Hırs, ihtiras, adam kayırma, ikiyüzlülük, arkadan iş çevirme, yalan, iftira ve daha fazlası. Her gün iş hayatında görülen, birçok çalışma ortamında huzursuzluk ve zaman zaman da iş ve para kaybına sebep olan, kişisel çıkarların olayları şekillendirdiği ve insanların gerçek karakterlerini gösterdiği bir dünya düşünün.

Bu dünya aslında çok uzakta değil. Her gün yanımızdan geçen, bizimle aynı ortamlarda bulunan belki de çok sevdiğimiz insanlar bu ve benzer hayatları her gün yaşıyor. Hiç deneyimlememiş olanlar vardır belki. Hatta yeni mezun, henüz iş hayatının ucundan kıyısından bulaşmamış kişiler için de çok güzel bir örnek buldum, gelin birlikte inceleyelim.

Yemekteyiz Evinde Gergin Dakikalar

Uzun süredir yayında olan bir program. Daha önce Kanal D de yayınlandığını hatırlıyorum, şimdi TV8’e geçmiş. Aslında eve misafir olan konukların yemek ve misafir ağırlamayı puanladığı bir yarışma fakat işler hiç de öyle gitmiyor. İlk gün herkes pamuk şeker gibi olsa da birbiri ardına bombalar patlıyor ve ortalık karışıyor. Toplam 5 yarışmacı bir hafta boyunca birbirlerinin evine konuk oldukları için tavsiyem birkaç hafta izleyin ve farklı farklı insanların davranışlarını gözlemleyin, o zaman aşağıdaki modelleri ve belki de daha fazlasını göreceksiniz.

 

1- Suya sabuna dokunmayanlar.
Bunlar ya haftanın ilerleyen günlerinde ev sahipliği yapacaktır ya da hafta başında yapıp bitirmiştir. Dikkatleri üzerine çekmek istemezler. Aynı iş yerlerindeki “işimi yapar paramı alırım gerisine karışmam” modeli çalışanlar gibi. İnisiyatif alma, katılım gösterme, geliştirme gibi bir gaye yok.

2- Ben her şeyin en iyisini biliyorum insanları.
Yarışmada bu kişiler genelde yaş olarak biraz ilerlemiş kişilerden çıkıyor. “Ben 30 yıllık ev hanımıyım, senin yaptığın yemekleri yarım saatte çıkarırım” tavrında olan bu kişiler eleştiri kabul etmeyen, çok fazla eleştiri gelirse de “ben böyle yapıyorum, ister kabul et, ister etme” diyen kişiler. Bunlar da genelde firmalarda “ben yıllarımı buraya verdim şimdiye kadar hep böyle yaptık hiçbir sıkıntı olmadı, siz daha dün başlamışsınız işe, bana işi öğretmeyin” sözlerini sık sık kullanan kişilerdir.

3- Sürekli şov yapan ama aslına bir şey üretmeyenler.

Yarışmada bu insanları gerekli gereksiz sürekli yorum yapan, her şeyi eleştiren, her şeyi kendisinin daha iyi yapacağını söyleyen, her olaya abartılı tepkiler veren bir model olarak görebilirsiniz. Yarışmanın maksadını aşan şekilde neredeyse evdeki perdelere kadar her şeyi eleştiren bu insanları mutfağa girdiğinde de üretmek yerine gösteriş yaparken bulabilirsiniz. Buna uyan bir isim hemen kendi işyerinizden aklınıza gelmiştir. Her yapılan işe kulp bulan, sürekli farklı işlerle ilgili abartılı konuşmayı seven, yaptığı en ufak şeyi bile dünyayı kurtarmış gibi anlatan ama ay sonu çalışma performansına baktığınızda diğer kişilerin yanına bile yaklaşamayan o kişiyi evet doğru tahmin ettiniz.

 

Puanlar yemek için mi kazanmak için mi?

Normalde olması gereken şey yarışmacıların yedikleri yemeklerin lezzeti, sunumu, ev sahibinin misafirlerini ağırlaması, hijyenik olması ve kısıtlı zaman dilimine menüyü eksiksiz sığdırması üzerine puanlar vermek. Fakat işin ucunda 10.oooTL’lik ödül olunca hiç de öyle olmuyor. Yemek masasında beğendim denilen bir yemek için puanlama aşamasında 10 üzerinden 1 verildiğini çoğu kez görebilirsiniz. Mesela birisi masada yemekleri eleştirmedi, yapılan hareketleri ve tepkileri övdü, yarışmacıyı savundu ama puanlama aşamasında gelince 1 verdi. Neden peki? Yüksek puan alıp 2 gün sonra kendisine rakip olmasını istemedi. O günkü yarışmacının kendisine yüksek puan vereceğinden de son derece emin bir şekilde bütün hafta boyunca ilmek ilmek dokudu planını ve sonunda (hak edip etmediği tartışılır, bence etmedi) kazanan yarışmacı oldu.

Yani buradaki mesaj şu; siz son derece masum düşüncelerle hareket ediyor olabilirsiniz ama karşınızdaki iş arkadaşı olsun, rakip olsun, müşteri olsun kim olursa olsun, sizin kadar masum olmayabilir. O nedenle iş yaparken her zaman temkinli olacaksın. Önlem alabiliyor isen alacaksın, önlem alamıyorsan da hazırlıklı olacaksın.  Özellikle 13. bölümde yer alan Kayhan Bey ve kendisinin yarışmacı olduğu haftaya ait bölümleri izlemenizi öneririm.

İyi seyirler.

Sizin bu program hakkında yorumlarınız neler? Aşağıda yer alan yorum alanına paylaşımlarınızı bekliyorum.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir