Bir eğitim programına ya da bir panele katılıyorsunuz. Ne beklersiniz? Tabi ki burada çıkacak konuşmacının hazırlıklarını yapmış, dokümanlarını düzenlemiş size bir şeyler vermek için her türlü hazırlığa sahip olmasını beklersiniz. Sizin oraya gitme amacınızla oraya gelen konuşmacının amaçlarının çakışması, birbirini tamamlaması gerekir ki karşılıklı memnuniyet sağlansın. Nitekim ben de yakın zamanda böyle bir panele katıldım. Düzenleyenler içinde büyük bir dernek var diye düşündüğüm için kaliteli olacağına inandım ve beklenti içinde salonda yerimi aldım. Fakat beklediğim gibi olmadı.

Panel bir üniversitenin konferans salonunda yapılıyordu. Salonun tıklım tıklım dolu olması beni şaşırtmıştı çünkü genellikle böyle çalışmalarda salonun yarısı bile dolmaz. Kısa bir süre sonra sebebini öğrendim. Bu organizasyon aslında düşündüğüm derneğin organizasyonu değil, sadece bu derneğin desteğiyle gerçekleştirilen, iki öğrenci topluluğunun çalışmasıymış. Ve salondaki kalabalık da bu toplulukların üyeleri.

Sahneye çıktığınızda anlattığınız konuyu görsellerle süslemek aktaracağınız verilerin kalıcı olması açısından önemli bir konu. İlk konuşmacı çıkıp bir saat konuştuğu halde perdede hala tanıtım slaytlarının dönmesi bu konuşmacının değerini benim gözümde sıfıra indirdi. Anlattığı konu ne kadar önemli olursa olsun arkama dönüp baktığımda bütün salonun uyuduğunu görüp haklı olduğumu bir kez daha anladım. En azından bir powerpoint sunumu içerisine anlatılacak konuların bir listesini teker teker atıp, hangi konu üzerinde konuşuluyorsa onu ekranda göstermek dışarı çıkınca benim aklımda bazılarının kalmasına sebep olabilirdi.

Daha da kötüsü var. Kendinin hazırlandığını düşünüp, yukarıda söylediğim şekilde slaytlar hazırlayıp hatta yanında başka belgeler vs. getirenler de var fakat onlar da başka konularda eksik. Ben böyle bir zamanda, onlarca kişi karşısına konuşma yapmak için çıktığımda hazırladığım slaytlarda onlarca dilbilgisi hatası varsa utanırım. En azından bir kişiye okutturup bir yanlışlık olup olmadığını kontrol etmesini isterim. Eğer ben oraya çıkıyorsam birilerinden farkım var demektir. Bu farkı sıfır hata ile orada göstermem lazım. Yılların tecrübeli yöneticisi, şimdilerde ise danışmanlık yapan bir insan olarak “de” ekini ayrı yazamıyorsam oradaki insanlar benden hiçbir şey beklememeli.

Katıldığım panel Toplam Kalite Yönetimi – Kaizen – Çatışma Yönetimi gibi konulardaydı. Oturup bir saat internette yapacağınız bir taramayla panelde dört saat boyunca anlatılanların kat kat fazlasını bulabileceğiniz için bu panel beni tatmin etmedi. Merak eden olur belki diye bir link ekliyorum. Belki bir panele gitmez buralardan okursunuz. Sizin de zamanınız boşa gitmez.

İstanbul Sanayi Odası Kütüphanesi Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir