Yukarıdaki başlıkta geçen cümle benim 2011 yılı içinde duymak istediğim ama hiçbir zaman duyamayacağım bir söz. “En Gözde Şirketler” araştırmasını biliyor herkes. Daha önce de burada 2010 araştırmasının sonuçlarını yazdım, mini bir anketle gözde şirketlerin hangileri olduğuna bakmıştık öncesinde de.

Peki benim böyle düşünmemin, yani yukarıdaki sözlerin gerçekleşmeyeceğini düşünmemin sebebim nedir? Geçtiğimiz günlerde İzmir’de iş dünyasının çalışanından patronuna bir avuç korkaktan oluştuğu şeklinde bir cümle kullanmıştım. Bu sözlerimin sebebini merak etti herkes. İş dünyasından “Olur mu öyle şey, biz böyle değiliz” diyenler oldu ya da “laf kalabalığı yapıyorsun, sen kimsin ki iş dünyasını değerlendiriyorsun” diyenler oldu. Herkesin düşüncesi farklı.

Şimdi biraz detaya gireyim. Üniversitede okuduğumuz süre boyunca birçok ödev, sunum, proje ile ilgilendik. Yetmedi öğrenci kulüpleriyle etkinlikler yaptık. Bu süreçlerde bölümümüzün en büyük özelliği bizi her zaman bir firma ile birlikte iş yapmaya zorlamasıydı. Her yaptığımız ödevde, her yaptığımız projede mutlaka bir firma ile birlikteliğimiz olması gerekiyordu. Peki firmaların bu konudaki düşüncesi? Günlerce o firma senin bu firma benim dolaştığımız zamanlar vardı. Aldığımız cevaplar genelde “Bizim bu konuda yardımcı olacak departmanımız yok”, “Firma bilgilerimiz gizlidir sizinle paylaşamayız”, “Projeniz güzel ama vakit ayıramayız”, “Tamam bizim ismimizi yazabilirsiniz ama sunumlarınıza gelemeyiz” tarzında hep bir kaçış içeren cevaplar olurdu. Kabul eden ve sonuna kadar bu çalışmalarda destek olan firmalar ise (Safkar, Löher Asansör, Tariş gibi) sadece birkaç tane öğrenci dostu firma idi, her yıl çalışmalarda onların ismi geçerdi.

Diğer zamanlara bakalım. İzmir’de birçok etkinlik yapılıyor. Likemind İzmir‘den Xing buluşmalarına, Mühendis Sohbetleri‘nden Etohum’a kadar çok farklı alanlarda yapılan bu etkinliklere kaç tane firma ilgi gösteriyor? Bırakın firmayı kaç tane çalışan katılıyor? Katılmak isteyen çalışanlara firmaların tepkisi ne oluyor? Var mı bir fikriniz? Ben rakamlar vereyim. Likemind İzmir buluşmalarında maksimum sayı 100 civarlarında, Xing etkinliklerinde official olması durumuna göre sayı yine 50-70 civarlarına çıkıyor, Mühendis Sohbetleri’nde sayı 30’u geçmeyecek kadar. Yapılan ikinci Etohum’a ise 250- 270 civarında kişi katıldı. Bu rakamlarda bulunan yaklaşık 30 kişi ise aynı isimler. Firmalar ciddiye almıyor, katılmak isteyen çalışanlarına da izin vermiyor. Gereksiz olduğunu söylüyor.

Peki nerede bu İzmir iş dünyası? Aa pardon, onlar akşam olunca atlayıp son model arabalarına Çeşme’nin yolunu tutuyorlardı değil mi? Ya da Kordon’da oturup bira içmek varken sektörün bir araya geldiği kümelenmenin konuşulduğu, İzmir’in ihtiyaçlarının tartışıldığı bakanlığın düzenlediği resmi organizasyonlara bile katılmayan firmaların gerekçesi korkudan başka ne olabilir? Biz çalışıyoruz, az çok bir işimiz var, para da kazanıyoruz, niye elimizi taşın altına koyup rahatımızı bozalım, şimdi orada ciddi konular açılır bizim yetersiz olduğumuz görülür prestij kaybederiz şeklinde düşünen firmalar ya da çalışanlar olduğu sürece kusura bakmasınlar ama İzmir’den hiçbir firma yukarıda bahsettiğim En Gözde Şirketler listesine giremeyecek.

Ek bilgi: En Gözde Şirketler Araştırması’nın yakında kitaplaştırılması bekleniyor. Baskısı yapılırsa alıp bir incelemesini tavsiye ederim herkesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir