İlk kural pes etmemek. Neden mi? Çünkü markalaşma uzun vadeli bir yol. Bu yola çıkınca pes edip, vaz geçip yarıda bırakırsanız istediğinize ulaşamazsınız. Bu nedenle, ilk kural olarak kendinize pes etmemeyi koymalısınız.

Bir kitap ismi gibi geliyor değil mi? Seçimi kolay bir cümle, o nedenle birçok kitabın ismi de olmasını yadırgamıyorum. Kişisel markalaşma konusunda da ilk kural olarak pes etmemeyi söyleyebiliriz. Markalaşmak ister küçük boyutta olsun, ister büyük boyutta belirli bir süreci kapsar. Bir günde ortaya çıkıp marka olmasını bekleyemezsiniz hiçbir şeyin. Adım adım gerçekleşir ve adım adım gelişir. Biz de burada bu adımları zaman zaman birlikte değerlendirelim istiyorum.

İlk adım pes etmemek. Evet, markalaşma gibi uzun bir yolda yürüyeceksek öncelikle bu uzun sürecin getireceği her türlü olumlu/olumsuz koşulu kabullenip ileride pes etmeme konusunda kendimize söz vermemiz gerekiyor. Ayrıca yarıda bırakılmış yolculuğun da kimseye faydası olmayacaktır. Dere geçerken at değiştirmek deyimini hatırlayalım. Markalaşma yolunda birtakım planlarınız var, zamanlamanızı yaptınız, yola koyuldunuz, kararlısınız da fakat bir anda pes edip başka bir yoldan gitmeye karar verdiniz. Bu şekilde yol değiştirmek, başka fikirler peşinde koşmak yarı yoldayken hiç de kolay olmayacaktır.

Bu sebeple diyoruz ki, asla pes etme!

Never Give Up

  1. Pingback: Kişisel Markalaşma Notları. Kural 7: Tutku, Uzmanlık, Destek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir