Bir süre önce bir mobil uygulama tanıtıldı. Sürekli yaptığınız ama rutin süreçler içinde takibini unuttuğunuz ya da koşuşturma arasında atlamak istemediğiniz şeyleri sizin yerinize takip edecek ve belirlediğiniz hedeflere ulaşırken sizin yardımcınız olacak bir uygulamaydı Lift. lift

Basit bir örnek üzerinden ilerlersem daha anlaşılır olur sanırım. Diyelim ki sürekli masabaşı çalışıyorsunuz ve bu yoğun çalışma arasında sağlığınıza yardımcı olması için, belki de doktor tavsiyesiyle gün içinde birkaç küçük egzersiz yapmak gibi bir hedef koydunuz kendinize. Çok güzel değil mi? Evet ama  toplantılar, müşteriler, yetişmesi gereken raporlar derken birkaç gün üst üste aklınızdan çıktı, yapamadınız bu egzersizleri.

Ya da eşinizle tartıştınız, gönlünü almak istiyorsunuz,  her gün onu sevdiğinizi söylemeniz gerekiyor (!) ama  20 yıllık evli olmanın vermediği alışkanlıkla gün içinde sürekli unutuyorsunuz. Bunu bir alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor, ya da birinin size hatırlatması.

İşte bu noktada, sık sık söz edilen “gamification” devreye giriyor ve hayat bir oyundur diyerek dalıyorsunuz Lift ekosistemine. Siz de iPhone üzerine yüklediğiniz bu uygulama ile takip etmeye başlıyorsunuz ilerlemenizi. Hedefler belirleyip oraya varıncaya kadar geçtiğiniz yolu hoş bir arayüz ile izliyorsunuz. Bir süre sonra bu alışkanlıklar size hayatınızın bir tablosunu çıkarıyor. Tabi sizinle aynı şeyleri tekrarlayan arkadaşlarınız da bu sistem üzerinde sizi görüp destekte bulunabiliyorlar.

Bir süre önce iPhone uygulaması olarak girmişti hayatımıza. Bugün bu uygulamanın web versiyonu da beta olarak yayınlandı ve ben de bu beta kullanıcılardan birisi oldum. Söylediklerine göre 5 adet de davetiyem var. Eğer bu uygulamayı denemek, hayatında birtakım alışkanlıkları daha düzenli hale getirmek ve takip etmek isteyen olursa davetiye gönderebilirim. Tek yapmanız gereken İletişim sayfasından “Lift Davetiyesi” konulu bir mesaj göndermek. FİFO yöntemini seviyorum. O nedenle teknik bir sorun olmadığı sürece davetiyeleri ilk gelen ilk alır şeklinde göndereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir