Wendy Brache geçtiğimiz hafta yazdığı bir makalesinde ( Two Key Content Marketing and Social Media Ingredients ) Pazarlama kavramından bahsederken çok önemli iki içeriğe değiniyor.

1- Pazarlamayı insanlara/insanlar için yapıyorsunuz.

2- Açık sözlü ve dürüst olmalısınız.

Bunları okurken bir süredir kafamda dolaşar kelimeler cümlelere dönüşmeye başladı. Her yerde ve her zaman olduğu gibi pazarlama da herkesin çok iyi bildiği bir alan. Geçmişten gelen “ne iş olsa yaparız” düşüncesini üzerinden atamamış bir kesim, birkaç kitap okuyarak, Seth Godin, Philip Kotler gibi tepedeki kişilerin yazılarıyla ya da Guy Kawasaki paylaşımlarını takip ederek pazarlama konusunda her şeyi öğrendiklerini düşünüyor. Eğer gerçekten okuduklarını anlayarak okumuş olsalar, Outliers’da yazan 10bin saat konusuna da dikkat ederlerdi diye düşünüyorum ama nedense o konu hep göz ardı ediliyor. Tabi 10 bin saat de yeterli değil. Sonuçta pazarlama birçok bilim dalı ile iç içe olan bir disiplindir. Bu yaklaşımla, birkaç kitap okuyarak, olaylara tek bir noktadan bakarak ahkam kesmek de kolay olmamalıdır.

“Pazarlama sadece matematik değildir” demiştim twitterda. Müşterilerinizin davranışlarını her zaman rakamlarla ölçemezsiniz. Bu nedenle CRM diye bir kavram var. Bu nedenle her müşterinin onlarca adımı takip edilip alışkanlıkları neler, nelerden hoşlanır, hangi durumda ne gibi tepkiler verir analiz edilerek karar mekanizmaları oluşturulur. İnsan davranışları ve alışkanlıkları değişkenlik gösterebilir. Siz bilgisayarları, makineleri ya da spiderları birtakım hilelerle kandırabilirsiniz ama müşterilerinizi değil. Bir kez bunu farkettiklerinde matematik artık sizi kurtaramaz. Pazarlama bu noktada size uzun vadede atmanız gereken adımları gösterir, müşterinizin yapacağı bir sonraki hamleyi tahmin etmeniz ve buna göre aksiyon almanıza imkan verir.

Hemen biraz öncesinde okuduğum bir başka makale geldi aklıma.  Özellikle gözlemlediğim, mühendis bir kesimin, henüz pazarlama ile satış arasındaki farklılıkların bilincine varmadan yapılan pazarlama faaliyetelerinin kısa vadede rakamlarla ölçülebilir geri dönüşlerini beklemeleri, orta büyüklüğü bile aşmış birçok firma yöneticilerinin/sahiplerinin pazarlama kelimesinden anladıklarının sadece “elinde siyah çanta ile bir elemanın kapı kapı dolaşarak ürün satmaya çalışması” şeklinde anlamaları yolun ne kadar taşlı ve zorlu olduğunu açıkca gösteriyor sanırım.

Makale demiştim, onu da şuradan okuyabilirsiniz.

Deniz Utku – Markafoni Online Pazarlama Müdürü

Online Pazarlama Harcamaları Gider Mi Yatırım Mı?

Faydalı olması açısından tüketici davranışları konusunda iki sunu paylaşalım:

Consumer Behaviour Part2: The Individual Perspective

View more presentations from Sebastiano Mereu

How brands can influence consumer behavior in the web 2.0 World

View more presentations from Sandeep Bansal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir