İşi Uzmanına Bırakırken Yanlış Mı Yapıyoruz?

Sosyal medya çok sevdiğimiz bir konumda. Hem bireysel, hem kurumsal her anlamda sonuna kadar kullanıyoruz. Bireyseli bir kenara bıraktım, küçük işletmesinden kobisine, uluslararası markalardan resmi kurumlara herkes adeta tüm imkanlarını seferber ediyor sosyal medyadan fayda sağlamak için. Peki gerçekte neler oluyor?

Geçtiğimiz gün sevgili dostum Erdal Erdoğdu eski bir blog yazarı geleneğini canlandırmış ve bir yazısında beni mimlemiş. Konu, işi uzmanına yaptırmakla ilgili. Kısaca özetlemek gerekirse, internet reklamcılığı çalışmaları yapılırken işin uzmanı birisi yapmadığı takdirde ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir, örneklerle anlatıyor. Benzer bir şekilde Teakolik – Hamza Şamlıoğlu’da bu mim serisini başlatan yazısında SEO çalışmalarını ve web sitesi altyapı çalışmalarını uzman bir kişi ile birlikte yapmadığında nelerle karşılaştığını anlatıyor. Kendilerinin paylaşımlarını aşağıdaki bağlantılardan ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

 

İşi Uzmanına Bırakmak Lazım – İnternet Reklamcılığı – Erdal Erdoğdu

İşi Uzmanına Bırakmak Lazım – Hamza Şamlıoğlu

 

Bu konunun bana ulaşmasına çok sevindim açıkcası. Çünkü tam da bugün ben de bu konuda bir paylaşımda bulunmak üzereydim. Başlarken bahsettiğim gibi sosyal medya artık birçok marka için vazgeçilmezlerden. Bütçe ve vizyon olarak büyük markalar son derece planlı ve uzun vadeli stratejilerle hazırlanmış çalışmalar yapabiliyor fakat küçük girişimler, kobiler ya da bu alana yeterince önem vermeyen markalar genelde kurum içi bir temsilci ya da ne iş olsa yaparım diye nispeten ucuz bir ajans ile işi bitirmeye çalışıyor.

 

Sosyal Medya ’da Markalar Nasıl Para Kaybediyor

Peki her şey toz pembe mi? Tüm işlerinizi emanet ettiğiniz ajanslar size gerçekten mükemmel çalışmalar mı yapıyor yoksa size hoş gösterip günü mü kurtarıyorlar? Ya da firmanızda çalışan dijitalden sorumlu ekibiniz ne kadar verimli çalışıyor biliyor musunuz?

Özellikle kobiler sosyal medya yönetimi konusunda kısıtlı bütçeyle iyi işler yapmaya çalışırken karşılığını almadan büyük paralar kaybedebiliyor ya da aldığı karşılığın yeterli olduğunu düşünürken büyük fırsatlar kaçırabiliyor. İşi uzmanına bıraktık derken aslında çok daha fazlasını kaybetmiş olabiliyorsunuz. Reklam hedeflemesini doğru yapmayanlar, bütçenin tamamını kullanmayıp cebe atanlar, istatistikleri yanlış yorumlayanlar, sahte takip ve beğeni işlemleriyle sahte etkileşim yaptıranlar ve daha birçoğu.

İşte bu konuları masaya yatırmak ve konuşulmayan konuları konuşmak için bir seminer planladık. Genelde kahve sohbetlerinde, dedikodularda bahsi geçen ama kimsenin dile getirmediği gerçekleri gün yüzüne çıkarıp, sektörü güllük gülistanlık gibi gösteren yalanları ortaya dökeceğiz ve işletme sahiplerinin, marka yöneticilerinin, girişimcilerin sosyal medyada işletmeleri için faydalı olacak birtakım şeyler yapmaya çalışırken aslında paralarını nasıl heba ettiklerini, Facebook’ta reklam verirken bütçelerinin nasıl kuş gibi uçup gittiğini, dijitalden sorumlu personellerinin yüzeysel istatistikler sunarken kendisine verilen bütçeyi nasıl çarçur ettiğini görmesini sağlayacak ipuçları paylaşacak, kısacası sis perdesini kaldıracağız.

 

28 Eylül akşamı saat 19:30’da Workinton Bayraklı Tower’da DijitalEgitimler.com işbirliğiyle gerçekleştireceğimiz bu ücretsiz seminer İzmir’de bir ilk olacak. Etkinliğe kaydolmak için tıklayın. www.dijitalegitimler.com

Seminerden bazı başlıklar:

  • Sosyal medya sizin markanız için gerçekten gerekli mi?
  • Sosyal medya kullanmayan marka olur mu?
  • “Elemanlar halletsin” tarzı sosyal medya yönetimi size ne kaybettirir?
  • “Bizim ajans yapıyor” tarzı sosyal medya yönetimi size ne kaybettirir?
  • Popüler konu diye paskalya kutlayan pideci nerede yanlış yapıyor?
  • Sosyal medyada boşa kürek çeken markaların hatası ne?
  • Sosyal medyada parasını heba eden markaların kurtuluş reçetesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir