Bu yolları izleyin, pişman olmayacaksınız!

Gönderilerinizde insanlar arasında etkileşimi sağlamak asıl önemli nokta. Hiçkimse bir şeyler yazsın ve o öylece unutulup gitsin istemiyor. Herkesin istediği katılımı sağlamak ve daha çok ses getirmek. Bunun için birkaç yol izleyebiliriz. Ben yapabileceklerimizi sekiz maddeyle şöyle sıralıyorum.

1) Az bilinen ve işe yarayacak püf noktaları, ipuçları paylaşmak.

Bu tür gönderilerde yaygın olarak karşılaşılan sorunlar için  bir iki cümleden oluşan kısa ve kesin çözümleri açıklayabilirsiniz. Sayfanızdaki insanlar bu çözümü biliyor olsalar bile bir etkileşim yaratacağınız gerçek. “Benim de başıma gelmişti.” “İşe yarıyor” ya da “annem söylemişti.” gibi yorumlarla başarılı bir etkileşim yaratmış olabilirsiniz. Ya da gerçekten o kişiye yardımcı da olmuş olabilirsiniz.

Örneğin;

 • Makyaj fırçalarınızı temizlemek için sirke ve sıcak suda bekletin.
 • Suya düşürdüğünüz telefonunuzu pirincin içinde bekletin.

Yukarıda verdiğim gibi örnekler sayesinde iki etki yaratırsınız. Sayfanızın bilgi kaynağı olarak görülmesini sağlayabilirsiniz. Bu insanların sorularına cevap bulmasının yanında zamanla markanıza, ürün ve hizmetinize güven oluşmasını da sağlayacaktır.

2) Doğru görseli kullanın!

Böyle gönderilerde genellikle %90’ı görsel %10’u yazılı olarak paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu yöntem genellikle eğlenceli gönderiler için kullanılabilir. Fotoğraflarla ya da Vine videoları gibi çok uzun olmayacak video kayıtlarıyla gönderinizi hazırlayabilirsiniz.

Görseller komik, şirin hayvan fotoğrafları, küçük çocuklar ya da bir manzara  olabilir. İnsanlarda yaratmak istediğiniz marka imajını baz alarak seçeceğiniz görsele karar vermelisiniz. Görseli seçerken düşünmeniz gereken insanlarda hangi duyguyu tetiklemek istediğiniz. Umut mu, mutluluk mu? Ya da iştah? Hangi duyguyu uyandırmak istiyorsunuz karar verin.  İnsanların gördüğü an fotoğraftan etkilenmesini ve markanızda ilişkilendirdiğiniz duygunun tetiklenmesini sağlayın.

Böyle görselleri Weheart it, Pinterest  ya da birçok fotoğraf stok sitesinden bulabilirsiniz. Siteye girdiğiniz zaman zaten kullanıcıların ilgisini çeken fotoğrafları gözlemleyebilir ve sizin sayfanızda da doğru orantılı olarak ilgi çekip çekmeyeceğini anlayabilirsiniz.

3) Boşlukları Doldurmaca.

Bu tür gönderiler insanları düşünmeye ve yorum yazmaya itecektir. Markanız ya da ürününüz hakkında oluşturacağınız boşluk doldurma ile doğru cevabı arayabilirsiniz.Yine markanız için hazırlanmış özel bir web siteniz varsa doğru bilginin yer aldığı kısmın linkini paylaşarak insanların sitenizi ziyaret etmesini de sağlayabilirsiniz. Küçük bir oyun hazırladığınızı düşünün. Doğru tahminlerde bulunan insanlar için yarattığınız etki de harika olacaktır. Ürününüz doğrultusunda hazırladığınız soruya doğru cevap verildiğinde ödüllendirmeniz, insanların katılımını arttıracak ve ilgilerini daha çok çekecektir.

Örneğin sponsor olduğunuz bir konser aktivitesi düşünün. Gelecek sanatçı hakkında “üçüncü albümü …….’dir” diye hazırlayacağınız bir boşluk doldurma sorusu sonucunda bilet ile ödüllendirmeniz ilgiyi sizde tutacak ve insanların sizin gönderilerinizi takip etmesini  başka bir kampanya için sayfanızı her zaman takipte kalmasını sağlayacaktır.

4) Paylaş ya da Beğen

Markanızın ve görüşlerinizin duyurulmasının en kolay ve hızlı yolu beğeni ve paylaşım sayısı. Bu tür gönderilerde iki rekabet içindeki fikri alıp insanları harekete geçirmek önemlidir. Rekabet içindeki iki görüşü alıp A için beğenin B için paylaşın dediğimiz zaman görüşlerin savunucuları görüşlerini oylamak doğrultusunda paylaşır ya da beğenir.  Bunu aynı zamanda insanların sorduğunuz soru  hakkında yaptığı seçimleri görebileceğiniz mini bir anket olarak da değerlendirebilirsiniz.

Bu tür gönderilerde seçim yapılmasını istediğiniz iki rakip görüşün fotoğrafını her resim için açıklayıcı başlıkları ekleyip yan yana koyarak  tek bir görsel elde edin ve küçük açıklayıcı cümlelerle A için beğenin B için paylaşın diyerek ne istediğinizi anlatın.

Örneğin;

 • Favori Cuma gecesi etkinliğiniz ne? Evde oturup huzurlu vakit geçirmekse beğenin, dışarıda eğlenmekse paylaşın.
 • iOS için beğenin Android için paylaşın.

5) Eğer…

Bu tür gönderiler söz ettiğiniz durumlarda insanların neler yapabileceğini, nasıl hareket edeceğini düşünmesini, hayal etmesini sağlar. Bu insanların hayal gücünü kullanmasını sağlamanın eğlenceli bir yolu ve sayfanızla içten, samimi bir şekilde etkileşime geçmesini sağlayacak.

Markanızla ilgili yaratacağınız imaj doğrultusunda olağanüstü ya da eğlenceli bir durum olduğunda insanların neler yapabileceğini yazmasını sağlayın.

Birkaç örnek verebiliriz bu konu hakkında;

 • Eğer sınırsız alış veriş yapabilme imkanım olsaydı, …..
 • Eğer başka bir ülkede yaşıyor olsaydım, ……..

6) İnsanların birbirleriyle konuşmasını sağlayın

Hiçbir şey insanları ortak sorunlar ve sorunlara bulduğu çözümler kadar bir araya getiremez.  İnsanların birbiri için yararlı ipuçları , tavsiyeler vermelerinin önünü açın.  Ya da hayal kırıklıklarını açığa vurmalarını sağlayın. Bu durum insanların sayfanıza bağlanmasını sağlayacaktır. Bunun için hedef pazarınızdaki olası sorunları düşünün ve o sorunla karşılaştığı zaman insanların “ben bu sorunla karşılaştığım zaman, böyle yapıyorum ya da yapardım” diyerek görüş ve tavsiyelerini insanlarla paylaşmasını sağlayın.

 • Evcil hayvan sahipleri için hayvanlarla iligli sorunlar
 • Gençler için okul hakkında bilgiler, gelecek tavsiyeleri…
 • Çiftler için evlilik sorunları gibi konuları ele aldığımızı düşünelim.

Şimdi de örnekleri görelim:

 • Köpeğim huysuzlaştığı zaman ben, ….
 • İş görüşmesine gideceğim zaman,….
 • Çocuklarım yemek seçtiği zaman,….

7)  Eğer öyleyse beğen!

Bu yöntem ile sayfanızdaki kullanıcıların gerçek görüşlerini öğrenebilirsiniz. Bu tür postlarda dikkat etmeniz gereken  popüler bir görüş olduğundan emin olmanız. Önemli olan hedef kitlenizin ilgi ve tutumlarına hitap edecek şeyler sunmanız. Bunun için favori yemekler güzel bir seçim olabilir. Örneğin çok satan, güvendiğiniz  bir ürününüz hakkında ” Pizzalarımızı seviyorsanız beğenin!” diyerek bir gönderide bulunmanız insanların beğenisinin yüksek olmasını sağlayacaktır.

 • Eğer tatlı yemeden yapamıyorsanız beğenin!
 • Siz de heyecanla akşamki maçı bekliyorsanız beğenin!

gibi insanı okuduğu an “Evet öyle!” diyip beğenmeye itecek şeyleri kendi markanız için uyarlayın.

Pelin Güngör

8) Nostaljiden söz edin.

Nostalji insanların aralarında bir bağ sağlayan ve herkesin konuşmaktan zevk aldığı bir konu. Geçmişte kalan fakat hepimizin yaşadığı ya da hatırladığı şeylerden söz etmek insanların ilgisini çekecek ve insanların da o konuda hatırladıklarını ve yaşadıklarını anlatarak gönderinizin altında fikir paylaşmalarını sağlayacak güzel bir yöntem.

Örneğin  bir gsm şirketinin bundan yıllar önce insanların iletişim kurmak için birbirine çağrı atmasını hatırlatması gibi.

Hepimiz böyle şeyler yaptık ve bunlar hakkında söyleyecek, anlatacaklarımız var. Markanızla alakalı doğru bir noktayı yakalayıp insanlara hatırlatmak önemli olan.

Sonuç olarak bu gibi formüllerle insanların ilgisini çekebilir,  kafalarında marka imajınızı doğru şekilde oluşturabilir ve belki de en önemlileri memnuniyetlerini ve sorunlarını öğrenebilir , onların paylaşımları sayesinde daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

[iconbox title=”Destek” icon=”Speech_Bubbles.png”]Konuk yazarımızı yeni yazılar yazmaya teşvik etmek için bu yazı hakkında düşüncelerinizi aşağıda bulunan form aracılığıyla sayfaya ekleyin ve yazıyı sosyal ağlarda paylaşın.[/iconbox]

 

[message]

Yazar Hakkında:

Pelin Güngör – Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirmek üzere.  Sosyal medya’ya olan merakından dolayı Nöromedya’ya bulaştı ve şu an Nöromedya’nın vazgeçilmezlerinden. Adeta bir süperkahraman.

[/message]

Facebook’ta Daha İyi Bir Etkileşim Oluşturma Yolları – Konuk Yazar” te bir düşünce

 1. D. T. diyor ki:

  Açıkçası markalar için sosyal medyada içerik kısırlığına neden olan ne kadar yanlış, ne kadar çağ öncesi kalmış taktik hata varsa hepsini bir araya toplamış olması açısından faydalı bir yazı olmuş. Başlığı sosyal medyada markalar ne yapmamalı olursa herhangi bir sektör dergisinde gayet sırıtmadan çıkabilir. Yıl olmuş 2014 hala sektör çalışanlarının koskoca markaların “hanımlar bugün ne pişirdiniz?” postları geçsin istemesi beni gerçekten üzüyor. Genç bir sektör çalışanının marka iletişiminden anladığının yukarıdaki zırvalardan ibaret olması ve böyle bir yazının bu blogta yayınlanmış olması maalesef ki beni hayal kırıklığına uğrattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir