Büyük, küçük birçok firmanın ortak sorunudur çalışanlarının çeşitli sosyal ağlar kullanmaları. Birçok firma hızlı bir kararla tüm firma içi internet erişiminde sosyal ağlara girişi yasaklar. Bu şekilde çalışanlar daha çok işlerine konsantre olur!

Firmalarda ya da diğer kurumlarda internet erişiminin kısıtlanmasının temel birkaç sebebi var. Yukarıda bahsettigimiz gibi çalışanların işlerine konsantre olması ve aksatmamaları bir sebep olabilirken, firmaya ait gizli sayılabilecek bilgilerin kontrolsüz şekilde paylaşılması, çalışan imajının firma imajına gölge getirmesi gibi durumlar da söz konusu olabilecektir. Bu gibi nedenlerle firmalar çalışanlarının sosyal ağlarda vakit geçirmek yerine “faydalı” işlerle uğraşmasını ister. Proskauer’ in yaptıgı araştırmaya göre firmaların %48i tum çalışanlarının iş dışı kullanım için de sosyal ağlara girişi için izin verirken, %26’sı sadece bazı kullanıcıların erişimine izin veriyor. Burada aslında gölgede kaldığına inandığım bır başka gerçek var. Özellikle büyük firmalarda IT ekibi kendilerine tüm sosyal ağlara erişim izni verirken diğer çalışanlara sadece kağıt üstünde göründüğü şekilde izin verir genelde. Çalışanlarına hiçbir şekilde erişim izni vermeyen firmalar ise %25 seviyesinde. Bu noktada sosyal ağların kullanımının çeşitli politikalarla sınırlandırıldıgı zamanlar da yok değil. Aynı araştırmada bu oranlar hem iş hem de iş dışı (ev vs.) kullanımlarında çalışanların %44unun kısıtlandıgını gösteriyor.

Firmaların sosyal medyaya yaklaşımına iki farklı açıdan bakabiliriz.

1- Ne olursa olsun markanı koru:
Bu yaklaşıma sahip firmalar ya kontrolü çok zor bir çalışan kitlesine sahiptir ya da sosyal ağların kullanımı ile ilgini korkuları vardır. Firma içinde sosyal ağların kullanımı kesinlikle yasaklanarak olası endişeler giderilir. Ayrıca çalışanların kişisel sosyal ağ kullanımı konusunda birtakım kurallara uymaları da istenir. Herhangi bir çalışanın attıgı bir tweet ile firmanın yasal birçok sorumluluk altına girmesi ya da büyük imaj kaybı yasaması istenmez.

Haksız da sayılmazlar. Daha önce CNN Türk’ün Spor Müdürü Barış Kuyucu şahsi twitter hesabından gönderdiği bır takım iletiler sebebiyle Fenerbahçe takımından canlı yayın esnasında özür dilemiş, kısa bır düre sonra da istifa etmişti. Benzer olaylar her gün yaşanmakta, birçok firma çalışanı şahsi hesaplarını, bloglarını vs. dikkatsizce kullanarak firmasına zarar vermekte.

2- Sosyal medyayı markan için kullan:
İkinci yaklaşımı benimseyenler nispeten daha esnek, daha kurumsal ve çalışanları ile iletişimi daha güçlü firmalardır. Bu firmalar hem kurumsal, hem de çalışanları üzerinden, -bireysel sosyal ağları aktif kullanmaya izin vererek- onların da bilinçli bir şekilde marka değerlerine katkıda bulunmasını sağlar. Eğer doğru bir şekilde yapılırsa bunun ciddi faydalarını da alacaktır firma. En önemli gerekliliklerden birisi, çalışanların da doğru bir şekilde kullanması için onlara sosyal ağlar konusunda eğitim vermek olacaktır. (Bunun bir örneğini Zappos Ayakkabı’nın Twitter politikasını inceleyerek görebilirsiniz)

Olası bir eğitimin başlıkları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • -Sosyal medya nedir?
 • -Firmanın sosyal medya politikası nasıldır?
 • -Olası bir olumsuzluk durumunda nasıl aksiyon alınmalıdır?
 • -Sosyal ağları kullanmanın çalışan üretkenliğine etkileri nelerdir?
 • -Çalışanlar kendilerini o firmanın çalışanı olarak tanıtabilirler mi?
 • -İletişime geçen müşterilere nasıl karşılık verilmelidir?
 • Yukarıda bahsi geçen araştırmada çıkan sonuca göre, sosyal medyanın yanlış kullanımı ile ilgili olarak çalışanlarına yaptırım uygulayan firmaların oranı %33.3, firma olarak belirli politikaların uygulanmasını isteyenlerin oranı ise %50.1 . Şahsi görüsüm, bu gibi temel konularda standartları belirledikten ve gerekli eğitim ve yönlendirmeleri yaptıktan sonra çalışanlar da hem iş hem de kişisel amaçlı olarak sosyal ağları aktif olarak kullanmalıdır.


  To Tweet or Not To Tweet: Are Companies Allowing Employees to Use Social Media in the Workplace? | Mindflash http://bit.ly/oNFBY1

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir