Gerçekten merak ediyorum. Neden insanlar blog yazıyor?

Aslında birçok sebebi olduğunu biliyorum. Buraya birazdan sıra sıra yazacağım gördüğüm sebepleri fakat merak ettiğim şu, neden blog yazıyorsunuz ve neden blog yazma sebebinize göre davranmıyorsunuz?

Daha önce birçok  yazıya konu olmuş neden blog yazıyorum sorusunun olası cevaplarını bir kez daha sıralayalım.

 • -Düşüncelerimi paylaşmak istiyorum
 • -Kendimi motive ediyorum
 • -Bilgilerimi paylaşmak istiyorum
 • -Para kazanmak istiyorum
 • -Yeni insanlarla tanışmak istiyorum

vs. vs.

İlk aklıma gelenler bunlar oldu. Çok da önemli değil daha fazlası. Diyelim ki düşüncelerimi paylaşırken kendimi motive ediyorum, aynı zamanda bunun bana kazanç sağlamasını da istiyorum. Çok güzel. Hemen alternatiflere sarılıyorum. Reklamlar!

Birçok blog görüyorum. Her yeri reklamlarla dolu bloglar türemeye başladı. Bir dönem “ev kiramı blogum ödüyor” diyen blog yazarları sayesinde ne kadar karlı (!) bir iş olduğunu görmüştük blog yazarlığının. Bugün de kolay alınan reklamlar ve promosyon ürünler sayesinde birhayli popüler oldu blog yazarlığı.

Kimse blog yazmasın demiyorum tabi ki, herkes yazsın ama içinden geçenleri yazsın, bilgisini paylaşsın, tecrübesini paylaşsın, okuyanları düşünmeye ve öğrenmeye motive etsin. Kısaca, değer oluştursun. Fakat neler görüyorum, birçok sitede son zamanlarda yayınlanmaya başlayan birtakım içerik reklamlar var. Yazı, video ya da blog ne ile ilgiliyse bunun yerine tek bir elden hazırlanmış reklam metinleri.  Benim bilgi birikiminden, görüşlerinden, tavsiyelerinden yararlanmak istediğim bloglarda bu reklamlar yayınlanmaya başlayınca, açık konuşuyorum, rss takip listemden kaldırmaya başladım çünkü on tane blogda aynı içeriği görmek beni rahatsız ediyor..

Zamanında yapmadık değil. Yazılarımızın altında Google Adwords reklamları yerleştirdik. Bu reklamlarda bizim yazdığımız konu ile ilgili reklamlar çıktığını, yazıyı okuyanların bu reklamlardan faydalandığını düşündüğümüz için yaptık bunu fakat zamanla bu reklamlar da artık arkadaşlık siteleri reklamları ile dolmaya ya da hep aynı firmanın reklamlarına odaklanmaya başlayınca şahsen ben tüm reklamları kaldırdım. Düşündüm, ben girdiğim sitelerde yazıların altında reklam görmek ister miyim? Hayır, o zaman ben niye ekliyorum!

Bazı işler vardır, giriş barajı düşüktür. Herkes yapmak ister. Buldukları her fırsatı değerlendirip girerler bu işe ve iyi ya da kötü bir parça alırlar pastadan. Her gün bir yenisi açılan fırsat siteleri gibi. Blog yazmak da böyle bir şey. Blogger ‘a girip birkaç dakika sonra bir blog sahibi olabilirsiniz. Sonra mı? Birkaç sayfa yazı yazıp, herhangi bir konuda herhangi bir yerde yazan birkaç bilgi ekleyip, ve bir de vaktiniz varsa biraz yayılmasını sağlayarak çok güzel bir blog sahibi olabilirsiniz. Bu blogun gelişimi ise yine size bağlı. Yukarıda söylediğim şekilde bir çaba içerisine girip kendinden soğutan birçok blog oldu. Yapmayın! Kişisel markanızı tehlikeye atmayın! Hediye olarak aldığınız ürünler ile ilgili birkaç cümle yazmak isteyebilirsiniz, bu çok doğal, zira gönderilmesinin amacı da bu ama yazarken samimi olun ki inanalım. Tüm ürünlerin mükemmel olması, çok harika olması, sizi mest etmesi mümkün olmamalı değil mi?

 1. Mehmet Emre Baş diyor ki:

  Blog yazarlığı bazen özentiyle başlar bazen ise para içgüdüsüyle yol alır. Neden yazmalıyız bunu öncelikle belirlemek lazım ama şart da değil. İçimizden geldi diye de yazabiliriz. Bununla ilgili bir yazımı <a href="http://www.aksiyazar.com/neden-blog-acmaliyiz.html&quot; bu adreste paylaşmıştım. Farklı yazarlardan güzel yorumlar geldi.
  Bana göre birilerinin yazdıklarımdan faydalanması ve dikkate alıp yorumlaması çok önemli. Ayrıca teşvik edici. Şikayetçi yönümü yansıttığım yer blogumdur.
  Reklam konusunda Adsense hedefleyip 1-2 tıkla birkaç dolar kazanmayı beklerken insanları da rahatsız ediyorsak bu yolu bırakmalı. En azından kar amaçlı kullanacağımız farklı blog olabilir.
  İyi bloglamalar.

 2. Fatih Ekrem Bahadır diyor ki:

  Merhaba,
  Yazınızı twitter üzerinden gördüm. Tebrik ederim guzel ve dolu dolu bir yazı olmuş. Keske herkes blog yazmasa diyorum ben de. Kişisel bloğumda “Blog Yazarligi Rehberi” yayınlamıştım gereksiz bloglar açılınca.
  Daha özgün bloglar okumak dileğiyle.

 3. Pingback: Blog Yazmak : kursattokpinar

 4. !ÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ ~~~ diyor ki:

  Benim bloglamaya başlama amacım çok farklıydı.Sıkıntılı bir dönem geçiriyordum.Kendim için terapi amaçlı kullandım yazmayı.Blog olmasaydı bu dönemi doktor-ilaç vs. ile de geçirebilirdim.İşin ilginci üzerinden beş yıl geçmesine rağmen bu işten aynı zevki alabilmek,aynı heyecanı duymak mutlu ediyor insanı.

 5. Yılmaz Barış diyor ki:

  Blog yazmak reklam yayınlayıp para kazanmak için yapılmaz. Yani bunun için yapan ya da yapacak olan varsa söyleyeyim akıl işi değil, karlı bir iş olmaz … Blog yazarken bir köşeye reklam koyabilirsiniz o ayrı…

  Bu bahsettiğin tarzda reklamlara benim takip ettiğim bloglarda bulaşmış durumda.. Çok rahatsız edici gelmiyor hani ama gene de o reklam sistemini sevmiyorum..

 6. jupiter diyor ki:

  Tabi ki bloglamanın da bir usulü vardır elbet. Ama asla bir katı kural olması gerektiğine inanmıyorum. Ben blog yazmaktan çok çizenlerdenim. Çizdiğim şeyleri yayınlıyorum. Birden fazla blogum var onlarda da yazıyorum tabi ki. Kafama göre takılıyorum. Eskiden Google Adnan Şenses 🙂 reklamlarını da koyuyordum blogumun orasına burasına. Ama ne kadar itici olduğunu geç farkettim. Zaten dedim benim amacım para kazanmak değil. Kazansam da iyi olurdu ama boş ver… böyle fakir takılmak daha güzel. Ama yazmanın tabi ki en temel sebebi okunmak, takip edilmek, yorumlanmak. İnsanları bu motive ediyor. Mesela ben bu yorumu yazıyorum ve siz bu yorumu iyi ya da kötü de olsa keyifle yayınlayacak veya keyifle sileceksiniz. Bu yazı ve gelen yorumlar ya da sayfa görüntelemeleri sizi bir sonraki yazıyı yazmaya teşvik edecek. Özellikle yazdığınız yazılardan maddi bir kazançtan çok okuyucuyu kazanmayı hedeflemişseniz. Çünkü öncelik değişince eylem de değişiklik gösteriyor, sonuç da ona göre oluyor.

  Belki de bir sonraki yazınızın başlığı “Neden Blog okuyorsunuz?” “İnsanlar neden Blog okur?” “Kimler Blog takip eder?” olabilir. Eminim ki içeriği daha ilginç olacaktır. Açıkçası ben blogunuza şöyle bir göz attım ve şöyle dedim.. “ben ne anlarım pazarlamadan, ne anlarım reklamdan markadan” .. ama bu yazınız hoşuma gittiği için yorum yazma gereği hissettim. İyi bloglamalar diyelim ne diyelim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir