Geçtiğimiz haftalarda İzmir Üniversitesi İnternet Haftası etkinlikleri kapsamında “Online Dünyaya Offline Bakış” isimli bir sunum yapmıştım. Oldukça keyifli geçen sunum günü etkinlikler için açılan stantlarda Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlamış E-Atık Projesi ile ilgili bir stand da bulunuyordu. İlgimi çeken bu konu ile ilgili o gün yeterince detaylı konuşamamış olsak da daha sonra projenin ilgililerinden Fatma Şadan  Kayıhan ile E-Atık projesi ile ilgili bir söyleşi yapmak istedim. Böylece hem ben bu konuda daha çok bilgi sahibi olabilir, hem de burada yayınlayarak projeye küçük de olsa bir destekte bulunabilirdim.

İsterseniz kendi ağızlarıdan projeyi dinleyelim.

• Biraz projenizden bahseder misiniz? Hiç duymamış olanlar için detaylarını bilmek iyi olacaktır.

Projemizde özetle; elektronik atıklar toplanacak, toplanan atıklar çözüm ortağı olarak belirlediğimiz geri dönüşüm firması tarafından geri dönüştürülecek ve elde edilen gelirde maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs olarak geri dönecektir.

• Neden sosyal sorumluluk üzerine bir proje hazırladınız? Sosyal sorumluluk konusunda bireylere mi yoksa kurumlara mı daha çok öncelik veriyorsunuz?

Ege Üniversitesi öğrencileri bilgi ve birikimlerini kullanabilmeleri, hem toplumun hem kendilerinin sosyal sorumluluk bilinçlerini ve duygularını geliştirebilmeleri amacıyla “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi görmektedirler. Bahsetmiş olduğumuz sosyal sorumluluk projesi de bu ders kapsamında bir grup İstatistik Bölümü öğrencisi tarafından geliştirilmiştir ve Ege Üniversitesi tarafınca yürütülmektedir.

• Firmaların ya da bireyleri bu projeye bakışı nasıl? Size ulaşıp toplu halde tüm atıklarını vermek isteyen firmalar oluyor mu?

İrtibata geçtiğimiz firmalardan projeyle ilgili ne kadar olumlu yanıtlar alıyor olsak da beklediğimiz oranda bağış olmuyor, kanunen bu çevre problemine yönelik gerekli önlemlerin alınmamış olmasıda işimizi zorlaştırıyor.

• Nereden cıktı bu fikir? Yani nasıl şekillendi? Arkasında bir hikaye var mı?

Çevre kirliliğinin önlenebilmesi ve doğal kaynakların korunabilmesi için geri dönüşümün önemi az çok herkes tarafından bilinmekte. Cam, plastik, kağıt, metal,demir, çelik, kauçuk ve kurşun geri dönüşümü konusunda insanlar bilinçli ve gayet duyarlı davranıyorlar. Fakat elektronik atıklar ve bu atıkların geri dönüşümüyle ilgili aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Biz bu konuda dikkat çekebilmek ve toplumsal bilinç yaratabilmek için böyle bir sosyal sorumluluk projesine başladık.

• Projeyle neler amaçlıyorsunuz?

Bu projeyle; en ciddi katı atık problemlerinden biri olan elektronik atık konusunda dikkat çekmeyi, geri dönüşüme katkıda bulunmayı ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs imkanı yaratmayı amaçlıyoruz.

• Nasıl bir ekibiniz var be ekibi oluştururken nelere dikkat ettiniz, hangi kriterlere göre sectiniz? İleride ekibe yeni katılımlar da olacak mı? Katılmak isteyenler ne gibi bir süreçten geçmeli?

Ekibimizde gönüllü öğrencilerimiz yer almakta, ders saatlerinin uygunluğuna ve girişkenliklerine göre de görev dağılımları yapıldı. Şuan olmasada ilerleyen zamanda yeni öğrencilerin alımı söz konusu olacak.

 • Destekçilerimiz ya da sponsorlarımız adı altında yardımlar alıyor musunuz?

Evet broşür ve afiş basımı için destek alıyoruz. Bu konuyla ilgili EGE-KOOP destek sağlıyor fakat başka sponsorlar da arıyoruz.

NOT: 2-3 ay sonrasında üzerinde bazı değişikliklerle elektronik atık projemiz devam ediyor olacak.

Kendilerine verdikleri değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. Eminim bu ve benzer projeler daha da gelişerek üniversite bünyesinde yakılan kıvılcım tüm kendi saracak ve toplum pozitif geri dönüşler alacaktır.

elektronik_atiklari_toplayacaklar_kampus

Ege Üniversitesi E-Atık Geri Dönüşüm Projesi Hakkında Röportaj” te bir düşünce

  1. Pingback: Ege Üniversitesi E-Atık Geri Dönüşüm Projesi Hakkında Röportaj | World Best Students

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir