İş görüşmeleriyle ilgili anılarımı yazıyorum da, bir de hiç görüşemediklerimiz var aslında. Yine fakültedeyim henüz, İnci Sigorta stajyer istemiş. Tamer Hoca adres verdi, cv gönderdik. Bekliyoruz ki çağıracaklar, görüşeceğiz, sonra tekrar arayacaklar bilgi verecekler…

Klasik bir süreçtir insan kaynakları size bir hafta sonra arar, görüşmenizi yaparsınız, en az iki hafta sonra geri dönüş yaparak olumlu ya da olumsuz bilgi verir.

Yaklaşık bir hafta sonra bir derste yanıma oturan bir arkadaşla sohbet ederken çalışmaya başladığını söyledi. Bilin bakalım nerede? Tabi ki İnci Sigorta. Şaşırıyorum,

-“Ne zaman başladın?” diye soruyorum.

-“Bir haftadır gidiyorum” diyor.

Ben cv gönderdiğimde aslında o başlamış gibi bir durum oluşuyor bu noktada. Eğer öyleyse neden “artık başvuru almıyoruz, kontenjan doldu, birisi başladı” gibi bir bilgilendirme yapmadı İnci Sigorta bilmiyorum.

Görüşemediğim bu görüşmeden ne öğrendim; karşınızdaki kişi her zaman sizi düşünmez, empati yapıp sizin o sırada neler hissettiğinizi anlamayabilir. Bu gibi durumlarda karşıdaki kişiden çok şey beklememek lazım. Düşünceleri başka yöne yoğunlaştırmak daha faydalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir