Hemen hemen SMS göndermeyen marka kalmadı sayılır. Öyle ki mahalledeki bakkal bile “toz şeker reyonunda indirim var” diye SMS atıyor artık. Çok da güzel gelişmeler aslında bunlar. Sevindirici.

Fakat öyle markalar var ki gönderdikleri SMS ile sizi hayatınızdan bezdirebiliyorlar.  Örneğin,  Little Caesars Pizza.

Bir süredir kendilerinden yoğun bir şekilde SMS aldığım için hafiften rahatsız olmaya başladığımı ve SMS gönderim listesinde yer almak istemediğimi kendilerine çağrı merkezini arayarak bildirdim. Çünkü şöyle bir sıkıntı vardı, bana SMS gönderilen şube İzmir’in diğer yakasında yer alıyordu ve bulunduğum mevkiye yakın başka bir şubesi yer almıyordu. Little Caesars ürünlerini sevmiyorum, kaldı ki sevsem, sipariş versem getirmeyecekler ama yine de SMS almaya devam ediyorum.

Pazarlamacıların uyduğu genel geçer bir kural vardır. Tüketici onlara ulaşmanıza izin vermiyorsa onlara ulaşmak için başka yollar bulursunuz. Gönderdiğiniz e-mail bültenleri altına “bu maili almak istemiyorum” butonları eklersiniz ki istemeyenler kolaylıkla listeden çıkabilsinler. Size izin vermeyenlere alternatif bir ulaşma şekli olarak Sosyal Medya reklamlarında çeşitli kriterlere uygun hedeflemeler yapılır vs.

Fakat Little Caesars bu konuda biraz umursamaz davranmaktan geri kalmadı. SMS gelmeye devam ettiği için durumu Twitter üzerinden ilgili hesaba bildirdim ve sorunlara geleneksel kanallara oranla Sosyal Medya üzerinden daha hızlı çözüm bulan birtakım diğer markalar gibi onlar da ilgilenirler diye düşündüm.

 

 

 

Fakat olmadı. Twitter üzerinden @LittleCaesarsTR hesabı yetkililerine durumu aktardım. Kendileri ilgileneceklerini bildirdiler, konuyu ilgili kişilere aktardılar ve şaşırtıcı şekilde SMS gönderimleri iki katına çıktı. 🙂

Son olarak, 21 Mayıs günü gelen SMS ardından Manavkuyu şubesini arayarak çağrı merkezinde görevli kişiye sert bir tepki gösterince geçtiğimiz bir hafta içinde SMS gönderimi durdu.

Şimdi dönüp bu olayı analiz edelim.

 • Neredeyse 1 yıldır Bornova/Manavkuyu yakınlarında ikamet etmiyorum bu nedenle hedef kitleye uygun değilim. Sipariş versem de teslim edemezler.
 • Little Caesars Pizza hayranı değilim, ürünlerini beğenmiyorum. Sadece iki-üç kez pizzalarından yedim ve benim damak tadıma uygun olmadığını düşündüğüm için bir daha yemedim, onun da üzerinden neredeyse 2 yıl geçmiştir.
 • Sürekli arayıp pizza siparişi vermiyorum, daha önce yediğim iki seferde de arkadaşım vermişti siparişi, belki sipariş verdiysem son 3-4 yıl içinde sadece 1 kez olmuştur.
 • Onları arayıp SMS istemediğimi söylediğimde otomatik olarak onların hedef kitlesinden çıkıyor olmam gerekiyor. Tam tersi değil. Diğer taraftan Twitter üzerinden yapılan bir isteği ciddiye almayacaksan o halde neden @littlecaesarsTR şeklinde bir hesap açıyor ve burada sizinle ilgili konuşanlarla diyaloğa giriyorsunuz. Formalite mi bu?

Bu koşullara baktığımızda;

 • Ben istemediğim halde SMS gönderen,
 • Ben çıkarılmak istediğim halde çıkarmayan,
 • Ben Twitter üzerinden iletişim bilgilerimi verdiğim halde  gözardı eden,

Her seferinde farklı isimlerle gönderdiği ve numarası olmadığı için SMS almayı zorunlu kılan Little Caesars Pizza bu hareketleriyle tüketiciyi yıpratmakta, vurdumduymaz sosyal medya yönetimiyle kendi imajını karalamaktadır. Daha öncesinde sadece ürünlerini beğenmediğim ve yemediğim bir marka iken tüm bu çabalarıyla nefret ettiğim bir marka pozisyonuna geldi.

 

 

GÜNCELLEME:

İzmir Bölge Müdürü Mert Bey ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendileri birden fazla firma ile SMS gönderimi konusunca çalıştıklarını, farklı zamanlarda yapılan şikayetler sonrası farklı firmaların veritabanından numaranın silindiğini fakat diğerlerinde olduğu için SMS gönderiminin devam ettiğini belirtmişlerdir. Son görüşmemiz esnasında gelen kampanya bilgilendirme SMS ine ilişkin firma kayıtları da o anda Mert Bey’in müdahalesi ile sistemden kaldırılmıştır.  İlgileri için teşekkür ediyorum.

 

Birkaç mağdur 26 Haziran akşamı Twitter üzerinde yapılan bir spam akışına maruz kaldık. Konu ile ilgili nasıl bir gelişme olacağını bilmiyoruz fakat aşağıdaki tweet de görüldüğü gibi  #boykotlittlecaesars etiketiyle yazılmış tweetler yoğun bir spam dalgası oluşturuyor.

 

 1. Cagdas diyor ki:

  Ben Istanbul’da yasiyorum ama son 2 yildir Izmir Ucyol subesinden promosyon SMS’leri geliyor. Sizin denediginiz yollari ben de denedim ama SMS’ler kesilmedi. Sanirim telefonda kibar olundugu zaman, gercekten promosyonlari ile ilgilenilmedigini anlamiyor olabilirler.
  SMS icin birden fazla sirket ile calistiklarini ogrenmek duruma biraz netlik kazandirdi ama izledikleri bu yontem cok daha fazla kisiyi rahatsiz ediyordur.
  Sizin bu SMS’lerden kurtulmus olmaniz sevindirici, en azindan imkansiz olmadigini gosteriyor.

 2. hadan uysal diyor ki:

  Manavkuyu sube ile 2 aydir asamadigim bir durum bu. Bolge muduru oldugunu soyleyen Mert isimli saygisiz insan ile de muhattap oldu. 2 kez sikayet var defalarca kez twitter cagri merkezi manavkuyu ucgeni ile gorusme sagladim. Inatla gonderim devam ediyor. Durum saygısızlık, ahlaksizlik, yuzsuzluk boyutuna ulaştı. Kurtulacagim günü sabirla bekliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir