Bir süredir dijital haritalar, GPS gibi sistemlerle ilgilenmek durumundaydım. Bazı harita yazılımları hakkında bilgilendim vs. Tam bu sırada ilginç bir tesadüf olarak adlandırabileceğim şeyler oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bir duyuru yaptı. Daha önce otobüslerin bulundukları güzergahı gösteren haritaları otobüslere yerleştiren ve tek bir merkezden tüm ulaşım ağını gözleyen belediye İzmir’in tüm sokaklarını kapsayan bir harita yazılımını internet sitesinden vatandaşların kullanımına sundu. Bu programla mahalle, cadde, sokak numarası hatta kapı numarası ile bir adresi arayabiliyor ve harita üzerinde yerini görebiliyorsunuz. Çok güzel değil mi?

Aynı gün bloğum için iletişim adresi olarak kullandığım hesabıma bir mail geldi. Aradıom firması İstanbul Büyükşehir Belediyesi için yapılan şehir haritası çalışmasını cep telefonuna yüklenebilen bir uygulama haline getirmiş. [İndirmek için tıklayın.] Herhangi bir internet vs. bağlantısına gerek olmadan harita üzerinden adres sorgulama yapılabiliyor. Eğer internet bağlantınız da varsa, konum bilgilerinizi harita üzerinde görmeniz de mümkün.

Hatırlıyorum da 2003 yılında bir tur kapsamında İstanbul’a gitmiş ve Avcılar’a nasıl gidileceğini bulamamıştık. Sonra öğrendik ki İstanbul’da yaşayanların adresi bilerek yanlış tarih etme gibi bir alışkanlıkları varmış 🙂 Coğrafi bilgi sistemleri ile hayat her gün biraz daha kolaylaşıyor. Şimdi olsa böyle bir sebeple saatlerce aynı yolda dönmeyiz herhalde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir