Başkalarının görüşlerine saygılı olun, asla “Yanılıyorsun!” demeyin. Hiçkimse “Hayır” diye başlayan bir cümleden hoşlanmaz. Bu sebeple ona karşı olduğunuzu söylemeyin, hissettirmeyin. Bunun yerine onun da düşüncelerine saygı göstererek siz kendi düşüncelerinizin neden onunkilerden farklı olduğunu açıklayın. Aradaki farkları ortaya koyup sonrasında üzerinde birlikte tartışmak isteyin.

Eğer hatalıysanız bunu hemen içtenlikle kabul edin. Kimse hatasız değildir. Hata yapılabilir fakat önemli olan bu hataların nasıl düzeltileceğidir. Sizin hatanızı kabul etmenizi beklemeyen insanlar bu davranışınız karşısında şaşkınlığa düşecek ve size saldırmak yerine sizinle birlikte hatanın çözümünü arayacaklardır.

insanların sizinle fikir birliğine varmalarını sağlayın

Daima dostça yaklaşın. Hepimiz gerek iş yükünün fazlalığı gerek dış dünyadaki hızlı tempo sebebiyle sanki patlamaya hazır dinamit gibi dolaşırız. Fakat sakin olmak ve dostça yaklaşmak aslında birçok sorunun çözümünde kilit noktadır. Dikkatinizi çekmiştir. Trafikte iki araç çok az birbirine dokunmuş olsa iki aracın da şöförü kavgaya hazır bir şekilde birbirlerine doğru ateşli ir yolculuğa çıkar. Bu en başından durumu zora sokan bir harekettir. Dostça yaklaşıldığında ise hafif bir gülümseme bile ortamı yumuşatır.

Karşınızdaki kişiye “Evet! Evet!” dedirttirin. “Hayır” olumsuzluk içeren bir kelimedir. Olumsuzluk da beraberinde zorluğu getirir. Fakat konuşmanız sırasında karşınızdaki kişinin sürekli “evet” demesi onda fikir birliği hissini oluşturacak ve sizin her söylediğinize karşı çıkma içgüdüsünü törpüleyecektir.

Burada söylemek istediklerim karşınızdaki kişiyi kandırmak/aldatmak şeklinde anlaşılmamalı. İnsanlar farkında olmadan bazı uyaranlara tepki verebilirler. Bilinç altında yatan birtakım deneyimler onların hareketlerini yönlendirebilir. Eğer karşınızdaki kişi yapamıyorsa siz soğukkanlı bir şekilde durumu değerlendirerek diyaloğu sizin açıdan pozitif bir eğilime sürükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir