Sosyal medya ile nasıl iş bulunur?

Sosyal medya hem bir eğlence, hem bir haber alma, hem de birçok marka için satış kanalı olma özelliğini her geçen gün biraz daha geliştiriyor. Sosyal ağlar üzerinde, youtube’da her gün 4 milyardan fazla video izleniyor, Instagram ‘a günde 50milyondan fazla fotoğraf yükleniyor, Swarm ile binlerce check-in yapılıyor. Tüm bunlar olurken birileri kariyerlerine sosyal medya üzerinden yön veriyor, sosyal medya sayesinde yeni iş imkanları yakalıyor ya da deyim yerindeyse yaratıyor. Peki sosyal medya sayesinde yeni iş imkanlarını nasıl yaratacaksınız gelin adım adım inceleyelim.

Sosyal Medyada Kimliğinizi Oluşturun

Bugün neredeyse herkesin bir sosyal medya kimliği olduğunu varsayıyoruz. “Ben sosyal medya kullanmayı sevmiyorum” diyen kişilerin bile büyük bir kısmı farklı isimlerle oluşturdukları profillerle bir köşeden izliyor, görüyoruz. Adeta bir okyanusun içindeki girdap gibi etrafında kim varsa içine geçiyor sosyal medya. Karşı konulamaz bir güç. İşte bu şartlarda ilk yapılması gereken şey karşı koymaya çalışmayı bırakıp kendini ona kontrollü bir şekilde teslim etmek.

Öncelikle sosyal ağları iyi bir şekilde tanımak için araştırma yapın. Hangi sosyal ağ hangi amaçlarla kullanılabilir, hangi sosyal ağların kullanıcı profili hangi seviyededir. Kimler nerelerde bulunur öğrenin. Aksi halde, sosyal medyada kariyerinize yön vermek isterken kişisel markanıza zarar verebilirsiniz. Kurumsal bir imaj çizmek isterken Hi5, Netlog gibi “yeni arkadaş bulma” sitelerinde yer alarak hakkınızda olumsuz imaj oluşturabilirsiniz.

Seçtiğiniz sosyal ağlar üzerinde sizi en iyi yansıtan, taşıdığınız özelliklerle ilişkilendirilmiş ve görenlerin sizin hakkınızda fikir edinebileceği şekilde profillerinizi oluşturun ve bir sonraki adım için hazırlanın.

Sosyal medyanın en güçlü araçlarından birisi kişisel bloglardır. Tamamen size ait, sizin adınızı taşıyan, sizin görüş ve fikirlerinizi paylaştığınız bir blog sosyal medyada sizin en güçlü temsilciniz olabilir. Maliyeti çok düşük, hatta maliyetsiz bir şekilde blog hazırlayabilir. Yazılarınızla, fotoğraf ve videolarınızla zenginleştirebilir ve online bir kartvizit olarak blogunuzu kullanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Varlığınızı Güçlendirin

Sosyal ağlar yapısı itibariyle çok hızlı değişen, gelişen ve güncelliğini kaybeden platformlardır. Bir profil oluşturmak başlangıç olsa da bu profili aktif olarak kullanmak ve güçlendirmek asıl yapılması gerekendir.

Sosyal ağlarda profilinizi güçlendirmek, bu ağlarda kimliğinizi yansıtan içeriklerle ve hedeflediğiniz amaçlara yaklaşan adımlarla ilerlemektir. Uzman olduğunuz alanlarda yapacağınız paylaşımlar, ortaya koyacağınız fikirler çevrenizde bulunan insanların dikkatini çekecek ve sizi bir sonraki adıma hazırlayacaktır.

Blogunuz sizin için en önemli sosyal ağ, adeta bir amiral gemisidir. İster mühendis olun, ister finans uzmanı, blogunuzda yaptığınız çalışmalarla ilgili düşünceleriniz, katıldığınız projelerle ilgili uzun vadeli projeksiyonlarınız, kısa vadede gerçekleşeceğiniz düşündüğünüz öngörüleriniz ve diğer tüm çalışmalarınızın paylaşımı sizin için doğal birer referans olacaktır.

Klasik özgeçmişleri düşünün. İş tecrübeleri, katıldığınız projeler, kapak yazısı vs. Hepsi blog üzerinde yaptığınız paylaşımlarda zaten doğal bir şekilde yer alacaktır. Peki ya referanslar? İşte bu da bir sonraki adım.

sosyalmedyakariyer

Sosyal Medyada Etkileşime Geçin

“Hamili kart yakinimdir” yazısı çok işe yarardı eskiden. Şu an şekil değiştirmiş olsa da arkasında yatan sistem aynı işliyor. Daha popüler bir dille anlatacak olursak, networkünüz ne kadar genişse sizin için o kadar iyi. Bunun için de sosyal ağlar bulunmaz bir nimet.

Sosyal ağlarda büyük bir kesim izleyici/dinleyici pozisyonunda. Alışkanlık mı dersiniz, korku mu dersiniz ne dersiniz bilmiyorum. Bu kanallar üzerinde etkileşime geçmek yerine uzaktan izlemek, haberleri almak, kimlerin neler yaptığını görmekle yetinen kesim azımsanmayacak kadar büyük. Eğer kariyerinize sosyal medyada yön vermek ve yeni iş kapıları açmak için sosyal medyadan faydalanmak istiyorsanız bu şekilde davranmamanız gerekiyor. Sektörünüzde söz sahibi kimseleri ağınıza dahil ederek bu kişilerin paylaşımlarını takip etmek, olumlu ya da olumsuz fikirlerinizi paylaşmak, sektöre ilişkin gelişmeleri değerlendirmek ve bunları takipçilerinizin yorumlamasını sağlamak kısa vadede basit gibi görünse de uzun vadede sizin sosyal medya profilinizi kesin çizgilere oturtan ve sizi tanımak adına kolaylık sağlayan bir diğer araç olacaktır.

Sosyal ağlarda katıldığınız paylaşımlar ve tanıştığınız kişilerle bağlantınızı bir ileri adıma taşıyarak gerçek dünyada da bu bağlantıları korumak “hamili kart” etkisiyle sizin kariyerinize katkıda bulunacak, size yeni iş kapıları açacaktır.

Sosyal Medyada Fark Yaratın

Tabi ki sadece sosyal medyada var olmak, sadece Facebook’ta 1.5 milyar insanın yer aldığını düşündüğümüzde tek başına yeterli olmayacaktır. Sosyal medyadaki varlığınızı farklılaştırarak dikkat çekici hale getirmek sizi diğerleri karşısında bir adım öne alacaktır. Örneğin blogunuzda herkesin haberdar olduğu konuları üzerine yorum katmadan bir haber olarak paylaşmak sizin konuyu yorumlayamayacak durumda olduğunuzu ima edebilir. Fakat bu paylaşımı kendinizin kamera karşısına geçtiği bir video yorum şeklinde yapmak sizin hem yorumlayacak kadar bilgi hem de kamera karşısına geçecek kadar özgüven sahibi olduğunuzu yansıtabilir. Bu yansımaların içini doldurmak da sizin yorumlarınıza kalıyor.

Farklılaştırılmış sosyal medya kullanımına örnek olarak daha önce seminerlerimde anlattığım Facebook CV uygulamasını verebilirim. Hatırlarsanız Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinden Dilek Oluklu Facebook üzerinden açtığı CV profiliyle hem bir özgeçmiş oluşturmuş, hem de çevresindeki insanların yorumlarıyla doğal bir referans kitlesini bu özgeçmişe dahil ederek ajansların kapısını çalmıştı. İlgili yazıya gitmek için tıklayın. Facebook nasıl cv olarak kullanılır?

Her geçen gün yeni bir uygulama sosyal ağlara dahil oluyor. Önce Instagram, sonra Vine derken video içerikleri klasik iletişimin yerini aldı. Yapabiliyorsanız 10 saniyelik bir Instagram videosuna özgeçmişinizi sığdırın ve bırakın sosyal medya sizin için çalışsın.

[social_buttons style=”big” media=”facebook, twitter, googleplus, linkedin”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir