Gerek bir üniversite öğrencisi olarak, gerek mezun bir işletmeci olarak birçok iş görüşmesine girdim. Bazılarında işe alınan, bazılarında işi veren olarak masanın her iki tarafında da oturdum. Bir İ.K çalışanı olmadığım için yüzlerce değildi bu görüşmeler tabi ki ama her görüşmeden farklı bir ders çıkardım. Her biri bir başkasına yön verdi. Kısa kısa notlarla paylaşmak istiyorum.

Henüz üniversitenin ikinci sınıfında iken part time çalışma konusunda görüştüğümüz bir iletişim firmasının (Avea Ege Bölge Distribütörü) görüşme esnasında söylediklerinin aslında hiç de öyle olmadığını birkaç gün çalıştıktan sonra anlamıştık. Aslında yalan söylenmiş bir durum yoktu ortada o nedenle suçlayamıyoruz işi vereni de çünkü sadece gerçeklerden bir kısmı anlatılmamıs, üstü kapalı bırakılmıştı.

Bunu, takım elbise giyip şık bir şekilde liman işçilerine Avea hat satmaya çalışırken anlamıştım. Görünce birer adım uzaklaşıyordu üstü başı toz içinde konteynırdan çıkan işçiler. Oranın seviyesine uygun değildim ama satamayacak olsam da yer tutmuş olmak adına o stand bana verilmişti ve 3TL öğle yemeği parası tutuşturulmuştu elime. Firmalar arasında stand savaşları vardı ve kim önce stand açarsa o satmasa da bir adım önde sayılıyordu.  Ben liman yemekhanesindeydim , benimle birlikte görüşmeye gelen güzel bayan ise işi verenin arabasında dolaşıyor, onunla İzmir’in en işlek yerlerindeki standları ziyaret ediyordu. Karşıyaka Çarşı, Kıbrıs Şehitleri neresi Liman Yemekhanesi neresi..

Bu görüşmeden öğrendiğim, işveren her zaman samimi olmayabilir ve siz de çok ihtiyacınız olduğu için değerlendirmeden bir iş üstüne atlayabilirsiniz ama zararın neresinden dönülürse kardır. Ayrıca, her ne kadar itiraz edilse, tersi söylense de kadınlar iş dünyasında hala bir eşya gibi kullanılmaya devam ediyor. Bir iş yerinde güzel bir bayan çalışan olması hiçbir işle ilgili olmasa da aksesuar olarak orada bulundurulması maalesef birçok firma için hala geçerli bir düşünce.

Bu görüşmelerin devamı haftaya yayında olacak : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir