Sosyal ağlarda siz sadece bir fotoğrafsınız. Bu nedenle fotoğraf önemlidir. Fotoğraf sizin markanızın dışarıya açılan yüzüdür.

Birçok etkinliğe katılıyoruz. Etkinlik esnasında ya da sonrasında birçok kişiyle tanışıyoruz. Sonrasında bazen ben bazen de onlar sosyal ağlarda bağlantıya geçme isteği gönderiyoruz. Çoğunlukla Twitter, zaman zaman Linkedin ve nadiren de Facebook’da takibe alıyorum. Fakat bazı durumlarda, bir kişiyi aradığımda karşıma aslında o kişiyi göstermeyen bir fotoğraf çıkıyor. Bazen bir kedi, bazen bir film karakteri. Böyle durumlarda elim takip et butonuna giderken iki kere düşünüyorum.

Neden saklanıyoruz? Neden bir hayvan, bir çiçek ya da başka bir karakter bizim yerimizi alıyor? Neden kendimizi en iyi şekilde gösteren, marka imajıımızı yansıtan bir fotoğrafımız yerine varsayılan bir görseli (twitter da yumurta, facebookta siluet) kullanıyoruz?

Bir arkadaşlık isteği geldiğini düşünün. Bakıyorsunuz ama fotoğrafından hiçbir şey anlamıyorsunuz. Kim bu kişi? Neden ekledi? Neden gizleniyor?

Kişisel markanıza değer verip bir fotoğraf seçin ve size ait olan profillere bunu ekleyin ki bağlantıya geçmek istediğiniz kişiler sizi tanısın.

Fotoğraf seçerken alternatifler neler olabilir?

  • Bir arkadaşınız tarafından çekilmiş sizin doğal halinizi yansıtan bir fotoğraf olabilir.
  • Yanınızda sizinle birlikte çocuğunuz, eşiniz, arkadaşınız olan bir fotoğraf olabilir.
  • Profesyonel çekilmiş bir fotoğraf olabilir.
  • Sizin tasvir edildiğiniz bir karikatür, bir animasyon olabilir.

Bunları seçerken düşünmeniz gereken birinci şey, “benim hakkımda ne anlatıyor” olmalıdır. Kendinizi bir marka olarak konumlandırdığınızda markanızın olmasını istediğinizden farklı bir şekilde yansıtılması hoşlanacağınız bir durum olmayacaktır. Çok iyi bir isminiz var ama insanlar twitter adresinize girdiklerinde bir yumurta görüyorlar. Yanlış.

Facebook profilime bakmak isterseniz şu adresten ulaşabilirsiniz. http://www.facebook.com/Mumin.Erakbas
Twitter profilimi görmek isterseniz şu andresten ulaşabilirsiniz.  https://twitter.com/MonteCito
LinkedIn profilimi görmek isterseniz şu adresten ulaşabilirsiniz. http://tr.linkedin.com/in/muminerakbas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir