Kişisel markalaşma nedir?

Kişisel markalaşma, bir bireyin sadece görsel ya da sahip olduğu bilgiyle değil, bir bütün olarak kişi ve kariyer anlamında marka olaması ile ilgilidir. Yıllardır okuduğumuz kişisel gelişim kitaplarının bir adım ilerisi olarak düşünürsek, kişisel gelişimin getirdiği kişilik, davranış, tavır, konuşma gibi konuların da içinde olduğu bir bütüne ulaşabiliriz. Bu noktada kişisel markalaşma, yapılan çalışmaların başka insanlardan sizi farklı ve bir adım önde kılması noktasında ortaya çıkar.

Burada birçok teorik tanım yazmayı gerekli görmüyorum zira Tom Peters’in (the brand called you) makalesini okuyabilirsiniz ya da Dan Schawbel makalelerini. Kısaca kişisel markalaşma kendimizi başkalarına nasıl pazarladığımızdır. Burada birlikte, kişisel markalaşma, kendini markalama ya da diğer benzer adlandırmaları göz önüne alarak olmazsa olmazları networking kavramını sosyal medya çerçevesinde bir süre değerlendireceğiz.

Kişisel markalaşma ne sağlar?

Kariyerinizi gözünüzün önüne getirin. Nerede olmak istiyorsunuz? Olmak istediğiniz yere ulaşmak için neler gerekiyor?
Bir de kurumsal bir markayı düşünün. Nerede olmasını istiyoruz? Olmak istediği yere gelinceye kadar nelerle mücadele etmesi gerekiyor?

Şimdi bu iki gurubu birleştirelim. Kariyerinizde ileri bir tarihte olmak istediğiniz yer sadece sizin bilginiz ya da tecrübenizle değil, duruşunuz, davranışlarınız, sahip olduğunuz çevre, içinde olduğunuz ortamlarda takındığınız tavır ve diğer birçok pozitif özellik sayesinde kazanacaksınız. Buna giden yollardan biri de kişisel markanız.

20120209-172431.jpg

Sahip olduğunuz mutluluk her şeyden daha önemlidir. Bu mutluluğu sağlarken kendinizi “mutlu olacağınız” bir yerde konumlandırabilir ve bu şekilde kişisel markanızı bu konu etrafında geliştirebilirsiniz.

Kişisel markanız sahip olduğunuz değeri bir ölçü daha büyütecek bir katma değerdir sizin için. Örneğin, bir alışveriş merkezine gittiğinizde, aldığınız bir elbisenin markası nasıl sizin gözünüzde onu daha değerli kılıyorsa, sizin ona olan güveninizi daha yukarı seviyelere çıkarıyorsa, sizin kişisel markanız da sizi diğer gözlerde bir adım yukarı çıkaracak, size olan güveni ve inancı pekiştirecektir.

İş ile ilgili olan kısmına değinmiştik zaten. Siz markasınız, sizin bir değeriniz var, güvenilirsiniz, yaptıklarınız ve yapabilecekleriniz belli. Sizin tercih edilmemeniz için bir sebep kalmaz ortada.

Ve faydaları arasına diğer ekstra katma değerleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin, isminiz bir marka olduğunda artık siz aranılan insan haine gelirsiniz. Çeşitli etkinliklerde davetiyeler, özel günlerde özel ve sınırlı sayıda dağıtılan hediyeler vs. gibi birçok ek değer sayabilirsiniz.

Devamı sonraki yazılarda..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir