ediyor. Fotoğraf paylaşımının yanında kısa video gönderme imkanı da veren Snapchat, bu paylaşımların maksimum 24 saat süreyle kullanıcı profilinde sabit kalmasına ve sürekli izlenebilmesine de imkan veriyor. Bu gelişmelerden sonra, Kasım 2015 itibariyle yapılan değerlendirmelere göre Snapchat üzerinde günlük 6 milyar video izlemesi gerçekleşiyor.

Marka Hedef Kitlesine Ulaşmak İçin Snapchat Nasıl Kullanılabilir?

Snapchat yukarıda da bahsettiğimiz gibi hedef kitlesi 13-25 yaş aralığında olan markalar için uygun bir platform. Bunun dışında çok yaratıcı bir takım çalışmalarla kendi hedef kitlenizin Snapchat kullanıcısı olmasına sabep olabilseniz de bunun için harcayacağınız efor yeterli dönüş sağlayacak mı burası tartışılır.

Eğer siz de Snapchat kullanıcıların hedef kitleniz içerisinde olduğunu düşünüyor ve burada alternatif kampanyalar düzenlemek istiyorsanız şu örnekleri inceleyebilirsiniz.

Yarışmalar

Takipçilerinizin size ulaşabileceği, sizin için yaratıcılıklarını konuşturabileceği ve bununla kazanabileceği alternatif yarışma kurguları düzenleyebilirsiniz.

İndirim Kuponları

Özellikle yerel işletmelerin, cafe-restoran gibi yerlerin sık sık kullandığı bu yöntemde geçici bir süre için kullanabilecekleri indirim kodunu Snap olarak paylaşabilirsiniz.

Ürün Tanıtımları

Mesajların kalıcılığı olmadığı için bu ürün tanıtımlarını sınırlı süreli şok indirimlerle birleştirebilir ve o süre içinde o ürünü isteyenlerin size Snap ile dönmesini sağlayabilirsiniz.

Yaratıcı Marka İçerikleri

Bilinirliği artırmak için yaratıcı, esprili, dikkat çekici ve takipçileri sizin hakkınızda konuşturacak içerikler oluşturarak bir iletişim çalışması içerisine girebilirsiniz. Ancak tekrar söylemekte fayda var. Snapchat doğası gereği Facebook gibi kalıcı değil geçici bir platform ve bu alanda yapılacak çalışmalara başlamadan önce iki kez düşünmekte fayda var.

  1. Veli Bahçeci diyor ki:

    Mümin eline sağlık güzel bir yazı olmuş. Ben geçenlerde SnapChat konusunda ne kadar yabancı olduğumu hissedip bu şekilde bir yazı kaleme alacaktım sen benden önce davranmışsın. Bana da bu anlamda çok faydalı oldu.

    Gerçekten hedef kitlesini 12’den vuran bir uygulama SnapChat. Bana hiç hitap etmiyor ama 13-25 arası -özellikle kızlar- gençler bayılıyorlar. Aslında bu nedenle de yazıda bahsettiğin markalar için SnapChat kullanımı noktasına odaklanmak istiyorum. Harekete geçirecek etkili çalışmalara rastlarsam buradan da paylaşırım.

    • Mümin Erakbaş diyor ki:

      Teşekkürler Veli. Daha detaylı bilgi verebileceğine inanıyorum. Ben de küçük çaplı bir araştırma sonucu edindiğim değerlendirmeyi buraya aktardım, tam anlamıyla detaylı bir inceleme olmadı. Paylaşımlarını bekleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir