Geçtiğimiz günlerde kısa adıyla İGİD yani İzmir Genç İş Adamları Derneği’nde bir akşam toplantısında Markanız İçin Sosyal Medya konulu bir bilgilendirme yapmıştık. “Sosyal medya önemlidir” dedikçe firmaların bu alanda daha çok aktif olmak için çaba harcaması ama harcanan bu çabanın büyük bir çoğunlukla atıl duruma düşen birkaç profil ya da kötü sonuçlar bırakan bir etkinlik halinde firmalara geri dönmesi de görmediğimiz şeylerden değil. Bunlardan bahsettik çoğunlukla. “Tamam sosyal medya önemli ama körü körüne girip yolunuzu kaybetmeyin” dedik.

Öyle ki üniversitelerde özellikle işletme, iletişim gibi bölümler okuyorsanız hemen her dersin bir köşesinde sosyal medya ile bağlantılı birkaç uygulama çıkmaya başladı bile. Hatta dün yüksek lisans halkla ilişkiler dersi finalinde Onur Air’in deprem krizi çıktı karşıma.  Fakat akademisyenlerin bu konuda ciddi şekilde kendilerini geliştirmeye ihtiyaçları var, bunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Öğrenciler tarafından yapılan çalışmaların değerlendirmesini yapmak için en az onlar kadar içinde olmaları gerektiği bir gerçek. Bunun farkında olan değerli hocam Prof. Dr. Nazan Günay uzun zamandır Twitter kullanıyor ve derslerinde sık sık bu konunun öneminden bahsediyor mesela. Takip etmenizi tavsiye ederim. @gunaynazan

Aynı zamanda firmaların da, özellikle yöneticilerin, bu konuda bilgi düzeyleri ne kadar az olursa yapılan çalışmalar o kadar boş ve değersiz oluyor diyebiliriz. Yakın zamanda yapılan birkaç çalışma ile ilgili sohbet arasında sorulan sorulardan, bu çalışmaları ne zaman ve ne için yaptıklarını bilmedikleri ortaya çıkıyor bazı yöneticilerin. “Web sitesi yaptırmıştık o zaman yapmışlardır” diyen de var, “lazım dedik ama ilgilenemedik” diyen de.

Bu nedenle, Nöromedya olarak dernekler, sanayi ve ticaret odaları, meslek kuruluşları gibi yerlerde benzer çalışmalara çok önem veriyoruz ve bu çalışmalarımız devam edecek. İGİD seminerine davetlerinden dolayı Grafiket İnteraktif Reklam Ajansı’na da teşekkür ediyorum.
igid sosyal medya markalasma

İGİD Markalar İçin Sosyal Medya Bilgilendirme Toplantısı” te bir düşünce

  1. Pingback: Sosyal ağlarda müşterilerin için değer yaratıyor musun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir