Hedeflerinizi belirlediniz, bu hedeflere ulaşacak kişi sizsiniz. Bu nedenle kendinizi tanıyarak buna göre hedeflerinize yön vermeniz lazım. Peki siz kendinizi tanımadan başkalarının sizi tanımasını nasıl istersiniz? Daha önemlisi, nasıl sağlarsınız?

Aynanın karşısına geçtiğinizde ne görüyorsunuz? Karşınızda gördüğünüz kişi gerçekten başarabilecek midir? Karşınızda gördüğünüz kişinin başkaları karşısında onu bir adım öteye taşıyacak yetkinlikleri nelerdir? Ya da onu başkalarından ayıracak, bir marka olarak farklılığını yansıtacak özellikleri nelerdir?

Yaşadığımız zamanda en çok sıkıntı çekilen konulardan biri de bu sanırım. Bunun sebepleri uzun uzun tartışılabilir fakat eğitim seviyesinin yükselirken kalitesini koruyacak şekilde kendisini yönlendirmemesini basit bir örnek olarak verebilirim. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde, birçok şey öğreniyoruz fakat öğrendiklerimizin yine birçoğunu üzerimizde taşıyamıyoruz. Sanki birçok kıyafet almış da dolapta bekleten ve hangisini giyeceğine karar veremeyen gençler gibiyiz. Kendimizi tanımıyoruz!

Öyleyse ne olmalı?

Kişisel markanıza yön vermek için kendinizi tanımanız ve buna göre başkalarının da sizi tanımasını sağlamanız gerekiyor. Dolabınızda hangisini giyeceğinize karar veremediğiniz onlarca kıyafet yerine sadece gerçekten giyeceğiniz kıyafetleriniz olsun, kullanmadığınız bilgi yığını yerine çok iyi tanıdığınız ve bildiğiniz, çok iyi şekilde kullanacağınız bilgileriniz olsun. Aynanın karşısına geçtiğinizde kendinizi anlatabileceğiniz cümleleriniz olsun. Bu cümleler sizin markanızın temellerini oluşturacaktır.

Mirror Image

  1. Pingback: Kişisel Markalaşma Notları. Kural 4: Kişiliğinizi kullanın

  2. Pingback: Kişisel Markanızı Görselleştirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir