Pazarlamanın en zor konularından birisi müşteriye ne zaman ne şekilde ulaşılacağının planlanması ve bunun uygulanması. Bir süre önce ZMOT (Zero Moment of Truth) hakkında birkaç şey paylaşmıştım. Pazarlamanın modern stratejilerinden bahsedip “artık müşterilere satış noktalarında değil, satınalma kararı vermeden önce nasıl ulaşabiliriz, aklına nasıl başka şeyler de getirebiliriz” diye düşünüldüğünden, yani sürekli birer adım öncelere gidildiğinden konuşmuştuk. Modern pazarlama bu boyuta giderken bir de yaşadıklarımız var.

[quote float=”right”]Tüketici sadece ihtiyacı olduğu zaman mağazaya gitmesin![/quote]

Geçtiğimiz günlerde bir akşam vakti, saat 20:30 sularında trafikte ağır ağır ilerlerken bir sms aldım. Çok fazla sms alan biri değilim, genelde Vakıfbank, Kipa ve Hotiç’den promosyonlar, bilgilendirmeler vs. alırım. Yine bir reklam mesajı gelmişti. Bu seferki bilmediğim bir yerden, Just English isimli bir dil kursundan gelmekteydi. Gelen mesaj ile ilgilenmediğim halde yazılı numarayı çevirdim ve bekledim. Düşündüğüm gibi çalan telefon açılmadı.

Şimdi olayların sırasına şöyle bir bakalım.

Just English Spam

-Sms aldığım saat akşam 20:39. Bu saatte genelde insanlar işten çıkıp eve gelmiş ve yemekte ya da yemek sonrası tembelliktedir. Ulaşmak için uygun bir saat mi?

-Sms aldım ve bulunduğum pozisyon uygundu fakat ben hedef kitle miydim? O sms ilgilenmediğim bir konu olduğu halde niye bana geldi?

-Sms aldıktan sonra bir potansiyel müşterinin yapacağı ilk şey orada verilen numarayı aramak olur. Peki aradığımda neden açılmadı telefon?

-İnsanların aramayı düşünmeyeceği bir saatte atılan bu sms ulaştıktan sonra kaç kişinin dönüş yaptığı nasıl ölçüldü? O esnada aradım ve açılmadığı için ertesi güne bıraktım. Tabi ki ertesi gün de unuttum!

Özellikle uygun bir strateji belirlememiş, uzun vadede adımları planlamamış işletmelerde bu tür etkinlikler çok görülüyor. Bu ay aradıkları için bir dergiye tek seferlik reklam vermek, Gsm operatörü ziyaret etti diye bir seferlik toplu sms göndermek, kimlere ve neden gittiği belli olmayan spam mail gönderimleri yapmak (Bir firma yetkilisi sürekli bunu yaptırdığını ve spam klasörüne düşse de geri dönüşlerin oldukça yüksek olduğunu, yapmaya da devam edeceğini söylemişti.) gibi etkinlikler işletmeye ne kadar katkı sağlıyor ya da ne kadar pozitif geri dönüş alınıyor, alınan dönüşlere rağmen marka değerinden, itibarından neler kaybediliyor düşünmek gerekiyor.

Siz de çeşitli konularda Twitter paylaşımlarımı takip edin: MonteCito


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir