Yüksek öğrenim konusunda çok marjinal düşüncelerim olduğunu beni tanıyanlar az çok bilir. Geçtiğimiz gün eski bir arkadaşımla sohbet ederken bu konu tekrar gündeme geldi ve kendisinin de aynı düşüncelere sahip olduğunu gördüm ve sevindim. Bu düşüncelerim konusunda çok derinlere inmek istemiyorum ama örnek vermek gerekirse; bir ülkenin sadece okumuş, yazmış memurlara, mühendislere, doktorlara, avukatlara ihtiyacı yoktur. Bir ülkede tesisatçı, elektrikçi, çilingir, oto tamirci, marangoz, manav vs. de olmalıdır. Üniversite diploması sahibi genç mühendislerimiz tesisat işlerini küçük görüp bu işleri yapmayacağı için de herkesin üniversite mezunu olması gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Eğer “benim kapı gibi bir diplomam var ben o işleri yapmam” demeyeceklerse daha farklı bir düşünce kabullenebilirim fakat üzülerek şu an dünyada bu düzenin böyle olduğunu belirtmem gerekiyor. Günümüzde iş beğenmeyen, üniversite mezunuyum diye şu kadar maaştan aşağı çalışmam, şu işleri yapmam diyen gençler oldukça da bu düzen -ve tabi benim düşüncelerim- bu şekilde devam edecektir.

Peki bu konu nereden çıktı. Bir süre önce “Türkiye’de en çok çalışılmak istenen şirketler” diye küçük bir anket yapmış sonuçlarını da burada yazmıştım. Bu anketin değerlendirmesi aşamasında yetenek gelişimi üzerine çalışan Realta firmasının Türkiye genelinde onlarca üniversite öğrencisiyle yaptığı “En gözde şirketler” anketini de referans olarak kullanmıştım. Kısa bir süre önce Realta “En Gözde Şirketler 2010” anketinin sonuçlarını da yayınladı. Bu sonuçlar Bloomberg Business Week Türkiye Dergisi’nin 2-8 Mayıs tarihli sayısında yer alıyor.

Türkiye'nin en gözde şirketleriRealta – En Gözde Şirketler 2010 anketi sonuçlarına göz attığımızda ilk sırada yer alan firmaların çok da değişiklik göstermediğini görüyoruz. İlk beş firma, Turkcell, Turk Hava Yolları, Unilever, Mercedes Benz, Microsoft, Turkiye İş Bankası olarak sıralanmış. Diğer taraftan, Forbes Türkiye dergisi de Haziran sayısında Türkiye’nin En Büyük Şirketleri araştırmasını yayınladı. Bu iki araştırmayı karşılıklı değerlendirdiğimizde ilk sıralarda yer alan firmaların ve sektörlerin yakınlığı dikkat çekiyor. En Gözde Sektörler sıralamasında; Bankacılık, Hızlı Tüketim, Bilgi Teknolojileri, Otomotiv, Gıda, Telekom şeklinde sıralanıyor.Türkiye’nin en büyük şirketleri de Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank, Koç Holding, Sabancı Holding, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Türk Telekom, Turkcell, Vakıflar Bankası şeklinde olduğuna göre iki araştırma adeta birbiriyle örtüşüyor.

Araştırmalara daha derin baktığımızda birçok sonuç çıkarabiliriz aslında. Genel olarak söylemek istedğim, son yıllarda yüksek oranda istihdan sağlayan bankaların gözde şirketler arasında yer alması ve aynı zamanda da en büyük şirketler sıralamasında başı çekmesi tesadüf değil bence. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan krizlerden, piyasaya yeni giren rakiplerden, yeni çıkan yasal uygulamalardan en az etkilenen sektörlerden biri bankacılık oldu. Krizi fırsata dönüştüren bankalar birbiri ardına kendini yeniledi. Devletten sonra en çok güvenilen ve çalışılmak istenen alanlardan biri olan bankalara olan talebi canlı bir şekilde gördüm ve yaşadım. Bu da yukarıda bahsi geçen araştırmaların doğruluğuna inanmamda en büyük yardımcı oldu.

En gözde şirketler 2010 anketine Realta haber portalı Businews‘ten ulaşabilirsiniz.

En büyük şirketler 2010 araştırmasına Forbes Türkiye Dergisi Haziran sayısından ulaşabilirsiniz.

En gözde şirketler, en büyük şirketler ve öğrenciler” te bir düşünce

  1. Pingback: Tweets that mention En gözde şirketler, en büyük şirketler ve öğrenciler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir