Sosyal ağlarda topluluk yönetmenin en meşakkatli işlerinden biri de içerik oluşturmak. Bir marka için açtığınız Facebook sayfasında binlerce kişi toplanmış sizi izliyor olabilir, bundan sonra onlara neler vereceğiniz sizin başarınızın hangi seviyede kalacağını gösterecek önemli bir gösterge.

Sosyal ağların çok aktif olarak kullanılmaya başlaması, Facebook gibi ağların içerikleri çok az bir takipçi dilimine ulaştırıp diğer kısım için etkileşim ya da para istemesi, bu ağları kullanan marka sayısının artması ile akışların da hızla kirlenmesi sonucu kaliteli ve nokta atışı içerik her geçen gün daha da önem kazanıyor.

çabuk çorba

Bugün Facebook üzerinde gördüğüm bir marka paylaşımı durumun ne kadar ayakaltına düştüğüne bir işaret gibiydi. Büyük, güçlü bir marka. Web sitesine girdiğinizde Vine üzerinde gerçekleştirdikleri projelerle de oldukça iyi işler yapıyorlar. Fakat içerik konusunda sıkıntı çektiklerinde birçok kişi hemfikir.

Daha önce Sosyal medya iletişiminde dikkat edilmesi gereken noktalar başlıklı yazıda bazı konuların altını çizmiştim. Oluşturduğumuz içerik markaya ne katıyor, markadan ne götürüyor bir düşünmek lazım. Sosyal medya hesaplarının yönetimleri profesyonel olmayan, “marka” konusunda akademik bilgi eksikliği çeken, ilgili markayı yeterince tanımayan bir ekibin kontrolünde olabilir. Bu durum da zaman zaman markaları zor duruma sokabilir.

 

 

Sosyal ağlarda firmaya özgü içerik üretilirken

  • Müşteri kitlesi
  • Markanın kurumsal kimliği
  • Üretilen hizmet/ürün özellikleri
  • Hitap edilen pazarın özellikleri

dikkate alınmalı ve buna uygun stratejiler geliştirilmelidir.

 

[box type=”alert”]Sosyal ağlarda firmaya özgü içerik üretimi hakkında detaylı bir anlatım için tıklayın.  dark  [/box]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir