Birçok marka gibi ulaşım firmaları da sadakat kartları ile hediye puan uygulamalarına önem veriyor. Neredeyse ulaşım firmalarının tamamının farklı isimlerle birer kart uygulaması var. Bu kartlar çeşitli kriterler üzerinden puanlar veriyor ve yaptığınız seyahatlerin bir kısmının avantajlı duruma gelmesini sağlıyor. Tabi ki bu kartların tek amacı ve faydası bu degil. Diğer taraftan da markaya müşteriler hakkında daha çok ve özelleştirilmiş bilgi akışı sağlıyor.

Peki ya kartımız yoksa, bu başkalari için bir rant kapısına dönüşebilir mi?

Kamil Koç bayilerinde neden tanımadığımız kartlar kullanılıyor?

yolkartGeçtiğimiz haftalarda kısa bir Kütahya ziyaretim oldu. Bu ziyaret için yolculuk tercihimi Kamil Koç yönünde kullanmak istedim ve otogarda hareket etmek uzere olan 9:00 aracina biletimi yine İzmir Otogar içindeki görevlilerden aldım. O esnada “Yol kartınız var mı?” sorusuna yok cevabı vermiş olsam da biletin indirimli şekilde hazırlandığını gördüm. Son dakika bileti olduğu için durup kontrol etme şansım yoktu ve yolculuğa bu şekilde çıktık. Yol esnasında merak edip bileti kontrol ettiğimde tanımadığım bir isim üzerinden Yol Kart işlemi yapılarak biletin indirimli hale getirildiğini gördüm.

İlk etapta İzmir Otogar içinde yer alan veznedeki görevlilerin kendi kartlarını kullandıklarını düşündüm. Fakat başkasının ismi ile Yolkart kullanmak yasak olmayacagı için (en azından oyle düşündüm) bu uygulamada sorun gormedim. Ama ilk aklıma gelen burada kazanılan puanların ne oldugu ile ilgiliydi. Ücretsiz bilet kazanılıyor ve el altından satılıyor olabilir miydi?

Sorular havada uçuşurken Kütahya’dan dönüş vakti geldi. Bu kez Kütahya merkezde bulunan bir bayiden dönüş biletimi aldım. Aynı süreç gerçekleşmiş, bu kez diğeriyle aynı olmayan bir başka isimli yolkart kullanılmıştı. Bu kez durumu sormak istedim ve Online İletişim Merkezi’nden Kamil Koç müşteri servisine ulaştım.

[AdSense-A]

Tanımadığım birinin yolkartı ile bana bilet düzenlenmesi yasal mı? Kurallara uygun mu?

Evet bu soruyu müşteri hizmetleri yetkilisine sorduğumda yasal olmadığı cevabını aldım. Konuşma kaydını da aşağıda paylaşacağım. (Bu konuşmayı paylaşacağımı da kendilerine bildirdim) Bayiler markanın yasal olmadığını söylediği bir işlem yapıyordu fakat müşteri temsilcisi bu konuda daha detaylı bilgi veremeyeceğini söyleyerek başka bir mail adresine beni yönlendirdi.

[box type=”info” size=”large”]
05.10.2013 15:09 Mümin Erakbaş Peki başkalarının sahip olduğu yolkartı kullanabilir miyim?
05.10.2013 15:10 Mümin Erakbaş Bilet alırken başkasının yolkart bilgileri girilerek bana bilet verilebilir mi?
05.10.2013 15:11 Nergis indirimden faydalanmak için kullanabilirsiniz evet
05.10.2013 15:11 Mümin Erakbaş Peki ben istemeden yetkililer başkalarının yolkartı ile bana bilet düzenleyebilir mi?
05.10.2013 15:11 Mümin Erakbaş Sadece 2TL indirim sağlamak için.
05.10.2013 15:12 Nergis normal koşullarda işlem gerçekleşmez
05.10.2013 15:12 Nergis yasaktır bu işlem
05.10.2013 15:12 Mümin Erakbaş Tanımadığım birinin yolkartı ile bana bilet düzenlenmesi yasal mı? Kurallara uygun mu?
05.10.2013 15:12 Mümin Erakbaş Yasak dediniz teşekkürler.
05.10.2013 15:12 Nergis Yardımcı olabileceğim farklı bir konu var mı ?
[/box]

Yolcu ilişkileri birimide de konuyu detaylı olarak anlattım ve bu durumun yasal olup olmadığını, yasal değilse bayilerin böyle bir uygulamayı neden yaptığını, ne tür bir yaptırım uygulayacaklarını sordum. Yolcu ilişkileri biriminden gelen cevap oldukça anlamlıydı.

[quote style=”boxed”]

“İlgili yolkart ile yapılan işlem yolcularımıza indirimli bilet satışı yapabilmek adına acente adına kayıtlı yolkart numarası ile yapılmakta olup, belirtilen yolkartla puan kazanılması ve kullanımı gibi bir durum söz konusu değildir”[/quote]

Verilen cevaba göre bu kart acenta tarafından kullanılan bir karttı ve müşterilere indirim sağlamak için kullanılıyordu. Peki bu durumda sadakat kartının anlamı kalıyor mu?

Herkese indirim sağlayacaksa indirim kartının anlamı kalır mı?

Şimdi konunun başına dönüp sadakat kartları ile ilgili yorumlarımıza bakalım. Sadakat kartının amacı tüketici ile marka arasında kurulan bağları geliştirmek ve bu bağ ile markanın müşteriyi daha yakından tanıması, ona özel uygulamalarla hem tüketiciyi memnun etmesi hem de uzun vadeli stratejilerini buna göre planlayabilmesi olmalıdır.

Fakat  yukarıda geçen olaya baktığımızda Kamil Koç “Yolkart” uygulamasını sadece indirim veren bir uygulama olarak görmekte, aynı zamanda bu indirimi kart sahibi olsun ya da olmasın herkese yapılan bir indirim olarak sunmakta ve ne yazık ki tüketiciyi bu konuda yanıltmaktadır.  Yolkart kullanmanın tek avantajının kazanılan puanlar olduğu, bu puanların da ancak bir bilet miktarı kadar biriktikten sonra kullanılabildiği görülmekte, web sitesi ya da acenteler üzerinden yapılan satışlarda görülen bilet fiyatlarının aslında herkesin satın alacağı bilet fiyatları olmadığı, herkesin biletlerini indirimli aldığı anlaşılmaktadır.

 1. e-vren ;) diyor ki:

  Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Otobüs firmalarının yolcu kartlarının hiçbir esprisi kalmadı. Zaten yolcu biletlerinde isim soyisim ve tc. Kimlik numarası girilmesi zorunluyken kimin nereden ne kadar yolculuk yaptığı uyduruk bir kart üzerinden değil tc numarası veya cep telefonu üzerinden tskip edilebilir. Kartların genelde evde bırakıldığını da unutmamak gerek 😉

  Ben de biletlerini sürekli internet üzerinden alan biri olarak metro turizmin sayfasında üye girişi yapmama rağmen aldığım biletlerin ismime kayıtlı pessender karta işlenmemesinden yana dertliyim. Otogara gelip görevliye bileti kartıma tanımlamasını rica etsem bile ‘artık ödemeyi yapmışsınız sonradan puan yüklemesi olmaz’ yanıtını alıyorum 😉

 2. Cumhur Hancı diyor ki:

  Ben de uzun süre Yolkart kullandım. Aslında yolkart hizmetinden çok Kamil Koç hizmeti iyiydi benim için. Otobüslerdeki servis ve rahatlık iyiydi ve çok memnun kalıyordum. Ancak bir yer geldi ve sıradan hale geldiler. Web site üzerinden aldığım biletimi, o yönde otobüsleri o saatte olmamasına rağmen satabilmişlerdi. Otogara gecenin son otobüsüne gittiğimde de o otobüsün olmadığını, başka rotadan gittiğini belirttiler. Öyle olunca da, ne Kamili kaldı ne de Koçu..Sonradan da öğrendim ki, meğer bu yol karttan kazandığınızın bir de süresi varmış. Kullanmadınız mı siliniyormuş…Şimdilerde başka bir firma kullanıyorum. TC no ile işlem yapıyorlar. Sorun yaşamadım 2 yıldır.Sanırım silinmiyor da..Puan silinmeyince sadakat de silinmiyor 🙂

 3. Mücahit diyor ki:

  kamilkoç yolkart puanlarım birikmişti eşime bilet almak istedim cinsiyet değiştiremezsiniz uyarısı yaptı aradım sordum bu ne diye yolkart puanlarıyla sadece kart sahibi kendi adına bilet alıp seyahat edebilirmiş, otobüste kimlik kontrolu yapılıyormuş vs. bu ne saçmalık çocuklarımı eşimi başkalarını bilet alıp seyahat ettirdim onlardan puan kazandım ama yalnızca kendim kullanabiliyorum, soyadı tutan aileden birine dahi bilet alamıyorum. bir de kampanyalı süreli oluyor puanlar, kullanmak zorundasın yoksa siliniyor, çok saçma. bu stratejiyi gözden geçirin dedim usulsuz kullanımları önlemek içinde en azından soyadı tutan aile bireylerine alınabilsin, gerçekten çok tuhaf durum değil mi, firma bursa firması ama burada kayseri kurnazlığı yapmış kamilkoç efendileri. ya kaldırın bu yolkart muhabbetini yada en azından aile bireylerine (soyadı tutan) bilet alınabilsin. yapacaksanız bir kolaylık yapın. yapmayacaksanız işi yokuşa sürmenin alemi yok. kaldırın gitsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir