anahtar dergisiFakülte arkadaşım, değerli dostum Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Çağrı Bacak Anahtar Dergisi’nde yayınlanan  “Hollanda Hastalığının (Dutch Disease) Alternatif Yorumu, Sanayisizleşme ve Çıkış Yolları” başlıklı makalesinde Holanda Hastalığı ile ilgili değerli yorumları ve Türkiye’nin içinde bulunduğu fotoğrafa dair önemli değerlendirmelerini paylaştı.

Anahtar Dergisi’nde yayınlanan makalenin tümünü okumak için aşağıdaki butona tıklayarak PDF dosyasını indirebilirsiniz.

Hollanda Hastalığı (Dutch Disease) kavramı ilk kez 1970’lerde The Economist dergisi tarafından ortaya atılmıştır (Ueno, 2010). Öngörülebilir veya öngörülemez şoklar (yeni bir doğal kaynağın keşfedilmesi, herhangi bir emtianın -commodity- uluslararası fiyatının artması veya sermaye akımı) ile bir ülkenin üretim yapısının değişmesi veya üretim kaynaklarının verimli sektörlerden verimsiz sektörlere akması olarak tanımlanabilecek Hollanda hastalığı, özellikle kırılgan ekonomiler1 için tekrar gündeme gelmiştir.

1960’lı yıllarda Hollanda’nın Kuzey Denizi’nde büyük doğalgaz kaynaklarını keşfetmesi ile üretim yapısının ve imalat sanayi rekabet gücünün zarar görmesi üzerine geliştirilen bu kavram, aynı zamanda kaynak laneti (resource curse) olarak da tanımlanmaktadır (Stiglitz, 2012). Kısa vadeli sermaye akımları (sıcak para) ile ticarete konu sektörlerde duraksama veya daralma yaşayan günümüz yükselen ekonomileri söz konusu Hollanda hastalığının mutasyona uğramış farklı bir yapısı ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle, 2008 Eylül’ünde 158 yıllık yatırım bankası Lehman Brothers’ın batması ile başlayan kurtarma fonları ve parasal genişleme2, yükselen ekonomilerin kırılganlıklarını besleyici, tasarruf açıklarına çare olmayan yatırımlara sebep olmuştur. Bu yüzden, bu makalede, Türkiye için bir Hollanda hastalığı olan kısa vadeli sermaye girişlerinin (sıcak para) ve ucuz kredinin 2006-2012 döneminde verimli sanayi alanlarını nasıl etkilediği anlatılacak, doğrudan yabancı ve geleneksel sanayicilerin yatırımlarının ticarete konu olmayan sektörlere yönelişi verilerle desteklenecek ve çıkış yolları üzerine öneriler sunulacaktır (İsmail, 2010).

[box type=”download” size=”large” style=”rounded” border=”full” icon=”none”] [email-download download_id=”3098″ contact_form_id=”3107″] [/box]

 

[box type=”info” size=”large” style=”rounded” border=”full”]Anahtar Dergisi’nin PDF dosyalarının her ay düzenli olarak e-posta hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız, konu alanına “Anahtar” yazıp abone@sanayi.gov.tr adresine boş bir e-posta atabilirsiniz.[/box]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir