İletişim her geçen gün daha da zorlaşıyor. Evet cümleyi doğru kurdum, her ne kadar “iletişim çağındayız, teknolojik gelişmeler iletişimimizi daha da kolaylaştırdı” desek de aslında teknik anlamda kolaylaşan iletişim ilişkisel anlamda zorlaşıyor. Yoğun çalışmalar, stres, yorgunluk vs. derken tahammül noktalarımız aşağılara iniyor ve artık patlamaya hazır bir volkan gibi dolaşıyor herkes. Peki bu derece zor bir dönemde fikir birliği oluşturmak ama volkanı patlatmadan bunu yapmak için nelere dikkat etmeliyiz?

girls_talking_600

Başkalarının görüşlerine saygılı olun, asla “Yanılıyorsun!” demeyin. Hiçkimse “Hayır” diye başlayan bir cümleden hoşlanmaz. Bu sebeple ona karşı olduğunuzu söylemeyin, hissettirmeyin. Bunun yerine onun da düşüncelerine saygı göstererek siz kendi düşüncelerinizin neden onunkilerden farklı olduğunu açıklayın. Aradaki farkları ortaya koyup sonrasında üzerinde birlikte tartışmak isteyin.

Eğer hatalıysanız bunu hemen içtenlikle kabul edin. Kimse hatasız değildir. Hata yapılabilir fakat önemli olan bu hataların nasıl düzeltileceğidir. Sizin hatanızı kabul etmenizi beklemeyen insanlar bu davranışınız karşısında şaşkınlığa düşecek ve size saldırmak yerine sizinle birlikte hatanın çözümünü arayacaklardır.

Daima dostça yaklaşın. Hepimiz gerek iş yükünün fazlalığı gerek dış dünyadaki hızlı tempo sebebiyle sanki patlamaya hazır dinamit gibi dolaşırız. Fakat sakin olmak ve dostça yaklaşmak aslında birçok sorunun çözümünde kilit noktadır. Dikkatinizi çekmiştir. Trafikte iki araç çok az birbirine dokunmuş olsa iki aracın da şöförü kavgaya hazır bir şekilde birbirlerine doğru ateşli bir yolculuğa çıkar. Bu en başından durumu zora sokan bir harekettir. Dostça yaklaşıldığında ise hafif bir gülümseme bile ortamı yumuşatır.

Karşınızdaki kişiye “Evet!” dedirttirin. “Hayır” olumsuzluk içeren bir kelimedir. Olumsuzluk da beraberinde zorluğu getirir. Fakat konuşmanız sırasında karşınızdaki kişinin sürekli “evet” demesi onda fikir birliği hissini oluşturacak ve sizin her söylediğinize karşı çıkma içgüdüsünü törpüleyecektir.
Devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir