Kemeraltı esnafı dün yani 16 Ocak günü akşam saatlerinde kısa bir filmde rol alarak İzmir’in tanıtımına katkıda bulundular. Öncelikle videoyu izleyin, sonra altında yer alan açıklamaları okuyun.

Geçtiğimiz haftalarda küçük bir araştırma yapmış, “İzmir denince aklınıza gelen ilk 5 şey nedir?” diye sormuştum. Sonuç tahmin edildiği gibi “boyoz, gevrek, kumru, çiğdem, kızlar, Kordon, Saat Kulesi” şeklinde sıralanmıştı. Marka olma yolunca birçok çalışma yapılan bir şehirde bu 5 kelime çerçevesinde dönen imajın hiç değişmemesi ne kadar üzücü.

Kahveci Omer Usta

Yukarıda videoda görülen olaylar çok değil, dün akşam saatlerinde Kemeraltı’nda, Kızlarağası Han yan sokağında gerçekleşti. Akşam saatlerinde aniden başlayan yağmur yaklaşık yarım saat gibi bir zaman içinde oluşan su birikintileri İzmir’in en merkezi yerlerinden biri olan Kemeraltı’nı tamamen sular altında bıraktı. İşyerlerine su girmesini istemeyen mekan sahipleri suyu uzaklaştırmak için çabalarken o çevrede bulunan diğer vatandaşlar da bir an önce çarşıdan çıkıp evlerine gitme çabasındaydı. Fakat ne yazık ki ayaklara çöp poşetleri giymiş şekilde yürüyen insanlar Çankaya’ya çıktıklarında farklı bir manzarayla karşılaşmadılar. Ve daha sonra aynı manzara Bölge metro’dan Özkanlar yönüne giden Haşim İşcan Caddesi üzerinde de görülüyordu.

İzmir gerçekten çok güzel ve kendine aşık eden bir şehir. Bu konuda herkesin aynı şeyi söyleyeceğine eminim. Fakat güzel olduğunu düşünmek bu gerçekleri göz ardı etmeyi gerektirmemeli. Bu yaşananlar, hatta bu bardaktan boşanırcasına süren yağmur altında “kapatıyoruz” diyerek herkesi kapı dışarı eden Kahveci Ömer Usta bile İzmir’in güzelliğine yakışmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir