Markanızı inşa ederken her şeyde tutarlı olmalısınız. Karşınızdaki kişilere güven verin!

Burada sıraladığımız adımların birbiri ardına gelmesi elbette tesadüf değil. Kendinizi tanıdınız, güçlü yönlerinizi tespit ettiniz, buna göre markanızı kuruyorsunuz. Peki bu markanın özelliklerinde sürekli değişiklik olması nasıl etkiler sizi? Her seferinde, karşısında farklı bir görünüm sergileyen markaya kimler güvenir? Bilindik markaları düşünün, Volvo güvenlik üzerine markasını inşa etmiştir ve öyle de devam eder. Tutarlılığını hiçbir zaman bozmaz.

Tutarlı olmayı çok temel açıdan düşünebiliriz. Sosyal ağlardaki kimliğinizi düşünün. Her hafta Facebook profilindeki fotografı, Twitter avatarını, blogunun temasını değiştiren çok kişi görürsünüz. Her seferinde bu kişiyi tekrar kim diye kontrol etme ihtiyacı hissettiğimizi söylemeye gerek yok sanırım. Markasını her seferinde tekrar hatırlatma ihtiyacı duyması anlamına geliyor bu da. Tekrar öğrenme süreci her zaman vakit kaybıdır.

Bu örnek nereden aklıma geldi dersek, bugün Işıl Yılmaz, Taylan Demirkaya ve Can Uğurcan ile sohbet ederken twitter kullanıcı adımın @MonteCito olmasına geldi konu. Uzun zamandır bütün “nick” kullanılması gereken alanlarda bu ismi kullandığımı ve artık bu ismin benimle özdeşleştiğini söyleyebilirim. Daha önce paylaşmamıştım ama Santa Barbara – Montecito şehrinde yayın yapan bir dergi için Jerry Roberts ile bununla ilgili bir röportajımız olmuştu onu da bir örnek olarak paylaşabilirim. Jerry Roberts: Montecito, The Turkish Connection

Söylediğimiz gibi kendi markanızı inşa ederken tutarlı olmanız, sizi tanımayı zorlaştıracak ani değişimlerden kaçınmanız, düşüncelerinizde meydana gelen değişmelerde tutarlılığınızı yitirmemeniz, sizi takip eden, sizinle ilgilenen insanlarda hayal kırıklığı ya da anlaması zor izlenimler bırakmamanız önemlidir.

Kişisel Markalaşma Notları. Kural 6: Tutarlı Olun” te bir düşünce

  1. Pingback: Spam kişisel markanıza zarar verir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir