Ohlife “Write your story” sloganıyla yayında olan bir nevi günlük, arşiv karışımı sistemdi. Altında yatan temel mantık, “insanlar gün içinde yaptıklarını, yaşadıklarını yazacak fırsat bulamıyor ya da unutuyor, biz hatırlatalım ve pratik bir şekilde yazmalarını sağlayalım” olsa da düşündükleri gibi gelişmediği için ödümüzdeki günlerde sistemi kapatıyor ve tüm kullanıcı içeriklerini siliyorlar.

ohlife-com

Sanırım 2011 yılıydı Ohlife ile tanıştığım dönem. Sürekli birşeyleri kayıt altında tutma isteği duyuyor, Springpad  (daha sonra o da kapandı) gibi uygulamaları kullanıyor, benzerlerini de sürekli deneyerek en iyi sistemi kurmaya çalışıyordum. Bu aşamada Ohlife kullanımı kolay pratik bir amaç gibi gelse de herhangi bir güdüleyici etkisi olmadığını farkettim. Sistemin tek yaptığı benim belirlediğim saatte mail gönderip “hadi yaz” demesi ve benim yazdığım cevabı biryerlerde kaydetmesi idi. İnanın daha sonra hiç açıp neler yazdım diye bakmadım. Sürekli göz önünde olmayan bir şey nasıl bakma isteği uyandırsın ki.

[quote] [tweet bird=”yes”]Biz girişimcilerin en çok yaptığı hatalardan birisi herkesi kendimiz gibi görmek.[/tweet] [/quote]

Herkes bizim gibi düşünür, herkes bizim ihtiyaç duyduğumuz şeylere ihtiyaç duyar vb. şekilde hareket eden girişimciler ürettikleri ürün ya da sistemin nereye gideceğini görmekte zorlanıyor. Şimdi söyle bakalım. Burada ihtiyaçtan kasıt ne? İnsanların yazma, kayıt tutma ve bunları daha sonra değerlendirme isteklerini gerçekleştirmek ve bunu onlar için kolaylaştırmak.  Fakat pratik bir şekilde ulaşılamayan, mail gönderdikten sonra orada olduğu bile unutulan “hatıralar” için neden ilgi duyayım? Yazarken çok pratik bir sistem sağlıyor, her gün elimizin altında yer alan mail araçlarından yararlanıyor fakat daha sonra bunları değerlendirmek ya da sınıflamak için bir arayüz, kategorilendirme vb imkanlar vermiyor. (Pro kullanıcı olmayanlar için geçerli)

Diğer taraftan, kapanışı haber veren maillerinde bahsettikleri bir diğer konu yeterli kullanıcı sayısına çıkamamış olmaları. Bunun sebebini de hızlı gelişen teknolojik yatırımlara ve yeni girişimlere bağlayabiliriz. Yukarıda bahsettiğim Springpad, kurucusunun kendi ihtiyaçları ve kendi kullanım kolaylıklarını öne çıkardığı ve son kullanıcıya yönelik konumlandırmasını başarıyla yapamadığı için kapandı. Fakat benzer birçok uygulama daha da başarılı olarak ilerliyor.

Springpad ya da Ohlife yerine kullanabileceğiniz, hem de ücretsiz olan bir uygulama var. Evet Microsoft’un bu alanda ilerlemenin önemini gördüğü ve OneDrive sistemiyle entegre ederek hem online hem offline kullanım imkanı sağladığı OneNote.

Ohlife uygulamasının bana taahhüt ettiği şeyleri hem de bir tık ötesine taşıyarak OneNote ile yapabiliyorum. Yıllara göre ayrılmış birer Notebook ve bunların içinde aylara göre ayrılmış birer Section. Her section altında günlere ya da önemli konulara göre birer sayfa ile her şeyi elinizin altında ve düzenli tutan bir sisteme sahip olabilirsiniz. Ohlife’ın uyguladığı şekilde, me@onenote.com adresine mail göndererek de istediğiniz her şeyi pratik bir biçimde saklayabilirsiniz.

 

 

 

[toggles] [toggle title=”Ohlife ‘ın kapandığını bildiren bülteni görmek için tıklayın. “]

We’ll unfortunately be shutting OhLife down on October 4, 2014.

We started OhLife to help people remember what’s happened in their life. But since then we haven’t been able to grow our user base or make OhLife financially stable. Because of both these reasons we’ve decided to shut OhLife down. We appreciate everyone that’s used OhLife and supported us.

We’re extremely sorry for shutting the site down.

We have some FAQs below to help out. Thank you for all your support.

Thank you,
The OhLife Team

How do I export my entries?
You can save your entries to a text file here: https://ohlife.com/export
Please export them before we shut down and delete them on October 4, 2014.

How do I save photos?
The Past page (https://ohlife.com/past) has a list of all your entries, so you can quickly scroll through them to find your photos. If you click a photo it will take you to the original version.

What if I had a premium account?
If you had the premium version, a few weeks after we shut OhLife down we’ll refund you a prorated amount

[/toggle] [/toggles]

Ohlife uygulaması kapandı. Peki neden? (Alternatifleri neler?)” te bir düşünce

  1. Pingback: 20'li yaşlarınızı nasıl değerlendirmelisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir