Üniversiteye başladıktan sonra gördüğüm olaylara farklı bir çerceveden bakar olduğumu biliyorum. Vizyonum genişledi gibi şeyler söylemek istemiyorum ama işletme okuyorsanız ve dersinize de pazarlama üzerine uzmanlığı olan bir hoca geliyorsa ister istemez bakış açınızda bu yöne kaymalar oluyor. Dergilerdeki raklamları inceliyor, televizyonda reklam çıktığı zaman zap yapmıyor, mağazaların vitrinlerinde kıyafetlere değil vitrin tasarımına bakıyor, sohbet esnasında insanları sektörle ilgili bilgilere boğuyorsunuz ve daha birçok şey..

Son zamanlarda birkaç reklam dikkatimi çekmeye başladı. İlki Molfix çocuk bezinin reklamı. Hani iki tane kuklanın dans ettiği reklam var ya işte o. Kuklalar dans ederken altta çıkan pencerede bu şarkının melodisini indirmek için “Molfix yazın Turkcell 4743’ e gönderin” gibi bir tanıtım dönüyor. Reklam içinde reklam yani. Peki bu melodiyi indirmek nasıl ücretlendiriliyor? Sitesine girip baktığımda tahmin ettiğim gibi, gönderilen mesajın klasik 2 kontör olduğu ve melodi indirmek için kullanılacak GPRS bağlantı ücretinin ayrıca yansıtılacağını gördüm. Tahminen melodi 3-4 mb civarındadır ama en düşük 2 mb olacağını varsayalım. Turkcell GPRS hizmetini 60 kb=1 kontör şeklinde belirlediğine göre yaklaşık 35 kontör kadar indirme ücreti ödeneceğini tahmin ediyorum.

Gelelim işin müşteri boyutuna. 35+2=37 kontör verip molfix melodisini indirmek bir insana ne kazandırır? Heralde kimse bu şarkıyı telefonundamelodi olarak kullanmaz! Ancak küçük çocuklar böyle şeylere meraklı olacakları için çocuğunun eğlenmesine, dans etmesine vs. yarar. Peki ya molfix başka bir şey yapsa ne olurdu? Mesela Turkcell ile anlaşıp bu melodiyi ücretsiz dağıtsaydı (ücretinin bir kısmını kendisi karşılamak zorunda kalır ama çok maliyetli olacağını sanmıyorum en azından getirisiyle karşılaştırınca öyle olur) ya da bu melodiyi web sitemizden ücretsiz indirebilirsiniz diyerek müşterileri web sitesine kanalize etse ve insanların girdiğinde daha çok kalacağı, daha çok bilgi alacağı, hem marka bilinirliğini artıracak hem de müşterilerin firmaya ilgisini pekiştirecek bir tasarımla karşılarına çıksa daha güzel olmaz mıydı? Muhtemelen bu konuları kendileri toplantılarda uzun uzun konuşmuşlardır ve böylesinin daha uygun olacağını düşünmüşlerdir ama açık konuşursak bu şekilde molfix melodisini sokaklarda duyamayız. 🙂

İkinci reklam ise, her reklamı bir öncekinden güzel olan, strateji deyince dünyanın sayılıları arasında olan Coca Cola’nın reklamları. Reklamları diyorum çünkü hemen her reklamı için bunuImage via Wikipedia söyleyebilirim. Reklamlarda (ramazan ayları gibi toplu tüketime teşvik ettikleri zamanlar dışında) Coca Cola’nın klasik haline gelen cam şişesi kullanılıyor. Cüneyt Arkın geliyor bakkaldan cam şişesiyle Coca Cola alıp “Bırrr” diyor. Bir düşünün, bugün hangi bakkal, hangi büfede var cam şişede Coca Cola !! Ayrıca depozitolu olan şişeleri bakkalda dağıtmak da hem maliyet hem geri dönüş açısından uygun değil. (Bazı yerlerde kahvenalerde satılıyor olsa da) Bazen restoranda bile istediğimde yok cevabını aldığım şişeleri hergün reklamlarda görmek beni üzüyor açıkcası. Coca Cola elinde olan şişe imajını sonuna kadar kullanıyor fakat iş vermeye gelince bir adım geriye atıyor.

Buradan her iki firmanın yetkililerine de söylüyorum. Kendinizi hep almaya şartlamayın. Biraz vermek size bir şey kaybettirmez.

 1. UB diyor ki:

  GPRS fiyatlandırması hakikaten dikkate alınması gereken gel beni kazıkla diyen bir nokta… Zaten bilgisayar-internet cafe, bluetooh ya da hafıza kartı gibi telefona kolaylıkla bağlanma yöntemleri varken cebine melodi gelsin devri geçti mi ne….

 2. montecits diyor ki:

  daha önce fiyatlandırmalarla ilgilenmiyordum sadece turkcell kullandığım için 60kb 1 kontör olduğunu biliyordum..

  geçen hafta çalıştığım firma bayilerine sipariş görüntüleme için çeşitli yöntemleri incelerken fiyat araştırması yaptılar ve şöyle bir sonuç çıktı..

  gprs paket ve paket aşım bedelleri:

  turkcell paket 50mb, aşması durumunda 60 kb 1 kontör

  avea paket 50 mb, aşması durumunda 10 kb 1 kontör

  vodafone paket 1 gb, aşması durumunda 100 kb 1 kontör

  bence yine en hesaplı olan turkcell ama ne olursa olsun gprs’in melodi vs. indirmek için kullanılacak bir araç olmadığı kesin. insanlar ihtiyaç ve zevk ayrımını yapmayı bilmeli artık 🙂

 3. Anonymous diyor ki:

  Melodi başka gerçek ses başka, bu melodi 3-4Mb değil. Anneler meşgul, amaç çocuk eğlendirmece melodisine en hızlı şekilde ulaşmak. Herşey websitesine yani derin içeriğe bağlanmalı diye bir kaide yok. Anne profilini sosyal network kullancısı gençlerle karıştırmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir